Magyarországon a szakemberhiány 17 százalékponttal haladja meg a globális átlagot. A reprezentatív felmérésben résztvevő magyar munkaadók 31 százaléka úgy véli, a munkaerőhiányra a már meglévő munkavállalók képzése, átképzése jelenthetne megoldást.
A legnehezebben betölthető munkakörök tízes listája Magyarországon és globálisan szinten is megegyezik. A felmérésből kiderül, óriási a hiány a szakmunkásokból, a mérnökökből, sofőrökből, informatikusokból, könyvelő és pénzügyi szakemberből.
A kutatást végző ManpowerGroup magyarországi ügyvezető igazgatója szerint a magyar munkaadókat a globális átlagnál azért sújtja jobban a munkaerőhiány, mert nem csupán a magyarországi konkurenciával kell versenyezniük, hanem a nyugat-európai és a környező országok munkaadóival is. Ebben a versenyben a legnagyobb hátrányt az alacsony munkabérek jelentik. Annak ellenére, hogy kritikus a munkaerőhiány, és azonnal fölvennének 18 ezer embert, a magyar munkaadók úgy érzik, a bérek emelése a versenyképességüket veszélyeztetné. A szakemberhiány ugyanakkor már olyan méreteket ölt hazánkban, hogy az szintén versenyképesség rovására megy.