nlc.hu
Aktuális
Évekig volt magányos a világ legidősebb madara - most új párjával közösen nevelik a fiókájukat

A világ legidősebb vadon élő madara 74 évesen új párt talált és fiókának adott életet

A matuzsálemi korú albatrosz hosszú élete során több mint 30 egészséges fiókának adott életet. Miután párját néhány évvel ezelőtt elveszítette, magányosan élt, de nemrég ismét rátalált a szerelem.

Wisdom, vagyis Bölcsesség, a legidősebb ismert vadon élő madár 74 éves korában újra anyuka lett: a világhírűnek bátran nevezhető Laysan-albatroszt idén februárban a Csendes-óceán északi részén található Midway Atoll Nemzeti Vadvédelmi Rezervátumban videózták le, amint gyengéden megpucolta a fiókája pehelytollait.

Ahogyan azt már legalább hét évtizede teszi, Wisdom pár hónapja  visszatért a Midway Atollra a szaporodás reményében. Bár néhány éve nem már fészkelt, ebben a szezonban sikerrel járt: 2024. november 26-án tojást rakott.

A Laysan-albatrosz tojásai azonban nem mindig kelnek ki. Néha ragadozók áldozatául esnek, máskor pedig a tojások életképtelen embriókat tartalmaznak, ami a nem megfelelő környezeti feltételek vagy az egyik szülőmadár meddőségének következménye lehet. Szerencsére Wisdom ezúttal sikerrel járt, és újabb fiókának adott életet: a Midway Atoll Nemzeti Vadvédelmi Rezervátum Facebook-bejegyzése szerint a tojás január 30-án kelt ki.

Eleinte Wisdom párja gondoskodott róla, míg matuzsálem korú tojó tengeren járt, hogy energiát gyűjtsön. Február 6-án aztán visszatért, hogy átvegye párjától a szülői feladatokat – és először találkozzon a fiókával.

A néhai Chandler Robbins amerikai biológus 1956-ban, azaz csaknem 70 évvel ezelőtt észlelte először a Wisdomot. Ekkor a madár már tojást rakott – és a Laysan-albatroszok általában csak ötéves korukban válnak ivaréretté. Ez azt jelenti, hogy Wisdom már legalább 74 éves, de elképzelhető, hogy valamivel még idősebb. Bár a Laysan-albatroszok sokáig élnek, Wisdom esete így is egyedülálló. Ahogy azt Jon Plissner, a U.S. Fish and Wildlife Service vadbiológusa nyilatkozta nemrég:

„A több mint 250 000 madár közül, amelyeket 1956 óta meggyűrűztünk, a második legidősebb példány mindössze 52 éves” 

A biológusok becslése szerint Wisdom 50-60 tojást rakott élete során, és ezek közül legalább 30-ból keltek ki olyan fiókák, amelyek elhagyták a fészket, és elkezdtek repülni tanulni. Legutóbb 2021-ben született utóda.

Wisdom 2011-ben, az egyik fiókájával (fotó: gallery.usgs.gov)

Wisdom valószínűleg már legalább három társát túlélte, köztük a legismertebbet, Akeakamai-t is, akinek 2021-ben veszett nyoma. Ugyan az albatroszok általában egy életre választanak maguknak párt, miután a hím nem tért vissza a Midway-atollra, Wisdomnak idővel új udvarlót kellett találnia.

„Izgalmas volt látni, ahogy tavaly visszatért, és elkezdett ismerkedni és táncolni a többi madárral”

– mondta Plissner a Washington Post még decemberben „Nem voltunk biztosak abban, hogy reagál majd a párja elvesztésére ebben a korban, így komoly reménnyel töltött el mindenkit a látvány, ahogy önfeledten elvegyült a fajtársaival.”

A biológusok nem sokat tudnak Wisdom új udvarlójáról (egyelőre neve sincs, mivel csak 2024 november végén gyűrűzték meg – igaz, Wisdomot is csak 2006-ban keresztelték el, szóval még bőven van idő erre). Annyi mindenesetre bizonyos, hogy szülői feladatait kiválóan ellátja – ahogy az egyébként el is várható, mivel az albatroszok jellemzően felváltva gondozzák az utódaikat.

Amikor épp nem szaporodik és nem neveli a fiókákat, Wisdom a nyílt óceán felett szárnyalva kutat táplálék – tintahalak, rákfélék és egyéb halak- után. A biológusok becslése szerint a madár

Wisdom (balra) korábbi partnere, Akeakamai társaságában (fotó: Wikimedia Commons)

nagyjából 6 millió kilométert repült élete során, ami nagyobb távolság, mintha féltucat alkalommal utazott volna a Holdra oda és vissza. 

Több mint 660 ezer pár  Laysan-albatrosz (hawaii nyelven mōlī) él a Midway-atollon, amely a világ legnagyobb fészkelő kolóniájának ad otthont. Számos veszély fenyegeti őket, többek között az invazív rágcsálók, a nagyüzemi halászat és az ember okozta éghajlatváltozás által előidézett szélsőségesebb időjárási körülmények.

A szennyezéssel szemben is rendkívül érzékenyek, a Laysan-albatroszok ugyanis hajlamosak összetéveszteni a víz felszínén a lebegő szemét- és a műanyagdarabokat a táplálékkal: időnként el is fogyasztják ezeket, vagy a fiókáikat etetik hulladékkal, ami nagy mennyiségben az állatok pusztulását okozhatja.

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top