Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.
Társasházi költségvetés
Sziasztok!
Tudna valaki segíteni abban, hogy a közös képviselő által összedobott éves költségelszámolást, vagy beszámolót hogyan lehet ellenőrizni? Van a társasházaknak közzétételi kötelezettsége? Nálunk ugyanis évről évre elkészül a frankó, word-ből kinyomtatott "mérleg", a sok birka lakó meg automatikusan meg is szavazza az elfogadását anélkül, hogy bármit ellenőrizni lehetne. Van Bizottságunk is, de az is három nyugdíjasból áll már évek óta, nem hiszem, hogy sok vizet zavarnának ellenőrzés ügyben...Tudom, hogy a társasáhzi törvényt kellene megnézni, csak nem áll rendelkezésemre, ezért kérek segítséget.
Továbbá az is aggaszt, hogy egyáltalán nincs könyvelés, mérleg, eredménykimutatás, úgyhogy majd csinálhatom meg több évre visszamenőleg...
Megint a trutyiból kell kivakarnom egy "céget"...
Nem is vállalnálak el!
Kedves Humánus! Két hónapja költöztünk, és örültem, hogy be tudtunk költözni. Azóta még nem hívattam össze a közgyűlést, mert tudod a 7 lakásból 6-ban öregasszony, öregember lakik. És tuttira nagy meccs lesz meggyőzni őket, hogy abszolút törvénytelenül csinálnak mindent. Egyébként nem picit aggódok, hanem nagyon aggódok, hogy úgy sz@r az egész, ahogy van.
Kedves Mazita!
Hát hozzád sem mennék, ha könyvelőre lenne szükségem
A közös költséget zsebbe fizetni? Egy könyvelő pedig csupán csak "aggodik, hogy ez igy nem igazán oké?" Jaj!!!!
Megbocsáss, de ez több mint naivitás, ezzel a végzettséggel meg pláne, ne bántódj meg ezért, de miről tanultál mint könyvelő?
Lehet, hogy picit off lesz, ezért bocsánat a topikindítótól, de társasházi témában lenne nekem is egy kérdésem:
Kell bankszámlát vezetnie a társasháznak? Mi egy 7 lakásos társasház vagyunk, és a költségeken kívül felújítási pénzt szednek. De felmerült bennem a kérdés, mivel a közösköltséget mindig Mancika néninek kell odaadni kézbe - nulla papírt kapok róla, hgoy fizettem volna, és ahogy én a könyvelői végzettségemmel gondolom és a törvény is kitér rá, egy pénztárbizonylatot kéne róla kapnom, na mindegy, ez más történet, és nem tudom, hogy most ő otthon a párnája alatt őrzi a felújítási pénzünket???? Ez nekem egy picit sántít. MOst költöztük társasházba, előtte szövetkezeti lakásba laktunk, ott más volt a helyzet.
Tehát! A lakóközösség választhat számvizsgáló bizottságot,akiknek a jogkörét a társasházi törvény egyértelműen leírja. Az ellenőrzéseiről naplót kell vezetnie.
Mi a konkrét porblémád? Egy bizonyos számlát szeretnélmegnézni? Minden tulajdonos beletekinthet a társasház anyagába előzetesidőpont megbeszélése után. Miben kételkedsz? Miért? A közös képviselő felelős az általa kiadott tervezetért és elszámolásért.
Én is a rajtaütést javaslom, bár lehet, hogy minden árulkodó jelet rögtön eltűntet. Egy biztos, minnél előbb annál jobb, mert általában a sikkasztásokból az ember pénzt sajnos nem lát vissza. Csak azt tudja megakadályozni, hogy ez így tovább ne folytatódjon, ne halmozódjon fel. És persze az alakot megfenyítsék.
Persze mi van ha nem bűnös? Akkor lehet, hogy megrázó lenne neki ez az esemény. Veled nem fog tudni kiszúrni. Hacsak nem gonosz és személyesen. Ezért ha eljárásra kerül a sor, a lehető legkedvesebben, legnyugtatóbb formában kell viselkedni. És ha nem találnak hibát megköszönni az együttműködését és megdícsérni, hogy milyen jól vezeti az ügyeket. De szerintem ez az eshetőség se tartson vissza egy ellenőrzéstől ha gyanúd van. Mert hátha igaz és akkor meg minnél előbb le kell állítani. talán jobb ha az elején mondjátok neki, hogy ez nem feltétlenül ellene irányul hanem csak az emberek szeretnék az ügyeket látni. Kész. Ha normális akkor megérti.
Anélkül nem tudod megvalósítani, hiszen nála vannak a számlák, nyilvántartások.
Ráadásul valahogy rajtaütés-szerűen kell meglátogatni, hogy ellenőrizni szeretnétek, nehogy elsikálja menet közben a dolgokat.
Érdemes a pénztárt, szállítókat megnézni, azt is, hogy a közös költségeket felvezeti-e az egyéni nyilvántartó lapokra, a kiadások jogosságát kell különösen megvizsgálni. /mindegyik mögött legalább 3 árajánlatnak kell lennie, és az elfogadott árajánlat mellett a szerződésnek, persze nem a szokásos közüzemi kiadásokra gondolok /
Ahol csalni szoktak, az pont ez a terület. Mivel "sógorkomajóhaverral" megcsináltatja borsos áron, ráadásul a 3 árajánlat mind az övé, csak más néven. Szóval érdemes kicsit körbenézni a piacon is, hogy az elfogadott árajnálathoz képest milyen árak vannak.
tapasztalatból azt mondom, hogy egy laikus tényleg nem fogja megtalálni a hibát. És jogszerűen is kell eljárni. Viszont ellenőrzésre van valami mód az ezer százalék. Szerintem a leghatásosabb módszer az, hogy kellene egy jogász aki helyes eljárást követi végig és egy ehhez értő könyvelő aki kiszúrja a stiklit. Arról tájékozódni kell szintén jogásznál, hogyan és mit kell kiadnia a képviselőnek, jelen lehet-e az ellenőrzésnél stb. De szerintem mindenképp meg fogja tudni mire megy ki a játék. Főképp ha van mit takargatnia. A rafkósok tudják mire készüljenek ha netán baj lenne. Szóval és a jogászt ajánlom. Bár mindez szintén pénz, sajna !!!
Szia,
Én az első társasház ahol laktam (Szegeden), egyre csak nőttek a közösköltségek és a képviselő meg panaszkodott. De azért annyira nem volt feltűnő, hogy ellenőrzést szorgalmazott volna valaki. 2 év múlva egyszer csak eltűnt, elköltözött. Aztán jött a rendőrség. Kiderült, hogy elsikkasztotta lakók pénzét. Nem mindet de jó részét zsebre tette. Bottal üthettük a pénz nyomát. A rendőrség se tudta behajtani a pénzt mert elköltötte, eladta a lakását, más vagyona nem volt. A bűntetését leülte. A hiányzó pénzt nekünk lakóknak kellett visszatörleszteni, mégegyszer. Azután hivatásos képviselőnk lett. Mondjuk a visszatörlesztés után sem lettek a költségek alacsonyabbak. Na akkor már mindenki mindenféle ellenőrzéseket indíttatott meg stb.
Tházi tv. 42. § (1) Ha a közgyűlés határozata jogszabály vagy az alapító okirat, illetőleg a szervezeti-működési szabályzat rendelkezését sérti, vagy a kisebbség jogos érdekeinek lényeges sérelmével jár, bármely tulajdonostárs keresettel kérheti a bíróságtól a határozat érvénytelenségének megállapítását a határozat meghozatalától számított hatvan napon belül.
Ha a valamely tulajdonos(ok) átal kért részletes ellenőrzést megtagadja a közgyűlés, az a kisebbség jogos érdekének sérelme, tehát bíróság.
Aminek az ellenőrzését kérni lehetne: alapbizonylatok megléte, alaki és tartalmi helyessége, a beszámoló egyezősége az alapbizonylatokkal, számszaki ellenőrzés, szerződések és azok teljesítésének ellenőrzése, bevallások és bejelentések helyessége. Ez némi szakmai (pénzügyi) felkészültséget igényel, lehet, hogy időnként érdemes külső, független ellenőrt megbízni, még ha pénzbe is kerül.
(Ha kell az egész tházi tv, küldj privátban emilcímet, elküldöm.)
fura.
http://www.tempo-cs.net/tarsashaz/tarsashaz-torveny.htm
Tessék a törvény.
Kérdésekre a válasz:
1. Tételesen, számlánként, minden nyilvántartást ellenőrizni. /Sajna az igazi susmust laikus nem fogja észrevenni./
2. Nincs.
Mikor jár le az SZB megbizatása? Vagyis, kérd meg a közös képviselőt, hogy a következő közgyűlés napirendi pontjai közé vegye be a Számvizsgáló Bizottság visszahívását és új megválasztását.