Az egyik barátnőm szerint képmutató vagyok, amikor dühtől eltorzult arccal, hevesen gesztikulálva magyarázom neki, mi bajom a kutyahúsevéssel, és miért hinteném be sóval ennek a nyomorult fesztiválnak még az emlékét is. Szerinte nem mondhatok ilyet. És nem azért, mert elfogult kutyás vagyok. Nem. Hanem azért, mert vasárnaponként két pofára tömöm magamba a rántott húst.
Meggyőződése ugyanis, hogy ezzel az erővel az összes, az európai gyomornak is kedves haszonállatunk miatt, a disznókért, a csirkékért és a marhákért is emelhetnék szót, vagy ejthetnék könnycseppet. Elvégre őket sem tartjuk épp luxuskörülmények között és a végén őket is megesszük.
Szíven ütött, amit mondott. Leginkább azért, mert biztosra veszem, hogy nem ő az egyetlen, aki szerint teljesen rendben van, hogy a világ egy másik pontján olyan állat is a fazékban végzi, ami nálunk már-már családtag. “Más kultúra, más szokások és egyébként is, ezek megesznek mindent, ami mozog” – ennyivel általában el van intézve a dolog, pedig kutyát nem csak Kínában esznek. És ezt az egészet nem azért tartom barbár dolognak, mert itt nálunk most épp nem divat a kutyapörkölt. Hanem…
Hanem mert Kántor. Mert Mancs. Mert Hachiko. Mert Diesel. És ez még csak egy tessék-lássék felsorolás azokról a kutyákról, akik életük során valami olyasmit tettek, ami miatt egy egész világ felfigyelt rájuk. Ennél sokkal, de sokkal többen vannak azok a névtelen négylábúak, akik képességeikkel rendfenntartók, kutatók, orvosok munkáját, vagy épp rászorulók életét segítik a nap minden percében. Hogy azokról a kedvencként tartott kutyákról már ne is beszéljünk, akik “csak” annyit tesznek hozzá az életünkhöz, hogy feltétel nélküli szeretetet lopnak az olykor igenis szürke hétköznapjainkba.
Ha most el is tekintünk attól, hogy a kutya egyike azon kevés haszonállatunknak, amelynek ősei önként – és nem dalolva – mondtak le szabadságukról, hogy némi élelem reményében csatlakozzanak az emberi falkához, még akkor is nyilvánvaló, hogy a kutya és az ember ezer szállal kötődik egymáshoz.
Mutassatok még egy olyan állatot, ami ennyire sokoldalúan és hasznosan szolgálja az embert: egyszerre elég okos, hogy vezessen egy vak embert, elég bátor, hogy szembeszálljon egy fegyveressel, ugyanakkor elég kitartó, hogy egy természeti katasztrófa helyszínén órákon keresztül kutassa a túlélőket, és kifinomult érzékei ráadásul betegségeket és rohamokat jeleznek előre.
Akárki akármit mond is, a kutya több, mint néhány kiló csont, bőr vagy ízletes hús. A hűség megtestesülése. A legjobb barátunk. Nem eszünk belőle, és pont.
A yulini városvezetés talán felfogta ezt (vagy megrettent a hatalmas sajtóérdeklődéstől és az ezzel járó negatív figyelemtől), és kihátrált a “hagyományápoló” fesztivál mögül. Sőt! Az elmúlt években több szigorú intézkedést is hoztak, melyek célja, hogy megtisztítsa a város utcáit az illegális húskereskedőktől és portékájuktól.
Csakhogy ez még nagyon kevés. Kutyahúsfesztivál idén is lesz, míg tavaly több mint 25 millió jobb sorsra érdemes kutya végezte ilyen-olyan formában terítéken. És nem csak Kínában.
Olvass még többet a témában az NLCafé oldalán:
- Életét kockáztatja, hogy megmentse a mészárszéktől a kutyákat
- Mirelit kutyahús a szupermarketben