Az elmúlt időszakban elszaporodtak a telefonon keresztül elkövetett csalások – hívta fel a figyelmet a rendőrség.
A módszer:
A tettesek legtöbbször mobiltelefon-szolgáltató képviselőjeként hívják fel áldozataikat, akiket egy állítólagos nyereményről értesítenek. A csalók fantáziája széles körű, sokszor adják ki magukat önkormányzati dolgozónak, vagy pénzintézet, nyugdíjfolyósító munkatársának, és különböző történetekkel tévesztik meg kiszemeltjüket.
A nyeremény átvételének feltételeként szabják, hogy a telefonon keresztül kapott utasításoknak megfelelően egy ATM-nél telefonfeltöltést kell végrehajtani egy meghatározott számra. A kért feltöltések összege 5000 forinttól akár 200 ezer forintig is terjedhet.
Általában biztosítják a sértetteket, hogy a megadott számra feltöltött összeg a nyereménnyel együtt néhány perc múlva megjelenik a bankszámlájukon. A csaló a teljes bizalom elérése érdekében még arra is felhívhatja a figyelmet, hogy semmi esetre se árulja el az áldozat a bankkártyájának PIN kódját. A megcsillogtatott nyeremény nagysága eddig több esetben alkalmasnak bizonyult arra, hogy a kételkedők bizalmát megnyerje.
Ezt tedd, hogy ne verjenek át:
- Bármilyen nyereménnyel kecsegtető telefonhívásra, melynek feltételeként szabják bizonyos összeg átutalását vagy telefonfeltöltést, ne válaszolj, szakítsd meg a hívást!
- Jegyezd fel a hívó telefonszámát, ha bemutatkozik, a nevét is!
- Ne hajtsd végre a hívó utasításait! Ne feledd, aki nem játszott szerencsejátékon, az nem is nyerhetett semmiféle nyereményt! Önkormányzatok, nyugdíjfolyósítók, szerencsejátékok szervezői, telefontársaságok nem utalnak át telefonos megkeresés alapján és nyeremény címén pénzösszegeket!
- Mindig legyen gyanús, ha neked kell ahhoz pénzt átutalni, hogy a “nyereményedet” megkaphasd!
- Ha esetleg mégis megtörtént a csalás, tegyél feljelentést a rendőrségen!