Hiába taxizunk már több mint 100 éve, sokan nem tudjuk, hogy mit lehet a taxisnak és mit nem, de néha azzal sem vagyunk tisztában, miként kellene viselkednünk egy-egy kellemetlenebb szituációban.
A beszélgetést te kezdeményezheted
Ha éppen úgy ülsz be a taxiba, hogy nincs kedved beszélgetni, nyugodtan maradj csendben. Az etikett szerint a taxis nem kezdeményezhet beszélgetést, csak reagálhat az utas megszólítására. Persze, ha mégsem tartaná be a sofőröd a szabályokat – ami azért elég gyakori –, nyugodtan megmondhatod, hogy szeretnél kicsit csendben pihenni, amíg célba nem értek.
Érkezéskor indul az óra
Nem árt, ha tisztában vagy azzal, hogy ha váratod a taxist, azt a te pénztárcád bánja. Vagyis, ha időben érkezett a taxi, de neked még most jut eszedbe, hogy el kell intézned a folyóügyeidet, aztán még egy fújás kell a hajlakkból, akkor tudd, hogy ezekért már te fizetsz. Mindezt kiküszöbölheted, ha taxis appot használsz, amin pontosan mutatja a GPS, hogy hol jár a kocsi, így kisebb az esély arra, hogy megcsússz a készülődéssel.
Tudni illik, hogy mi illik
Lehet, hogy éppen egy buliból tartasz hazafelé, és az alkoholtól mámorosan egy kicsit lazítasz a napközbeni viselkedés szabályain, de fontos, hogy semmi olyat ne tégy, amit másnap ne vállalnál! Attól, hogy a taxis szolgáltat, még nem tehetsz meg bármit: persze, nem kell befeszülnöd, de maradj illemtudó! Ugyanez igaz természetesen a taxisokra is: vagyis nem személyeskedhet, és nem mondhat, tehet olyat, amivel megbántana. Jó, ha tudsz arról, hogy ha mobil appon keresztül hívtad a taxidat, lehetőséged van pontozni a sofőrödet.
Mit tehetsz, ha dugóba kerültök?
A KRESZ természetesen a taxisokra is vonatkozik, így nem várhatod el, hogy csak azért, mert sietsz, átmenjenek a piroson, vagy a sárgán úgy, ha az már nem biztonságos. Ilyenkor sajnos, pörög a taxióra, de ha tudod, hogy a reggeli, vagy a déli csúcsban indulsz útnak, tájékozódhatsz az alternatív útvonalakról is, és kérheted, hogy arra menjetek. De ezt ne téveszd össze azzal, hogy útközben folyton változtatgatod a preferált útvonalat, és beleszólsz abba, hogy miként vezet.
Ne út közben találd ki a végállomást!
Természetes dolog, hogy ha nem egyedül utazol a taxival, akkor többször is megálltok, de fontos, hogy még induláskor tájékoztasd a taxist a végállomásotokról. Így te is tudni fogod a végösszeget, és a taxist sem éri váratlanul, hogy például a városon kívülre kell menni. Fontos, hogy tudd, hogy ha például Budapest belvárosából Érdre, azaz a városhatáron túl utazol, akkor a visszaút költségét is neked kell fizetned.