A Grenfell Tower körül az elmúlt napokban megszaporodtak a kézzel gyártott táblák és feliratok, amelyek felszólítják a járókelőket, hogy ha lehet, ne készítsenek szelfiket az eddig 79 ember életét követelő tűzvész helyszínén.
“Ne fotózz!”, “ne szelfizz!”, “nem turistalátványosság!” – ilyen és ehhez hasonló táblák jelentek meg a katasztrófa helyszíne körül, amelyekről jól látható, hogy nem ugyanaz az ember készítette őket.
This sign placed under the Westway this morning. Its kind of depressing that this even needs to be said.#Selfies pic.twitter.com/lNOU9SEJxL
— Guy Smallman (@GuySmallman) June 18, 2017
“Rengetegen csinálják” – mondta Natasha Gordon a CNN-nek nyilatkozva. A nőnek a családja és barátai is a Grenfell Tower lakói voltak. “Egy csomó ember számára ez valami buli, nagyon tiszteletlenek. A legtöbben még csak egy szál virágot sem hoznak.”
“Gyalázatos, hogy az emberek a kiégett toronnyal szelfiznek, mintha teljesen rendben lenne, hogy olyanok szeme láttára csinálják ezt, akiknek a szerettei meghaltak a tűzben” – mondta Wayne K. Lewis, aki 28 éve él a Grenfell Tower környékén, a tűzben több barátját is elveszítette. “Szívszorító látni, vannak, akik már eleve úgy jönnek, mintha egy bulira kiöltöztek volna, de olyan fiúkat is láttam, akik a bámészkodó lányok telefonszámát próbálták elkérni.”
A katasztrófaszelfi nem újdonság
Tavaly nyáron hatalmas földrengés döntötte romba az olasz Amatrice nevű kisvárost, amelynek polgármestere, Sergio Pirozzi idén áprilisban emelte fel a szavát a romok előtt szelfiző turistákkal szemben.
Két évvel ezelőtt New York East Village nevű részén történt egy gázrobbanás – két halálos áldozatot követelt –, amely után több turista töltött fel Instagramra mosolygós szelfiket. 2014-ben pedig egy alabamai tinédzsert ért nyilvános megszégyenítés, miután az auschwitzi koncentrációs táborban készült szelfijeit osztotta meg a közösségi médiában.
Susan Krauss Whitbourne, a University of Massachusetts Amherst pszichológiaprofesszora szerint az egyre gyakrabban megjelenő “katasztrófaszelfik” trendje rámutat, hogy milyen fontossá vált az emberek számára a közösségi médiában való megjelenés.
“Ha az arcod is megjelenik egy katasztrófa helyszíne mellett, az egész incidens más dimenzióba kerül – magyarázta a szakember. – Akkor ez már nem egy feldolgozási mechanizmus, hanem kizárólag önreklám. Aki ilyen képet csinál, azt reméli, hogy a kommentek és lájkok formájában nagyobb figyelem irányul majd rá. Egy dolog leróni a kegyeletünket és elismerni azt a szenvedést, amin az áldozatok keresztülmentek és egészen más dolog, amikor valaki átlépi ezt a határvonalat. Az embereknek mindig is volt arra igénye, hogy részévé váljanak az eseményeknek, és megmutassák, hogy ott voltak.”
Whitbourne szerint a házi gyártású táblák megjelenésével az ottani lakók “segíthetnek egy új norma kialakításában”, amely egyértelművé teszi, hogy az ilyen viselkedés elfogadhatatlan.
A Grenfell Towerben pusztító tűznek eddig 79 áldozatát találták meg, közülük azonban csupán ötöt sikerült azonosítani. Stuart Cundy rendőrparancsnok szerint ráadásul nagy az esélye, hogy további áldozatokat is találnak. A sérültek közül 17 embert még kórházban ápolnak, közülök kilenc állapota kritikus.