Az Eurostat számai szerint, míg Európában az átlagos ingatlantulajdonlás 60% körül alakul, addig Magyarországon ez az arány megközelíti a 90%-ot, sőt a 65 év felettiek esetében még ennél is magasabb. Európai szinten csak a szlovák idősek előznek le minket a mezőnyben.
Olvass még több cikket lakás témában itt az NLCafén:
- Egy garzonlakás is lehet erotikus – fotók
- Egy igazán csajos lakás
- Lakásdekorációs ötletek őszre
- Férfias energiák egy eklektikus lakásban
Lételemünk a saját lakás
Az 1900-as évek elején főleg a vagyonosabb középosztály tagjai körében volt népszerű befektetési forma a bérlakás-építés, ami megoldást jelentett a gyorsan növekvő városok munkásai számára is. A később bevezetett lakbérkontroll miatt a bérlakások azonban már nem voltak olyan jövedelmezőek, a második világháború idejére a lakásállomány kétharmada magántulajdonba került. A szocializmus alatt sokan az állami lakásépítések révén jutottak saját tulajdonhoz. A tanácsi, később az önkormányzati lakások pedig a rendszerváltás utáni privatizációval kerültek tömegesen, olcsó áron magántulajdonba – magyarázza a jelenség eredetét Hegedűs József szociológus, a Városkutatás Kft. igazgatója. Ezt Dr. Dúll Andrea környezetpszichológus azzal egészíti ki, hogy a magyar társadalom erősen röghöz kötött. A szakember szerint, a volt szocialista régió társadalmainál erős identitásképző elem a saját otthon, ezekben a társadalmakban az ingatlantulajdon szinte a lét feltétele. Az emberek a felnőttséggel, az önálló élettel azonosítják az ingatlantulajdon megszerzését.
Minden harmadik magyar lakásra gyűjt
A magyarok saját lakás iránti “történelmi” elkötelezettségét a lakáscélú megtakarítások nagy aránya is alátámasztja. Az ingatlannal kapcsolatos vásárlási, felújítási, vagy korszerűsítési célok a legnépszerűbb megtakarítási célok között szerepelnek. Ma közel minden harmadik ember, a megkérdezettek 30%-a erre gyűjt, mutatják a kutatási eredmények. “Általános ingatlanpiaci vélekedés, hogy az ország teljes lakásállományának száz éves távlatban érdemes megújulnia. Az elmúlt években azonban a kívánt rátának rendre alatta marad az újlakásépítés, és ez várhatóan a következő esztendőkben is így lesz. Felértékelődik tehát a meglévő lakásállomány karbantartásának a fontossága. Az ingatlan a legnagyobb érték, sokan mégis elhanyagolják a vele való foglalkozást. Ahogy az autót is folyamatosan karbantartják, úgy a lakások esetében is mindig van mire áldozni” – mondja Köntös Péter, az OTP Lakástakarék vezérigazgató-helyettese, aki hozzáteszi – Az ingatlanpiac annak társadalmi és gazdasági haszna miatt mindig prioritás, ezért terjedtek el az állami támogatású eszközök, közte a lakástakarékpénztári konstrukció. “Előbb utóbb minden felépített ingatlan felújításra szorul. Vételkor, eladáskor, de a hosszú távú tulajdonlás során is nagyon sok múlik a folyamatos állagmegóváson.”