A régészek meglepő következtetést vontak le egy, a mai Argentína – Patagónia – területén feltárt, ókori temetkezési helyen talált róka csontok vizsgálata alapján. Tudósok szerint az oda temetkezők háziállatként tarthatták a rókát – írja a The Guardian.
Az 1500 éves temetőből kiásott rókacsontvázakat emberek csontjai mellett találták. Bár az nem igazolt, hogy a temetés pontosan egy időben történt-e, mégis az a feltételezés, hogy az állatokat gazdáik mellé temethették el. A radiokarbon kormeghatározás szerint a róka- és embercsontok is 1500 évesek.
Patagónia lakói nagyjából 700-900 évvel ezelőtt
kezdtek el kutyát tartani, a rókatartás pedig a most feltárt maradványok alapján megelőzhette a kutyatartást.
A rókákat a sírleletek szerint nagy becsben tartották, társként kísérhették a vadászokat és gyűjtögetőket.
“Vagy szimbolikus állat volt a közösség számára, vagy a haláluk után gazdáik, esetleg a velük szorosabb kapcsolatban álló emberek mellé temették őket”
– mondta Ophélie Lebrasseur, az Oxfordi Egyetem zooarcheológusa, aki argentin munkatársával, Cinthia Abbonával közösen írt tanulmányt a rókákról.
A jelenlegi Canada Seca melletti,
a spanyol hódítás előtt ott élők által kialakított temetkezési helyen 1991-ben végeztek ásatásokat.
A tudósok pedig most az akkor talált emberi- és rókacsontokat vizsgálták meg. A rókákat eddig a Lycalopex nemzetségbe tartozó pamparókának hitték, de kiderült, hogy a megtalált csontok a Dusicyon nemzetség egyik, félezer éve kihalt fajtájának, a németjuhász méretű Dusicyon avusnak a maradványai, amiről eddig azt sem tudták, hogy egyáltalán élt Patagóniában.
Lebrasseur szerint a rókákat nem ették meg,
a csontok elhelyezkedéséből és állapotából következik, hogy az állatok testét szándékosan temették el. Táplálkozási szokásainak megállapításakor kiderült, hogy ragadozó létükre inkább emberi étrendet követtek; növényeket, kukoricát fogyasztottak.
“Vagy az emberek etették őket, vagy a maradékokat fogyasztották el” – mondta Lebrasseur.