nlc.hu
Aktuális
Magyarérettségi: könyvek, sport, egészségügy, Fekete István és Arany János a feladatokban

Magyarérettségi: könyvek, sport, egészségügy, Fekete István és Arany János a feladatokban

Rendhagyó módon reggel 9-kor indult az elővigyázatos, maszkos-kesztyűs érettségi, szokás szerint a magyar nyelv és irodalom tantárggyal. Folyamatosan frissítjük, hogy mely feladatokat kell idén megoldaniuk a rendkívüli körülmények közt vizsgázóknak.

A könyvek történetéről, az olvasásról és a kódexekről kaptak szövegértési feladatot a középszinten vizsgázók az idei magyarérettségi első részében – tudta meg az Eduline oktatási szakportál. Az érettségi vizsga első részében a diákoknak először egy kétoldalas szöveget kellett értelmezniük, és megoldani a hozzá kapcsolódó feladatokat.

Szintén az első részhez tartozó szövegalkotási részében pedig a sportról és testnevelésről szóló érvelést vagy egy egészségügyi problémákról szóló hivatalos levelet kell írniuk a diákoknak.

Megkezdődött a 2020-as érettségi vizsga a magyarral

Védőmaszkot viselő diákok érkeznek az érettségi vizsgára a fővárosi Szerb Antal Gimnáziumban 2020. május 4-én. Rendkívüli biztonsági intézkedések közepette a magyar nyelv és irodalom, és a magyar mint idegen nyelv tárgyak írásbeli vizsgáival országszerte megkezdődött a május-júniusi érettségi időszak. Középszinten 68 458-an, emelt szinten 2119-en írásbeliznek. – Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

A vizsga második felében, a 400-800 szavas műelemzést a diákoknak egy Fekete István-novellához, továbbá egy Arany János és Tóth Árpád vershez kapcsolódva kellett megírniuk. 

Ezek közül a diákoknak egyet kell választaniuk:

  • egy mű (vagy műrészlet) problémaközpontú, értelmező bemutatását vagy:
  • két mű (vagy műrészlet) adott szempontú összehasonlító értelmezését

“Mindkét feladat lényeges eleme az irodalmi szövegekben megjelenő problémák felismerése és az azokra való reflektálás. Mindkét feladat tartalmazza az értelmezés, összehasonlítás középpontjába állítandó problémát, annak kiemelt szempontját, szempontjait (pl. a megjelenített téma, élmény, probléma, helyzet; a szereplő(k) viselkedése, jellemzése, egymáshoz való viszonya; a motívumok szerepe, jelentése; különböző korok életszemlélete, értékrendje)” – olvasható az Oktatási Hivatal tájékoztatójában.

Érettségi 2020 az nlc.-n – így jutottunk el a mai nagy napig: 

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top