Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.
Tea fel kell darabolni,és kiszárítani..Ha teát akarsz csinálni belőle, akkor hidegvízzel le kell önteni,és állni hagyni,mert a csak a hidegvízben maradnak meg a C vitaminok benne...Én a csipkét, is meg a kamillát is magam szoktam gyűjteni,olyan helyről ahol távol vannak az autók..erdei tisztásoka legjobbak..Csipkét az első fagyos nap után érdemes szedni...Mikor már megcsípte a dér...
a kisfiam egy kiskanál mézzel nagyon szereti..úgy hívja csipektea.
Te, hogyan kell helyesen végezni a szárítást? Ma szedtünk egy jó adag csipkebogyót, és szeretném eltenni télire.
a csipkebogyó teát nem szabad főzni, mert minden C vitamin kifő belőle. . este be kell áztatni langyos (szobahőm. ) vízbe és reggel iható. . . . finom és nagyon egészséges. . .
A megtisztított bogyókat jól megmossuk, lábasba tesszük. Minden 1 kg bogyóra számítottan 3 dl vizet öntünk rá, és nem nagy lángon teljesen puhára fôzzük. Ezután finom szôrszitán keresztül áttörjük, ügyelve arra, hogy az apró magok ne kerülhessenek a lébe. Az átszűrt lét pontosan lemérjük, majd kilónként 75 dkg kristálycukrot keverünk hozzá, és gyakori keverés mellett a forrástól számítva 25-30 percig fôzzük. Tisztára mosott, száraz, elômelegített üvegekbe tesszük, és légmentesen lezárjuk.