Tízzel meg kell szorozni a hivatalos adatokat, és akkor közelítőleg megkapjuk hány embert fertőzött már meg ténylegesen a koronavírus itthon. Ezt Ferenci Tamás klinikai biostatisztikus, az Óbudai Egyetem docense mondta az Indexnek.
A kutató hangsúlyozta, bár a kormányzati intézkedések nálunk nagyon gyorsak voltak, és az emberek fegyelmezetten viselkednek, sokkal többet kellene tesztelni. Ha ugyanis kevesebbet tesztelnek, logikusan a kimutatott fertőzések száma is alacsonyabb lesz. Márpedig itthon még a fertőzöttekkel egy háztartásban élőket sem tesztelik automatikusan.
Ferenci egyébként tagja annak az a tudományos munkacsoportnak, mely folyamatosan jelent a miniszterelnöknek, hogy modellszámításokkal segítse a hivatalos döntések meghozatalát.
A szakember ugyanazon a véleményen van, amit korábban a WHO főigazgatója is hangsúlyozott: tesztelni, tesztelni, tesztelni kell.
A kutató készített egy folyamatosan frissülő nyilvános oldalt is, ahol a mindenki számára elérhető adatokon mutatja meg, mi az, amit matematikai eszközökkel most látni lehet a járvány lefutásából. Idelinkeljük, bár a folyamatos nagy terhelés miatt ritkán elérhető.
Addig is az Index cikkéből még többet tudhattok meg arról, milyen számítási modelleket használtak még a tudósok a járvány lehetséges kimenetelére vonatkozóan.