1. A munkahely hűvöse
Tudtad, hogy zárt térben szellemi munka esetén 21-24 °C, könnyű fizikai munka esetén 19-21 °C, közepesen nehéz fizikai munka esetén 17-19 °C, míg nehéz fizikai munka esetén 15-17 °C az előírt hőmérséklet?
2. Víz, víz, víz
Kánikulában jóval többet kell innod, mint általában: 15-20 percenként egy pohár vizet akkor is, ha nem érzed szomjasnak magad. Viszont a kávét, az alkoholt, a magas koffein- és cukortartalmú italokat jobb, ha kerülöd, mert ezek dehidratálhatják a szervezetet.
3. Nem érdemes túlöltözni
Ha teheted, a kinti munkához vegyél fel könnyű, világos színű, laza ruházatot, amennyiben az nem veszélyezteti a biztonságos munkavégzést. És fontos az is, hogy a fejed védd a naptól: erre ideális egy, a tarkót is árnyékoló, széles karimájú, jól szellőző kalap.
4. Biztonságos árnyékok
Szabadtéren figyelj oda, hogy a többiekkel felváltva, csak rövid ideig tartózkodj direkt a tűző napon. A kritikus sugárzású órákban (11-15 között) lehetőség szerint hűvösebb, árnyékos munkahelyen folyjon a munka, pl. sátorlap vagy ponyva takarásában.
5. Rendszeres pihenőidők
Nyáron figyelni kell arra is, hogy az intenzív hőség első napjaiban lehetőség szerint rövidebb munkaperiódusokra és hosszabb szünetekre legyen elosztva a munkanap. Ez akkor is érvényes, ha hosszabb-rövidebb ideig távol voltál a munkától.
6. Hőség = felelősség
Mindig legyen mobiltelefon nálatok arra az esetre, ha segítséget kell hívni! Javasolt kijelölni valakit közületek, aki felügyeli a megelőző intézkedések betartását.
7. Edukáció
Vedd komolyan a munkavédelmi oktatást, és figyelj oda a hőség okozta túlzott igénybevétel tüneteire, mert az ezektől bekövetkező figyelmetlenség, reakcióidő növekedés és fáradékonyság növelik a munkahelyi balesetek kockázatát.
További információkért látogass el az mvff.munka.hu címre!