Kapar a torkod, nehezen nyelsz, fáj a fejed, nagyon fáradt vagy, és nem akarod elhinni, hogy pont a szabadságod kezdetén lettél beteg, pedig előző nap még semmi bajod nem volt!
Ha veled is előfordult már ilyesmi, akkor jó eséllyel szabadidő-betegséged volt. Talán kevesen ismerik ezt a kifejezést, de kutatások megállapították, hogy valóban létező jelenséget takar. Igaz, a pontos okait még keresik a szakemberek.
A szabadidő-betegség hátterében valószínűsíthetően a krónikus munkahelyi stressznek van jelentős szerepe. A magas szintű teljesítményre törekvés kényszere kiégéshez vezethet, és nem hat kedvezően az immunrendszer működésére. A szabadidőben hirtelen előtérbe kerülő pihenés beindíthatja a szervezet védekező mechanizmusait, ami a tünetek megjelenését okozhatja.
Persze könnyű azt tanácsolni, hogy kerüld a stresszt a hétköznapokban, és így majd megúszod a szabadidő-betegséget a nyaralásod alatt… Mégis, mi most pontosan ezt javasoljuk, legalább a nyaralás előtti napokra!
Amivel megelőzheted a szabadidő-betegséget
A nyaralásra készülve gondoskodhatsz róla, hogy az úti célodhoz megérkezve csak a kikapcsolódással, pihenéssel kelljen foglalkoznod. Ha teheted, már az utazás előtt vegyél ki pár nap szabadságot, hogy a szervezetednek legyen ideje akklimatizálódni és „kilépni” a stressz-üzemmódból. Jó módszer az is, ha az utazás előtt a szokásosnál többet mozogsz, a testedzés ugyanis az egyik legjobb módja a stresszoldásnak. Ha ennél komolyabb a helyzet, a felgyülemlett stressz hatásának egyértelmű jeleit tapasztalod (pl. álmatlanság, fokozott ingerlékenység), érdemes szakértő – például egy kognitív terapeuta – segítségét kérni.