Nyolc gyermeket szállítottak kórházba, enyhe szén-monoxid-mérgezésre utaló tünetekkel a mentők vasárnap délután az érdi Tusnádi utcából. A családi ház nappalijában egy gázpalackos sütőt használtak és ennek az égéstermékétől lehettek rosszul a gyerekek – írta a Katasztrófavédelem. Az érdi hivatásos tűzoltók méréseket végeztek a lezárt helyiségben, de már nem tudták kimutatni a szén-monoxid jelenlétét. Ezután átszellőztették az ingatlant, majd biztosították a helyszínt.
A szén-monoxid-mérgezés megelőzhető!
Az otthon tartózkodás önmagában is számos veszélyt rejthet magában. Ezek közül az egyik legveszélyesebb egy mérgező gáz jelenléte, ami leggyakrabban a fűtési időszakban, ám azon kívül is okozhat mérgezést, súlyosabb esetben pedig halált. Ez a gáz a köznyelvben „csendes gyilkosnak” is nevezett szén-monoxid.
Szén-monoxid mérgezés esetén több dologra is figyelnünk kell, ha a bajba jutottakon segítünk. A helyiségben vagy akár az egész lakótérben még mindig kimutatható lehet a mérgező gáz ezért azonnal hozzuk ki a bent tartózkodókat és ne lélegezzünk az érintett területen. A szabad levegőn helyezzük biztonságba a mérgezést szenvedett embereket,
ájulás esetén pedig alkalmazzuk a stabil oldalfektetést.
A lehető legrövidebb időn belül kérjünk szakszerű segítséget, értesítsük a katasztrófavédelmet és a mentőket az ismert segélyhívó számokon. Ha lehetőségünk van a tüzelő-fűtő berendezés biztonságos lekapcsolására, a szellőztetésre és a gázrendszer főcsapjának elzárására, ezeket is tegyük meg.
Ha valaki magán érzi a szén-monoxid-mérgezés tüneteit, azonnal menjen a szabad levegőre, és tárcsázza a 112-es számot, vagy a katasztrófavédelem műveletirányítási központját a 105-ös segélyhívó számon – írja a Katasztrófavédelem.
Nyitókép: Pixabay