nlc.hu
Aktuális
Mit tudnak a negyvenes szülők, amit a többiek kevésbé?

Mit tudnak a negyvenes szülők, amit a többiek kevésbé?

A „szendvicsgeneráció” nem akarja elkövetni szüleinek hibáit, hiszen saját bőrén tanulja meg, miért fontos az öngondoskodás, a nyugdíjmegtakarítás, és ennek a szemléletnek az átadása a gyermekeknek.

Mit tudnak a negyvenes szülők, amit a többiek kevésbé?

Szendvicsgenerációnak azt a 40 és 50 év közötti életkori csoportot szokás nevezni, melynek tagjai anyagilag még gondoskodnak gyermekeikről, és emellett az idős szüleiket sújtó terhekben is osztoznak, úgy érzelmi és egészségügyi szükségletek tekintetében, mint anyagilag. Ez a 40-50 év közötti generáció a többieknél közvetlenebb rálátással rendelkezik a fiatalabb és idősebb korosztályokat érintő anyagi gondokra, és jellemzően ők azok, akik igen korán megtapasztalják a saját bőrükön, hogy a nyugdíjas életkor gyakran a korábbi életszínvonal csökkenésével is járhat.

Egy friss kutatás, amely az Aranykor Önkéntes Nyugdíjpénztár megbízásából készült*, kimutatta: a 40-49 év közöttiek körében a legmagasabb azok aránya (81%), akik több-kevesebb rendszerességgel megtervezik a kiadásaikat – közülük minden negyedik ezt havonta, vagy akár gyakrabban is megteszi. Ezen generáció tagjainak egy jelentős része a felelős pénzügyi gondolkodást igyekszik átadni a gyermekeinek is. Arra a kérdésre, hogy gyerekkorában volt-e otthon a családban pénzügyi tervezés, és bevonták-e őt abba, a 40-49 évesek mindössze 17 százaléka válaszolt igennel, a 16-19 évesek körében viszont ez az arány már 29 százalék – messze a legmagasabb az összes mért korosztályon belül. Vagyis a szendvicsgeneráció szülőként már kevésbé követi el a saját szülei hibáit, kevésbé zárja ki tinédzser gyerekeit a családi kassza ügyeiből.

Ugyanez a felelős szülői viselkedés köszönhet vissza abban is, hogy a 40-49 évesek és a 16-19 évesek (vagyis szülők és gyermekeik) körében a legalacsonyabb azok aránya (16% és 19%), akik bár rendelkeznek valamilyen megtakarítási céllal, még nem kezdték el a spórolást. Ugyanez az arány az 50-59 évesek körében például közel duplája (25%) a legfiatalabbakénak.

Az átlagosnál nagyobb pénzügyi felkészültséget jelzi az, hogy a 40-49 évesek rendelkeznek a legnagyobb arányban nyugdíjmegtakarítással (36%), megelőzve ezzel mind a náluk fiatalabbakat, mind az idősebbeket (a 30-39 év közöttiek 22 százaléka, az 50-59 évesek 28 százaléka rendelkezik saját bevallása szerint nyugdíjmegtakarítással). A 2023-ban teljesített önkéntes nyugdíjpénztári befizetések után is visszaigényelhető 20% – évi legfeljebb 150.000 Ft – szja-jóváírás, amely a gyakorlatban nagyon egyszerűen intézhető. Mégis gyakori téveszme, hogy ennek igénylése bonyolult folyamat. A kutatásból kiderült, hogy a 40-49 éves korosztály a legtájékozottabb ebben a kérdésben, hiszen mindössze 21 százalékuk osztotta ezt a téves elképzelést, és körükben volt a legalacsonyabb (27%) azok aránya is, akik nem tudtak arra a kérdésre válaszolni, mennyire macerás az adójóváírás érvényesítése.

Most december 31-ig meglepetéssel várja a nyugdíjmegtakarítást indítani szándékozó új belépőket az Aranykor Önkéntes Nyugdíjpénztár. Érdemes sietni, mert a 20 százalékos adójóváírás lehetősége a 2023-ban beérkező befizetésekre is igényelhető függetlenül attól, hogy valaki csak év végén lépett be. Ráadásul az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítás hozama szocho- és kamatadó-mentes, illetékmentesen örökölhető, 10 év után a hozam, nyugdíjasként pedig a teljes összeg adómentesen felvehető.

A belépési akció részletei és feltételei itt olvashatók.

*A kutatás az Aranykor Önkéntes Nyugdíjpénztár megbízásából készült 2023. november 10 és-13 között 1190 fő megkérdezésével. Az eredmény reprezentatív a magyar 16-59 éves korú, okostelefonnal rendelkező lakosságra nézve kor, nem, végzettség, lakóhely típusa és földrajzi elhelyezkedése szerint.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top