nlc.hu
Aktuális
A népharag utolérte a patikákat és a kereskedőket (x)

A népharag utolérte a patikákat és a kereskedőket (x)

Egy kiskereskedő lerántja a leplet a „túlárazott” szájmaszkokról.

A népharag utolérte a patikákat és a kereskedőket (x)
Az elmúlt időszakban számtalan felháborodott kommentet lehet olvasni a közösségi médiában, miszerint a szájmaszkok már-már a megfizethetetlenség határát súrolják. Értetlenkedő vásárlók, szidják a patikákat, kereskedőket, hogy tízszeres, (gyakran húszszoros) áron kínálják a maszkokat, higiéniai termékeket, pedig nem a magyarországi boltok felelősek az áremelkedésért.

„A kiskereskedelmi árak azért ilyen magasak, mert már beszállítóktól is ezen az emelt árszinten kapják meg a termékeket a kereskedők” – árulta el Nagy Gábor, a SzerszamKell.hu ügyvezetője.

Miért emelkedtek meg a szájmaszkok beszerzési árai?

A szájmaszkok árának növekedése elsősorban a kialakult hiperkeresletnek és az ebből származó áruhiánynak köszönhető. Ez a jelenség nem összehasonlítható a csirkehús felvert árával, mivel a csirkehúsból nincsen túlkereslet. A pillanatnyi hiányt a járvány betörésekor tapasztalható pánikszerű felvásárlás okozta, mely napokon belül helyreállt.

A maszkok jelentős részét Kínában gyártják, az egész világ onnan vásárolja. A koronavírus-járvány kirobbanásakor pedig érthető okok miatt a kínaiak korlátozták ezen termékek exportját, ezzel egy időben pedig a még Európában és Magyarországon raktáron lévő szájmaszkokat felvásárolták és exportálták Kínába. Ez volt az áruhiány első hulláma, mely kiszippantotta ezeket a termékeket a piacról. Ahogy a vírus terjedt, egyre nagyobb vásárlói igény támadt a maszkokra azonos gyártói kapacitás mellett, ezt a kapacitást pedig lehetetlen volt egy hónap alatt a többszörösére növelni. Ugyanez az effektus gyűrűzött le egészen az alapanyagokig, ezek együttes hatása pedig azt eredményezte, hogy már az alapanyag is jóval drágábban érkezett a gyárba, illetve a gyártók is jóval magasabb áron értékesítették. Mire a termékek eljutottak a boltokig és patikákig, már az eredeti ár többszörösébe kerültek.

Egy egyszer használatos „sebészi” szájmaszk nagykereskedelmi beszerzési ára kb. 300-400 forint. Erre rakódik a kiskereskedelmi árrés, amiből a cég fedezi a költségeit. Ez boltonként változó, de átlagosan 30-60%, amihez hozzájön a 27% áfa. Így jön ki, hogy az orvosi szájmaszk, ami januárban még 20-30 forintba került, most már 600 forint. Az iparban leginkább elterjedt FFP2-es szűrési képességű munkavédelmi szájmaszk jelenlegi nagykereskedelmi ára 3500-4000 forint. Az előző képlet alapján, mire a boltok polcaira kerül, nagyjából 6000 forintot fognak érte kérni.

„A SzerszamKell.hu oldalon folyamatosan elérhetőek a minősített munkavédelmi és az orvosi szájmaszkok, egyenesen a raktárból. Ezenkívül tervben van az is, hogy 5000 darab maszkot adományozzunk pár kijelölt budapesti kórháznak. A csomagolást, szállítást természetesen a higiéniai előírásokat szigorúan betartva végezzük” – árulta el Nagy Gábor.

Mikor fog visszaállni az eredeti ár?

A barkácsáruház ügyvezetője szerint „Az árak akkor fognak elindulni lefelé, ha a kínálat újból ki tudja elégíteni a kereslet szintjét. Már most megfigyelhető, hogy az elmúlt hetekben nem emelkedtek a szájmaszkok beszerzési árai: vélhetően elérték azt a pontot, aminél többet már nem hajlandóak érte adni a vásárlók. Ezzel egy időben több vállalat és állami szervezet is nekikezdett a gyártásnak. Mindez azt jelenti, hogy belátható időn belül jóval olcsóbban juthatunk majd szájmaszkokhoz.”

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top