A kiadó lakások piaca az általános lakáspiaci változásokat követve ez elmúlt években indult növekedésnek. Ennek köszönhetően ma már egy átlagos, nettó 200.000 forintos fizetésből szinte képtelenség lakást bérelni úgy, hogy a bérleti díj kifizetése után még maradjon is valamennyi költőpénz a bérlő zsebében. Ennek ellenére a kínálat egytizede több mint 4000 forintos négyzetméteráron várja a bérlőjelölteket. Ezek a luxus kategóriás otthonok átlagosan havi 400.000 forintos áron bérlehetők ki.
A magas ár ellenére hamar kiadhatóak a luxusárú lakások is
A magas ár ellenére mégsem telik el túlságosan hosszú idő a bérlő betoppanásáig, hiszen az Otthontérkép.hu adataiból egyértelmű, hogy átlagosan 1-3 hónap alatt kiadhatók ezek az ingatlanok. A luxus árkategóriájú budapesti lakásokat általában 260-600 ezer forintos havi díj ellenében lehet kibérelni, nem ritka azonban a 800.000 forintos ár sem. A jellemző méret 80-130 négyzetméter, de persze vannak 200-300 m2-es vagy ennél is nagyobb hajlékok is.
“A luxus kategóriában nagyjából beálltak a bérleti díjak. Becslésünk szerint a nagy tetőteraszos vagy penthouse lakások díjai 2016 közepéig bőven az átlagot meghaladva emelkedtek, de a drágulás az elmúlt egy évben már csak kb. 5-10 százalékos volt, s a következő egy-két évben is hasonló mértékre számítunk. A kereslet továbbra is élénk maradhat, ez pedig stabilizálhatja az árakat, csökkenés nem valószínű” – fejtette ki Mester Nándor, az Otthontérkép vezető elemzője.
A szakértő utalt rá: a kiadásra szánt luxus lakások egy része az új lakóparki kínálatban is megjelenik, de ezek értékesítési ideje kissé hosszabb, mint egy évvel ezelőtt, a kisebb és közepes árú lakások sokkal gyorsabban találnak gazdára egy-egy projekten belül. Várható, hogy az új építésű beruházásokban kibérelhető luxusotthonok száma el fog törpülni a tágabb belvárosban felújítással vagy átalakításokkal kialakított szuper kényelmes és kiemelkedő szolgáltatásokat nyújtó lakások számától, utóbbi egyre nagyobb üzlet a befektetőknek.
A felsőkategóriás kiadó lakások legnagyobb arányban (45%) a belvárosban, az V. és a VI kerületben fordulnak elő, áruk pedig bőven meghaladja az 5000 forintos négyzetméterárat. Ez követi a II. és az I. kerület, melyek szintén kedvelt célpontjai a tehetősebb közönségnek. Érdekes, hogy a luxusárú otthonok csupán pár százalékos arányban vannak jelen a IX. kerületben, mégis ott az ár alulról erősen megközelíti a már említett 5000 forintos szintet. Ennek oka feltehetően a nagy erőkkel épülő és a jómódú közönséget célzó új építésű projektekben keresendő.
A magas négyzetméterárú ingatlanok elszaporodása egyrészt – mint az előbbi példánál is – az új projektek megjelenésével magyarázható, másrészt pedig az általános lakásár emelkedéssel, illetve a rövidtávú lakáskiadás elterjedésével. Ezek a statisztikák még inkább alátámasztják azt a sokat hangoztatott tételmondatot, miszerint továbbra is megéri lakásba fektetni, pláne ha az jó kvalitásokkal bír és a tulajdonos adott esetben hajlandó is áldozni arra, hogy a kialakítását és berendezését a luxus irányába terelje.
Olvass még több cikket lakás témában itt az NLCafén:
- Egy garzonlakás is lehet erotikus – fotók
- Egy igazán csajos lakás
- Lakásdekorációs ötletek őszre
- Férfias energiák egy eklektikus lakásban