Második világháborús magyar vadászgép roncsait emelték ki a Balatonból Balatonakarattyánál, közölte az MTI. Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő a Facebookon mutatott képeket a pontonra való kiemelésről.
Az amerikai hadsereg 1944. július 2-án az addigi legnagyobb légitámadást indította magyar célpontok ellen.
620 négymotoros bombázó és 300 kísérő vadászgép ellen
a Magyar Királyi Honvéd Légierő komoly 18 vadászrepülőt tudott harcba küldeni. Aznap három magyar pilóta halt hősi halált. Az egyik találatot kapott magyar vadászrepülő Balatonakarattya közelében ért vizet. A pilóta, Beregszászi Sándor szakaszvezető holttestét kiemelték, a gép pedig a „magyar tengerbe” veszett – írja a Honvédelem.hu.
Magó Károly zászlós, hadtörténész kutatásai alapján 2020 szeptemberében az MH vitéz Bertalan Árpád 1. Különleges Műveleti Dandár búvárai gyakorló merüléseket hajtottak végre a roncs közelében. A dandár műszaki alegysége megtalálta a
70–80 centiméteres iszap alatt fekvő vadászrepülőgépet
és sikerült is néhány roncsdarabot felszínre hozniuk. Kiderült, hogy a második világháborús német-magyar repülőgyártási program részeként Magyarországon gyártott Me 109-es maradványait találták meg a katonák.
A közel nyolcvan éve a Balatonban pihenő darabon kívül egyetlen fennmaradt magyar gyártmányú Messerschmitt vadászrepülőgép sem ismert. A győri Magyar Waggon és Gépgyárban, licenc alapján előállított repülőgép roncsa emiatt nem csak hadtörténeti, hanem ipartörténeti szempontból is felbecsülhetetlen érték.