
Szlovákiát is sújtja a ragadós száj- és körömfájás járvány. Különösen az ország déli részén, a főként magyarok lakta Csallóközben terjed a fertőzés. A járvány megfékezése érdekében tömegesen kellett elpusztítani párosujjú patásokat – szarvasmarhákat, sertéseket, juhokat és kecskéket. A vírus magas lázat és fájdalmas hólyagokat okoz a jószág szájában és patáin. A járvány közvetlen érintkezés, fertőzött tárgyak és levegő útján is terjed, komoly gondokat okozva a hús- és tejtermékek piacán – írta a Žilinak.
A száj- és körömfájásjárvány miatt leölt állatokat
200 kilométeres távolságra vitték elégetni Zsolnára, ami komoly felháborodást okozott a járványtól sújtott országban.
Az állatok tetemeinek egy része kilógott a konténerből, erős szagot is árasztva – miközben a száj- és körömfájás vírusa levegőben is terjedhet. Így ez a fajta szállítás komoly egészségügyi kockázat a háziállatok mellett a vadon élő páros ujjú patások számára is.
Michal Wiezik európai parlamenti képviselő
szerint a felelőtlen dilettantizmus veszélyezteti az állattenyésztést és a vadállományt is, Dunaszerdahelytől Zsolnáig. Az ökológus-egyetemi oktató felszólította az illetékeseket, hogy a fertőzésveszély miatt oldják meg a tetemek helyben történő megsemmisítését.
„A jelenlegi kockázatok hatalmasak, nem lehet őket elbagatellizálni”
– mondta. A zsolnai állati hulladékfeldolgozó vállalat szerint az állati tetemeket szállító konténerek fertőtlenítése megfelelő volt, de zárt teherkocsikkal kellett volna elindulni az állattenyésztő telepről.
Kép: Facebook/Juraj Samaj