A lábmosás szertartásán részt vevő rabok között három nő, két életfogytiglanra ítélt, egy argentin, egy albán és egy muzulmán vallású is volt. Utóbbi júniusban tér át a keresztségre – közölte a Vatikán.
“Tudunk szeretni, de nem úgy, mint az Úr, aki feltételek nélkül, az utolsókig szeret” – mondta Ferenc pápa az írott szöveg nélkül mondott homíliájában. Hangsúlyozta, hogy Jézus idejében ebéd vagy vacsora előtt a szolgák mosták meg a mezítláb járó urak lábát, Jézus azonban “megfordítja” a korábbi szerepeket, és ő az, aki lehajol és megmossa a tanítványok lábát.
Ferenc pápa hozzátette, így a legnagyobb, vagyis Jézus végezte el a rabszolgák munkáját, és ezzel szeretet hintett el. “Nem azt mondom, hogy mossátok meg testvéreitek lábát, de ha tudtok segíteni egymásnak, tegyétek meg” – mondta az egyházfő a raboknak. Megjegyezte, ő is plébánosként mossa meg a hívők lábát, mert hiába nevezik az egyházfőnek, az egyházat valójában nem a pápa, hanem Jézus vezeti.
Az utolsó vacsorát idéző misét (Coena Domini) a vatikáni televízió sem közvetítette, mivel Paliano börtönében egykori veszélyes, majd az igazságszolgáltatással együttműködő bűnözők töltik büntetésüket. A lábmosáson rész vevő rabok többsége magánzárkában él, 2019 és 2073 között szabadulnak. A rabok a börtön kertjében termelt biotermékekkel, olajfából faragott tárgyakkal, egy általuk varrt köpennyel és édességekkel ajándékozták meg az egyházfőt.
Ez a harmadik alkalom, hogy Ferenc pápa nagycsütörtökön rabok lábát mossa meg: 2013-ban egy római fiatalkorúak börtönében, 2015-ben a római Rebibbia börtönben tette ugyanezt. Megválasztása óta számos olasz és külföldi börtönbe látogatott el, idén márciusban a milánói San Vittoréba, 2015-ben Bolíviában, tavaly Mexikóban ment el börtönbe. Gyakran használt pásztorbotját is börtönlakók faragták.