Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Társasház közp.fűtés

Selika
Létrehozva: 2007. november 5. 16:59

Lakást vettünk egy társasházban, házközponti fűtés van. Mielőtt megvettük, rákérdeztünk, hogy leválhat-e a lakás, mert nem szeretnénk egetverő közös költséget fizetni, amibe bele van építve a fűtés díja. Közös képviselő azt mondta szóba, hogy elvben lehet. Lakás megvéve, felújítás megkezdve, előtte kifüggesztettük, hogy elnézést, felújítunk, stb. Kiderült most, hogy nem válhatunk le, állítja a házban lakó volt közös k., mert nem és kész. Kérdem én, van e valami törvény, rendelet, ami tiltja, hogy leváljunk egy házközponti fűtésről, amit egy régi elavult kazán üzemel, és fizessünk mérés nélkül csillagászati fűtési díjat?

  1. Torolt_felhasznalo_211536
    Torolt_felhasznalo_211536
    2007. november 8. 13:0932.
    félreértessz! pont azt írtam , hogy macerás az engedélyek beszerzése még úgy is, hogy a bíróság pótolhatja a közgyűlési jóváhagyást ...de nem  utólag ... (ha utólag szerzed be az engedélyeket akkor jelentős bírságra is számíthatsz, sőt lezárhatják a lakásod gázóráját és így sem főzni sem fűteni nem fogsz tudni...) és ráadásúl duplán kell fizetned, mert igaz ugyan, hogy csak a saját gázszámládat fizeted (talán, ha szerencsés vagy) de tulajdonosként fizetned kell a központi kazán üzemeltetési költségeit is hiába nem használod... (ugyanúgy mint földszinti lakó a liftet...) és valóban törvény nem mondja ki de az ellenkezőjét sem... nem kötelezheted a házat, hogy megváltoztassa a szervezeti működésui szabályzatát, a közös költség elszámolás rendjét... egyedül miattad... úgyhogy gondold végig megéri -e a harcot...
    előzmény:
    Selika (31)
    2007-11-07  16:06
  2. 2007. november 7. 16:0631.
    Vagyis a mindenféle engedélyekhez nem kell a közgy.hat.? És egyáltalán, ha a bíróság utólag nekem ad igazat, ezek szerint semmilyen törvény nem mondja ki, hogy nem válhatok le?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_211536 (30)
    2007-11-06  15:53
  3. Torolt_felhasznalo_211536
    Torolt_felhasznalo_211536
    2007. november 6. 15:5330.
    A probléma sokkal nagyobb mint gondolnád... az egyedi fűtéshez építési engedély és szakhatósági engedélyek kellenek... nehéz megszerezni... bár ha a közgyűlés elutasítja a hozzájárulást az bírósági úton pótolható... de ha levállsz a központi kazánról attól annak a karbantartási,költségeit is fizetned kell, mert a társasház közös tulajdonaként a Te tulajdonod is (ugyanúgy ahogy a földszinti lakó is fizetni köteles a lift vagy a tetőjavítás költségét )... úgyhogy az ilyen levállás igen drága mulattság lehet...
    előzmény:
    Selika (1)
    2007-11-05  16:59
  4. 2007. november 6. 15:3229.

    Elárulod kedves, hogy miért írsz nekem privit, ha letiltasz, hogy még csak válaszolni se tudjak?????

    Kösz, hogy írtál, de ez nem fer. 

    előzmény:
    becenév35 (27)
    2007-11-05  20:52
  5. 2007. november 5. 22:0528.
    Ez az!
    A távfűtő művekről nem lehet levállni, mert a föváros is tulajdonosa. Csak nem fog elesni a profittól?
    Pedig a Kerepesi ltp-et eredetileg egyedi fűtésre tervezték.
    előzmény:
    becenév35 (27)
    2007-11-05  20:52
  6. 2007. november 5. 20:5227.
    Mi is tiz emeletes házban lakunk, 2 éve a lakók fele levált, kellett hozzá önkormányzati engedély és a többi lakónak az engedélye, ezen kívül nem lehet tudni, hogy van e kémény amibe kivezethető az égéstermék.ha nincs akkor engedély kell hogy a falon kivezethesd a saját kémény és a szellőző nyílást.
    Utána a többi lakó rájött hogy a levált lakókat ők melegítik azokkal a csövekkel, ami minden lakáson átmegy, jöttek a pereskedések, de a leváltak nyertek, mert az önkormányzat díjjazza a korszerűsítést. Szerintem az önkormányzatnál kopogtass.
    A gázfűtésre való átállás lakásonként min.800 000 ft.
    Mi villanykazánra álltunk át feléből kijött, biztonságosabb, engedélymentes, és nagyon bejött!!!!!!!!!!!!!!
    előzmény:
    Selika (1)
    2007-11-05  16:59
  7. 2007. november 5. 20:4026.
    A kikényszerítést pedig az ésszerűségi, emberségi szempontok figyelembevételével javasolnám. Mert bármilyen kis változásnak- mérők ára, felszerelés díja- költségei vannak. Amit pl egy idős, vagy pénztelen tulajdonostárs nem tud kifizetni.
    Tehát ezt végig kell gondolni, megoldásokat vinni a lakógyűlésre.
    Merthogy nagy valószínűséggel a régi, gazdaságtalan kazánt sem nemtörődömségből nem cserélik le.

    Bizony, mindennek többnyire pénzügyi okai vannak! A szervezési mellett!
    előzmény:
    csutak51 (24)
    2007-11-05  20:31
  8. 2007. november 5. 20:3425.
    Pont ezért dühítő a közösködés .
    Szerintem is ez lenne a megoldás. Ha valóban idősebbek laknak ott és spórolni szeretnének, akkor szerintem nem lesz nehéz elfogadtatni. Ez a herkentyű pedig (ha jól emlékszem) nem is olyan drága.
    előzmény:
    csutak51 (24)
    2007-11-05  20:31
  9. 2007. november 5. 20:3124.
    Elvben igazad is lehetne, hogy mindenki örülne...Gyakorlatban, sajnos, ez nem így van!
    Ha belegondolsz, vannak olyanok, akiknek a fogyasztását eddig a többiek fizették részben. Hát, azok élénken tiltakoznak ám!

    Ezért kell a jogokat ismerni, mert a kisebbséggel szemben ki lehet kényszeríteni egy döntést. Ha a többség akarja, megismerve persze, mi mivel jár. (Pl költségek viselése, várható előny, stb.)

    De ezt valakinek kezdeményeznie kell. S bármelyik lakó kezdeményezheti, lakógyűlés összehívását kérve.
    Amire jól felkészülve megy, szakemberrel megtámogatva, mert, ha nem, nem lesz döntés!
    előzmény:
    komondorka (22)
    2007-11-05  20:16
  10. 2007. november 5. 20:2223.
    Mivel mindezek egy társasháznál törvényileg, illetve az alapító okíratban szabályozva vannak, társasházi lakás vásárlása előtt mindezeket érdemes alaposan körüljárni.

    Sajnos, ezt kevesen tudják!
    Amint azt is, hogy a szóban és "elvben" megállapodás nem megállapodás!
    Az alapító okíratban az is benne van, hogy a közös képviselő miben jogosult a társasház nevében nyilatkozni, mert nem egyforma ez minden társasháznál!

    Szerintem tulajdonosként érdemes másolatot kérni belőle, pénzért is, hogy tudd, mik a lehetőségeid, jogaid. (közös képviselőtől, vagy földhivataltól, mint már írtam)
    előzmény:
    Selika (1)
    2007-11-05  16:59
  11. 2007. november 5. 20:1622.
    Az ezek szerint maga a lakótársulás . Szerintem mindenki örülne annak, ha csak annyit fizetne, amit valójában elfogyaszt.
    Ehhh, ezért nem jó a közösködés, nem csodálom, hogy le szeretnének válni. Nekünk szerencsénk van, mert a méregdrága távfűtés bedöglött és mindenkinek egyéni fűtése-melegvize van. Ahol nincs, ott van baj elég.
    előzmény:
    csutak51 (21)
    2007-11-05  20:03
  12. 2007. november 5. 20:0321.
    A lakásonkénti különmérés is csak akkor valósítható meg, ha a fűtési rendszer tulajdonosa/üzemeltetője hozzájárul ehhez.
    Tehát a hozzájárulást be kell tőlük szerezni, mielőtt bármihez is nyúlna.
    előzmény:
    komondorka (17)
    2007-11-05  19:49
  13. 2007. november 5. 19:5720.
    Itt pl megnézheted a társasházi törvényt:
    tarsashaz.lap.hu/
    vagy a neten számtalan helyen rákereshetsz.
    előzmény:
    Selika (1)
    2007-11-05  16:59
  14. 2007. november 5. 19:5219.
    Köszönöm a válaszokat. Sajnos eleve a házban rosz a lakóközösség. Egy ronda régi kazán van, ami nyeli a pénzt és nem értem eddig miért nem cserélték le korszerűre és esetleg lehetett volna akkor egyénileg mérni a fogyasztást. Itt többségben öreg mérges nénik laknak, akik utálnak, mert felújítunk. Szóval itt mindenki keresztbe tesz mindenkinek.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  15. 2007. november 5. 19:5018.
    A társasházi törvényben le van írva, minden olyan döntést, ami a többieket is érint, vagy közös tulajdon, a tulajdonosok ha jól emlékszem, 4/5-ének meg kell szavaznia. Írásban, lakógyűlésen.

    Márpedig egy többlakásos ház központi fűtése nem olyan, amit épületgépész szakember nélkül "szét lehetne szedni".
    Tehát egy ilyen rendszerből egyedül kiválni nemigen oldható meg!
    Ha mégis, mindenképp a közös döntés és szakember (épületgépész tervező) kell hozzá.

    A társasházi alapító okíratban- a közös képviselőnél lennie kell, vagy a területileg illetékes földhivatalban is, kérelemre, ha tulajdonos vagy, előkeresik és másolatot kérhetsz, pénzért- le van írva valószínűleg, mi tartozik a közös tulajdonba.
    Nagy valószínűséggel a fűtési rendszer benne lesz!
    előzmény:
    Selika (1)
    2007-11-05  16:59
  16. 2007. november 5. 19:4917.
    Szívesen .
    Hm, lehet, hogy nem szívesen reklámozzák . Esetleg próbáld meg még a guglit, hátha...
    előzmény:
    tamtamtam (16)
    2007-11-05  19:42
  17. 2007. november 5. 19:4216.
    Igen, köszi.
    De ott azt találtam, hogy ezeknek a budapesti kapcsolatuk a FŐTÁV-Komfort, az ő honlapjukon viszont nem találok ilyesmit. Valahogy nem áll még össze a kép, de még majd nézegetem.
    előzmény:
    komondorka (15)
    2007-11-05  19:38
  18. 2007. november 5. 19:3815.
    Sikerült?
    előzmény:
    tamtamtam (13)
    2007-11-05  19:26
  19. 2007. november 5. 19:2814.
    Tényleg nem, nem tudom, miért .

    Akkor most próbáld meg.
    előzmény:
    tamtamtam (13)
    2007-11-05  19:26
  20. 2007. november 5. 19:2613.
    Nem működik a link, pedig engem érdekelne...
    előzmény:
    komondorka (11)
    2007-11-05  19:15
  21. 2007. november 5. 19:1812.
    Az elméleti, jogi részéhez nem nagyon értek, de pl. a házban, ahol anyukám lakik, az a terv, hogy leválnak a távfűtésről, és a háznak lenne saját fűtési rendszere, ehhez pl.a tulajdonosok 4/5-nek kellett a hozzájárulása.

    A másik szempont viszont, hogy műszakilag egyáltalán kivitelezhető lenne amit terveztetek? Kéményseprők, gázosok engedélyezték? Megterveztettétek, önkormányzattal jóváhagyattátok? Nekem egy jóbarátom nagyon rosszul járt, amikor egy felújított fűtési rendszerű lakás megvettek, mert a következő kéményellenőrzésnél kiderült, szabálytalanul csinálták a felújítást, az ő modern cirkójukat nem lehetett volna az ócska közös kéményre kötni. És nagy mázli volt, hogy senki nem halt meg, mert bármikor bekövetkezhetett volna szivárgás. Nekik rebgeteg pénzükbe került, hogy helyrehozzák a hibát, és fél évig nem volt gázuk, meleg vizük, fűtésük...
    előzmény:
    Selika (1)
    2007-11-05  16:59
  22. 2007. november 5. 19:1511.
    Ha nem sikerul levalnotok, akkor be lehet szerezni egy ilyen szerkentyut, ezzel ellenorizheto es merheto a sajat fogyasztas. Esetleg lehet javasolni a tobbi lakonak is .

    Elnezest, meghaborodott a gepem, nem tudok ekezetes betuket hasznalni.
    előzmény:
    Selika (1)
    2007-11-05  16:59
  23. 2007. november 5. 19:0510.
    Nem csak erről van szó....mert erre nem is mindenki gondol. Az emberi tulajdonság, hogy én meg tudom akadályozni, hogy a másiknak jó legyen.... Én nem ismerem anyu házában az új lakót, de ugye ott nincs ilyen költség, mégis megtettem, mert miért ne, hogy a szomszédját (általában öregek laknak ott ) rábeszéltem, hogy írja alá. Mert ha csak 1 lakó nem írta volna alá, nem tudják megcsinálni.
    előzmény:
    eimrow (9)
    2007-11-05  19:01
  24. 2007. november 5. 19:019.
    Sajnos jó eséllyel nem fogják aláírni. Ui. egy központi fűtésnek vannak állandó költségei. (karbantartás, készenléti díj, mittudomén....)  Amik nem csökkennek, ha kevesebben veszik igénybe.  Ha egy valaki kilép, ezek a költségek eggyel kevesebb felé oszlanak, ergo a lakók állandó ktsg-e nőni fog.  Senki nem fog a pénztárcája ellen szavazni.
    előzmény:
    eda-1952 (8)
    2007-11-05  18:35

Címlap

top