„Kevés hiányzott, de végül nem gyűlt össze az elegendő szavazat, így a referendum nem lett érvényes”
– mondta a 24.hu-nak Szalay Ildikó. A Stop Avalon alapítója szerint picivel több mint 8300 tatai szavazott, 90 százalékuk a beruházás ellen, többek között ezért sem csalódott az eredmény miatt. Mint mondta, nulla pénzből, hatalmas ellenszélben érték el ezt az eredményt. Ráadásul a nyár közepén sikerült több mint 8000 tatait mozgósítanuk. Szerinte, ha a népszavazás tavasszal vagy ősszel lett volna, 13 ezernél több voksot szereznek, és simán átmegy a referendum.
2020 májusa óta fontos téma Tatán az Avalon szállodalánc lehetséges új beruházása, amelyet Öreg-tó nyugati partjára terveztek. A lakossági aktivisták több demonstráción tiltakoztak az építkezés ellen, majd népszavazási kezdeményezést indítottak, ám a folyamatot megakasztotta a koronavírus-járvány miatt elrendelt veszélyhelyzet. Végül mindhárom kérdésben összegyűlt a kellő számú aláírás, így megtörténhetett a népszavazás.
Michl József (Fidesz-KDNP), Tata polgármestere az MTI kérdésére vasárnap este azt mondta, hogy a városvezetés idén tavasszal fejezte be a helyi építési szabályzat felülvizsgálatát, amely az egész települést érintette: a partnerségi egyeztetések lezárásakor nem változtatott a korábbi status quón, konkrétan erre a telekre vonatkozóan sem, hiszen nem engedélyezte az Avalon-csoportnak a terület nagyobb beépíthetőségét – tette hozzá. A polgármester megjegyezte, hogy a beruházó Avalon-csoport 2020 decemberében már az általuk elkészíttetett hatástanulmányhoz kapcsolódó, az önkormányzat által feltett 105 kérdésre sem válaszolt.
A Hell Energy érdekeltségébe tartozó csoport 2020 májusában jelentette be, hogy 15 milliárd forintból 120 szobás, ötcsillagos szállodát építene az Öreg-tó partján. Szerintük a városnak 100 millió forintos adóbevételt hozhat a hotel, és közel 100 embernek adna munkát.