Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Ételmoly - Kérdések

Torolt_felhasznalo_770932
Torolt_felhasznalo_770932
Létrehozva: 2009. október 3. 11:37

Sziasztok,

 

Párom liszt és gabonafelhalmozási "betegségben" szenvedett amit valamikor megtámadtak az ételmolyok.

 

Először az elraktározott gyönyörű lila krumplim lett gyanús hogy miért mászkálnak benne férgek, majd kinyitva az egyik gyűjteményt, láttam meg egy hernyót.

 

Kipakoltam mindent, kidobtam az összes nyitott dolgot, a lejárt dolgokat (:-) eszméletlen mennyiség-eddig nem nyúlhattam hozzá), kimostuk a szekrényeket egész délután éjjel 23 ig.  Kóboran mászkáló kalandvágyó hernyók is áldozatomul estek, akik a csokoládéspult felé vették az irányt. 

Fűszereket is nagyon szerették. 

 

 

Kérdéseim a következők: 

 

Megfigyelés alatt áll vagy 5-6 darab túlélő bontatlan csomagolás: rízs, gabonaféle. Ha lenne benne lárva, mennyi idő alatt kelnének ki??

Meddig kell karantén alatt tartani őket? 

 

Csapdát helyeztem ki, még egyetlenegy moly sincs benne, és senki hívatlan vendég nem röpdös azóta. 

 

Van egy szent tésztagyűjteménye is páromnak, azt megtámadhatták-e a drága kis hívatlan látogatók?: De az a szekrény már messze van. 

 

Mit lehet még tenni?

 

Várom kedves tapasztalt háziasszonyok írásait:-)

 

Lamia

 

u.i.: és üvegekbe műanyag tartóedényekbe tervezem ezentúl az összes ilyen lisztfélét tartani. 

 

  1. 2012. szeptember 18. 14:0618.

    Sziasztok,

    nálunk is vannak a kamrában molyok, sajnos. Egy ideig lecsapkodtuk őket... több mint 2 hete megúntam, kipakoltam az egész kamrát (eddig is csak műanyag dolgok és üvegek voltak benne, SEMMI ENNIVALÓ), de egyre többen vannak.... szexferomonos írtó 2 is van bent, ajtó félfát is leszedtük, az összes mindenséget kiporszívóztunk, és még mindig napi 25 lepke van.....

     

    Van valakinek ötlete?

    Köszönöm

    Krisztina

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_770932 (1)
    2009-10-03  11:37
  2. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. október 4. 09:1117.

    Köszönöm, ez egy jó részletes válasz volt,szerintem benne is van minden ami az irtáshoz kell:-).

     

    én nem fogtam még egy molylepkét sem a lepkefogomban.  Remélem ez jó jel.

    előzmény:
    tr1n1ty (16)
    2009-10-03  15:22
  3. 2009. október 3. 15:2216.

    Szia! Friss tapasztalattal és praktikákkal tudok szolgálni! Augusztus elején dobtam ki mindent a spejzból, a molyok miatt. Mindenbe belemásztak, a kukacok pedig átrágták a nylonzacskót, amibe pl. a lisztet beletettem eredeti csomagolásban. Nagyon csodálkoztam, mert előtte pár hónappal is találtam belőlük, és akkor kidobtam a molyos lisztet, búzadarát stb., most mégis elözönlöttek.

     

    Azóta továbbképeztem magam moly ügyben, és eddig úgy néz ki, sikeresen.

     

    Szóval!

    A molyt már a lisztben stb. hazahozzuk, pete formájában.

    Aki nem hiszi, járjon utána. 

    Hiába tartod lezárt üvegekben, mégis ha kinyitod hosszú háborítatlanság után, simán kiszáll belőle egy fejlett molylepke. 

    Ugyanez érvényes az összes mag és dió, szezámmag, pirospaprika, fűszerfélére. 

    Szóval az első számú praktika: ha lisztet, búzadarát stb. hasonlót veszel, zutty be a mélyhűtőbe egy napra. Utána kiveheted és beleteheted jól záródó üvegbe v. dobozba, akkor már a bennelévő pete nem kel ki. Minőségét nem befolyásolja, sütni ugyanúgy lehet belőle.

     

    Amit lehet, (és befér), és ami lassan fogyó cikk, tárold a hűtőszekrényben. A búzadarát én most már ott tárolom zárható üvegben, mert azt iszonyatosan szeretik.

     

    Bár piacpárti vagyok, de ne vásároljatok a piacon a magokat áruló árusoknál, minden termék molyos, kivéve a cukrozottak. Vettem már diót, mazsolát, magmix stb keveréket, és itthon láttam, hogy a dió közt ott lapul a bebábozódott kukac, a többi magon is látható volt (gyakorlott szemmel) a pete. Szezámmagot, lenmagot vettem - már a nagy molytakarítás után - és beletettem kis csavaros üvegbe. Pár hete néztem, miért mozog belül. Nem is részletezem, tele volt kukaccal, volt amelyik már lepkévé vált. Kívülről tuti nem kerülhetett bele, mert most tényleg kiirtottam őket.

     

    Szóval a sikeres irtással kapcsolatban:

    1. Dobj ki MINDENT. Amit úgy érzel, hogy eredeti csomagolás, ne könyörülj, ha nem akarod, hogy visszajöjjenek. Ha mindenáron meg akarod tartani, jól nézd át a csomagolást, nincsenek-e apró lyukak (kukac), ill. a hegesztések mentén nincs-e benne pete. Utána menjen a mélyhűtőbe pár napra. 

    2. Az apró eldugott helyekről porszívóval távolíts el minden lehetséges fészket. (Nálunk a villanyóra mögé fészkelték be magukat.) 

    3. Mosd le a tárolófelületeket, polcokat ecetes vízzel. 

    4. Ha tudsz, szórj szét egy kis babérlevelet. Az élelmiszermoly nem ijed meg a levendulától, ők másik faj, ők inkább a babérlevelet nem szeretik. Egy-egy babérlevelet bele lehet tenni a liszt tetejére is (nagymamás praktikák), állítólag nem veszi át az ízét. Ezt nem próbáltam, csak körbeszórtam inkább.

    5. Utána, ha teheted, ne vásárolj azonnal új dolgokat. Hagyd egy kicsit kaja nélkül a felületeket. Nálunk pont úgy jött ki, hogy ezután mentünk 2 hétre nyaralni, így üresen tudtam hagyni a kajásszekrényt.

    6. Ha úgy érzed, már mindent megtettél, még ne elégedj meg. Vegyél ragasztós molycsapdát élelmiszermolyhoz. Nálunk a nagy irtás után még kb 100 db lepke landolt (igaz mindig kevesebb) egy hónap alatt a ragacson. Nem túl esztétikus, de ne irtózz tőle, mert ez az ára, hogy megszabadulj. Az a helyzet, hogy egyetlen kukac is simán megbújhat bármilyen apró résben, ahová nem érsz el, és egy is elég ahhoz, hogy visszatelepedjen az egész kolónia.

    7. Az újonnan vásárolt termékekre legyen érvényes, amit említettem, mélyhűtő, majd zárható (jól zárható!!!) doboz, üveg. Vagy keríts nekik végérvényes helyet a hűtőben.

     

    Most ennyi jut eszembe, remélem tudtam segíteni.

     

    Végezetül még leírom, amit a molylepkékről olvastam (talán pont itt vmelyik topicban). Szóval úgy kezdődik, hogy hazahozod a lisztben a petét. Abból kis kukacok lesznek, bebábozódnak és pár hét múlva kész a lepke. A lepke nem él sokáig, viszont ebben a rövid életében nem csinál mást, csak párt keres, szexel, szexel és petét rak. Egy lepke kb 400 petét. (Számolj utána, mennyi kukac lesz ez.) És kezdődik az egész előlről, csak hatványozott mennyiségben. Ezért nem tudja senki kiirtani rendesen soha, mert annyi van belőlük. 

    A molyragacs csapda szexferomont tartalmaz, a hím molylepkéket odavonzza, (mert ugye amint kikeltek, szexelni indulnak :)) és beleragadnak. Ezen kívül, ha repkedni látsz egyet is, ne hagyd életben, gondolj a 400 petére.  

    Én nagy állatbarát vagyok, de van, amikor már túlmegy a dolog ezen a határon. Sajnos nem lehet mást tenni, nem szabad életben hagyni őket a lakásban.

     

    Jó irtást kívánok!  

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_657537 (1)
    2009-10-03  11:37
  4. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. október 3. 15:1715.
    A paprikát imádják. Nálam még a chilibe is beköltöztek, tele volt velük az üveg. Azt hittem, elhányom magam.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_657537 (7)
    2009-10-03  12:07
  5. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. október 3. 15:1514.

    Igen, a tészták is veszélyeztetettek.

    A dögök valahogy kirágják a műanyag zacskót is, és a közönséges befőttesüvegbe is belemásznak. Légmentesen záródó kell. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  6. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. október 3. 12:1613.
    Ilyen közelről nem volt szerencsém hozzá:-). Az én háziállataimnak fekete feje volt, fehér hernyó teste.
    előzmény:
    Rencuska (12)
    2009-10-03  12:14
  7. 2009. október 3. 12:1412.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_657537 (1)
    2009-10-03  11:37
  8. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. október 3. 12:1311.

    Azt hiszem most nem vagyok kíváncsi mi van a szekrény mögött:-).

     

    Egy dögöt a késtartó réséből mostam ki. 

    előzmény:
    bkrisztika (6)
    2009-10-03  12:05
  9. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. október 3. 12:1210.

    Én most kezdtem a küzdelmet:-)

     

    Ezt a fagyasztást majd kipróbálom, bár a fagyasztó is tele van. :-)

    előzmény:
    playto (5)
    2009-10-03  11:59
  10. 2009. október 3. 12:119.

    jaj, igen, ez a ruhamoly, amit bemásoltam, de gondolom nincs nagy különbség.

    én a müzlit, a magokat, a lisztet, a darákat, a tésztákat mentem csattos üvegbe. még nem volt gondom, mint lentebb olvastam playtotol

    de jo a topik, kiváncs vagyok, mi derül még ki, amit nem tudok :)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_657537 (7)
    2009-10-03  12:07
  11. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. október 3. 12:098.

    Régen is így csinálták, és ha jól főzik teljesen emészthető.

    Én undorítonak tartom hogy ezek itt mászkálnak. 

     

    Páromnak megmutattam szépen kivette a részét, úgyhogy remélem leszoktatom a halmozásról. 

     

    Következő vásárlásnál gyorsan vett konzervet, nehogy éhenhaljunk:-)))

    előzmény:
    bkrisztika (6)
    2009-10-03  12:05
  12. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. október 3. 12:077.

    Ez az a dög étel változatban! Mondjuk nálunk nem repültek tucatjával ezek a molyok, még egyet sem fogtam. 

    Jesszusom 200 pete. 

     

    Milyen fűszereket szeretnek még?

     

    A magyaros fűszert imádták, az indiait utálták. 

    előzmény:
    Gaabee (3)
    2009-10-03  11:58
  13. 2009. október 3. 12:056.

    Ajánlatos lenne azt a helységet,amiben tartózkodnak a gyüjtemények,ujrafesteni,mert sokszor ott telepednek meg,és csak enni járnak a zacsekokba.

    Nekem a szomszéd nénim ilyen felhalmozós, eszméletlen mi van nála, őt nem zavarja, átszitálja

      a dolgokat és felhasználja !!!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_657537 (1)
    2009-10-03  11:37
  14. 2009. október 3. 11:595.

     

    Ladylamia a bontatlan zacskóba és a tésztába is simán belemennek valahogy.

    Tartsd szem előtt ezeket, ne vegyítsd a friss beszerzéssel.

     

     

     

    Folyamatosan küzdök az ételmolyokkal!

    Az a baj, hogy hiába tárolom üvegedényben -gumigyűrűvel szigetelt csatos záródással- a lisztes üveg szélén még most is látok időnként gyanús "csíkokat" mintha valami éppen arra vándorolt volna. Ilyenkor a lisztet kiönt, üveget kimosom. Ez nem biztos hogy ételmoly, nem tudom mi rajzolgat a lisztbe. Lehet hogy én csak azért veszem észre, mert üvegben tartom.

    A tésztákat, zsemlemorzsát meg mindent ami kell a háztartáshoz, lezárható tetejű nagy műanyag boxokban tartom, külön a felbontottakat egyben, és külön a bontatlanokat egyben. Ennek ellenére mindig kikelnek valamiben a molyok! 

    Úgy vesszük meg a boltban, hogy már benne vannak?

    A Rossmannban vettem molycsapdát, feromonos enyves szalag, nagyon sok lepkét elkap mivel odavonzza őket. Mondjuk ocsmány látvány, de ez is a harc része.

    Észrevettem, hogy a barnarizset nagyon szeretik, mostanában inkább nem is veszek... A bontatlan zacskókban is meglátom a lárvájukat, mert olyan pókhálószerű fonalakat hoznak létre, már rááll a szemem a fajtájukra.

    Nem tudom, hogy valaha meg tudok-e szabadulni tőlük.

    Én is várok praktikus tanácsokat.

     

     

     

     

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_657537 (1)
    2009-10-03  11:37
  15. 2009. október 3. 11:584.

    Érdemes át nézni a tésztásat is,ha gyanus "pókhálós valamit találsz azt takarítsd le a csomagról.

    van aki fagyasztóba teszi pár órára a megvásárolt cuccot mikor haza viszi.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_657537 (1)
    2009-10-03  11:37
  16. 2009. október 3. 11:583.

    "A nőstény egyesével több, mint 200 parányi petét helyez el olyan anyagra (textil, gyapjú, szőrme, toll), amely később lárvájának táplálására szolgál.

    A 8-10 napig tartó embrionális fejlődés után kikelő lárva a tápanyagból lakócsövet készít, amelyet hely-változtatáskor mindig magával visz. A lárva teste szürkésfehér, feje sötétbarna, lába és pontszeme nincs, rágókészüléke különösen jól fejlett. A vedlések száma és fejlődésük időtartama a tápanyagtól is függ.

    A lárva teljes fejlődése elérése után a lakócsövön belül bebábozódik. A 7-8 mm nagyságú, sárgás báb sötét, háborítatlan helyeken, hosszabb ideig tárolt anyagokban, kárpitozott bútorok mélyedéseiben, szőnyegek és szekrények alatt lelhető fel.

    Teljes fejlődési időtartama szobahőmérsékleten 2-3 hónap."

    előzmény:
    Gaabee (2)
    2009-10-03  11:52
  17. 2009. október 3. 11:522.

    én kezdetektöl müanyagokban és üvegekben tartok mindent. tészták, müzli, liszt, cukor.

    a napokban volt egy molyos topik, ott volt pár érdekes link. keress szeirntem rá. azt hiszem, a kukacosodásra 8 napot irt, de a teljes fejlödés 2-3 honap.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_657537 (1)
    2009-10-03  11:37

Címlap

top