Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Biobrikett vs tüzifa

h_ildikó
Létrehozva: 2010. október 4. 10:57

Sziasztok

 

Évek óta fával fűtünk (csak szárazzal). Idén még a nagy vásárlás előtt állunk, erre a hónapra terveztük.

 

Erre ma megláttam kiírva egy helyen, hogy biobrikett kapható. Bementem érdeklődni, és tetszett, amit hallottam. Korrekt eladó, elmondta, kétféle biobrikettjük van. Az egyik szalmából, ez 789 Ft / zsák (30 kg-os kiszerelés), meg van napraforgóból, ez drága, de sokkal jobb, ez 1279 Ft / zsák.

 

De azt nem tudta nekem megmondani, hogy ez hány légköbméterre elég naponta.

 

Azt tudom, hogy a száraz tüzifa a környékünkön kb. 2200 Ft/mázsa, a nyers Romániából hozott keményfa pedig 1600-1800 Ft/mázsa. A szalmabrikett 2660 Ft-ra, a napraforgó pedig 4330 Ft-ra jönne ki kb. mázsánként.

 

Hazajöttem, rávetettem magam a netre, amit találtam:

 

Állítólag a biobrikett hasonló fűtőértékkel bír, mint a keményfa, mégis kb. feleannyi kell belőle. Kevés a hamuja, és az tavasszal kiskertben felhasználható.

 

Fűtőértékek:

- Légszáraz keményfa: 15 MJ/kg körül

- Nyers keményfa: 8,28 MJ/kg

- Fabrikett: 16,84 MJ/kg

- Kukoricaszár brikett: 15,49 MJ/kg

 

Sajnos a szalmáról, és napraforgóról nem találtam konkrét adatot.

 

Szóval ez így szép és jó, de ugyebár pénzből élek... és elég kevés pénzből.

 

Bízom benne, vannak itt olyanok, akik szintén nem gázzal fűtenek, és már kipróbálták a biobrikettet, így meg tudják velem osztani gyakorlati tapasztalataikat.

 

Tehát: mennyire jó? És olcsóbb, vagy drágább a fűtés vele, mint a fával? Valószínűleg mindkettőből hozok egy-egy zsákkal kipróbálni. De attól, hogy most jó, nem biztos, hogy a téli mínuszokban is elég lesz...

 

Tehát jöhetnek a vélemények, pro és kontra.

  1. 2012. december 27. 15:4413.
    Bocs, de a link nem ment át az előbb http://biosolar.hu/forum/show/36760#36760
  2. 2012. december 27. 15:4012.
    Én 200 kilót brikettet vettem Karácsony előtt, de nem tudtam vele olyan meleget csinálni, mint a fával. Több féleképpen is próbálkoztam a tüzeléssel.Itt is azt írják, hogy nagyon nem éri meg a fabrikett, a fa jobb http://biosolar.hu/forum/show/36760#36760
  3. 2010. október 4. 13:4411.

    Tavaly én is próbálkoztam fabrikettel.Nem szalma,hanem keményfa fürészporból.

    Úgy használtam,hogy begyújtottam vele,és felfűtöttem a nagy cserépkályhát ami két szobát fűt,közfalban van.

    Nekem tetszett,de drágálottam.

    Idén beszéltem az egyik gyártóval,és akkor megvilágosodtam,mert nem jól használtam.

    Szóval úgy kellett volna,hogy ha vegyesen használom,akkor begyújtok,és felfűtöm a kályhát,és megpakolom a fabrikettel és lezárom.

    Ugyanis a fabrikettnek elég az levegő ami a kályhában áramlik,nem kell huzat.

    No idén meghozattam már a fát,de vettem egy zsák ,25 kg fabrikettet,és kipróbáltam.Egy kosár fa(kb 15 kg),nem éppen száraz,és amikor az leégett rá kb 15 db fabrikett.Ez kb, a zsák negyede.

    No,lezártam az ajtót és este még volt parázs,amire ismét fabrikettet raktam,reggel megint volt még parázs,rátettem megint egy kosár fát,és most majd estefelé megrakom megint brikettel.Így folyamatosan melegen van  a kályha,nem kell felfűteni ami a cserépkályhánál sokat számít.

    Van konvektorom a fiam és az unokák szobáiban,de az csak őrlángon ég,ha valamelyik itthon van akkor felkapcsolom kicsit ,az ajtók nyitva vannak állandóan.

    Amúgy a cserépkályha befűti az egész lakást,vagyis 3 szoba,konyha,és étkező.A fürdiben törölközőszárító radiátor van.

    A fűtésre eddig kb.50 q fa ment el egy szezonban,de én kb.8 hónapot ,de 7-et biztosan végig fűtök.

    A fa,idén 60 ezer volt,és havi 12 a gáz,de evvel főzök is.Nyáron van hogy 3 hónapig sem fizetek,mert mindíg túl vagyok fizetve..

    No,szóval tervezem,kb 10 q fabrikett vásárlását is,csak még idén ide nem szállitottak csak mutatóba.

    Nekem tetszik,és lehet kiváltom vele a fa felét.Majd idén elválik.

    Csak fabrikett nekem túl drága,de ha beválik akkor lehet hogy inkább átállok rá.Ugyanis alig van hamuja,és kényelmesebb,ráadásul kis helyen elfér a télrevaló ,pl.a teraszon,így könnyebb is a használata.

    előzmény:
    natron (9)
    2010-10-04  12:57
  4. 2010. október 4. 13:3910.

    Mint minden fajta tüzelési módnak, a briketteknek is meg van a maga fortélya, hogyan lehet/kell fűteni vele. Pl. a fabriketteknél felülről kell begyújtani, majd, amikor már izzik, a levegő beáramlását szabályozni, éppen csak kicsit engedni hozzá, max. a fűtőtér 1/3, fele részéig feltölteni.

     

    Én most az orosz dióval kísérletezem a kazánban, meg kell mondjam, még nem tökéletes a módszerem de nem adom fel. Mondjuk, ez szén. Vettem német brikettet is, később azzal kísérletezem, majd meglátom, melyik lesz az eredményesebb (ez is szén). Nincs kedvem fabrikettezni, bár még a kalóriáknak nem néztem utána. A széné 4000-5500 között van, ezért döntöttem ennél. Persze, az ára is húzósabb a legtöbb fabrikettnél.

    előzmény:
    KicsiBo (8)
    2010-10-04  12:17
  5. 2010. október 4. 12:579.

    Tavaly mi is gondolkodtunk rajta, hogy vegyünk szalmabrikettet, de végül nem vásároltunk, mert még ott sem tudtak felvilágosítást adni róla.

    Én is amondó vagyok, hogy vegyél egy zsákkal próbáld ki.

    Fabrikettünk már volt, de csak fa mellé használtuk, mert nem volt légszáraz, hogy könnyebb legyen begyújtani.

    Szerintem csak szalmabrikkettel tüzelni drágább lenne, mint fával.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_750922 (0)
     
  6. 2010. október 4. 12:178.

    Mi is fával fűtünk évek óta. Egyszer beruháztunk nem tudom hány zsák brikettre, ugyanezen okokból. Hát, nekünk nem feleannyi, hanem 2x, 3x annyi is kellett belőle. Nem tudom milyen fajta volt, de egy zsák még mindig lapul valahol, annyira nem szerettük.

     

    De hallottam már jót is róla, igaz mindig valaki valakiének a valakije dícsérte.

     

    Szerintem vegyetek meg próbaképpen egy zsákkal és ha beválik, akkor fűtsetek azzal, ha nem akkor még mindig van idő fát venni. Most már vannak hűvösebb napok, néha be lehet már gyújtani, abból meg látni fogod a különbséget.

     

    Egyébként mi családi házat fűtünk, lent 2db 20nm-es szoba fürdő és konyha, és az emeletet is ezzel fűtjük, mert van egy tartály a kályhában, amiben felforr a víz és keringeti a fenti radiátorokba - 3db (és van egy plusz radiátor a lenti fürdőben is, azt is ez melegíti). 

    Egy ekkora ház fűtési költsége pl tavaly egész télre 55ezer ft volt akáccal!!!! Lehetett volna kevesebb is, de kisgyerek van, így koraősztől tavaszig ment a kályha.

    DE!!! Utólag hőszigeteltettük a házat, azóta nem a kertet fűtjük télen. Előtte másfélszer ennyi volt a szükséges fa, és mindig hidegebb volt. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_750922 (0)
     
  7. 2010. október 4. 11:597.

    Szia

     

    72 négyzetméteres vályogház 60 centis falakkal, vastag mennyezettel, nem tökéletes nyílászáró szigeteléssel,  persze függ az időjárástól is, meg hogy mennyit vagyunk itthon, meg van hulladék fánk is, így pontosan nem tudom neked megmondani, de télen úgy kb. havonta 10 mázsa fogy el (ez száraz fából kb. 22 ezer Ft).

    előzmény:
    Cserép (6)
    2010-10-04  11:43
  8. 2010. október 4. 11:436.

    Szia!

    De jó, hogy idítotad ezt a tpicot! Mi épp most gondolkozunk, hogy lecseréljük a kazánunkat (gázzal megy) fatüzelésűre. Meg tudnád mondani, hogy mekkora házat fűtötök vele, és hogy havonta kb mennyibe jön így a fűtési költség?

    Kolléganőmék boibrikettet használnak, asszem szalma és ők nagyon dicsérik.

    előzmény:
    h_ildikó (1)
    2010-10-04  10:57
  9. Torolt_felhasznalo_390011
    Torolt_felhasznalo_390011
    2010. október 4. 11:395.

    beírtam a keresőbe, hogy szalma és napraforgó fűtőérték.

     

    Hát az adatok alapján jól hangzik!

     

    előzmény:
    h_ildikó (4)
    2010-10-04  11:18
  10. 2010. október 4. 11:184.

    A fűtőérték adatot köszönöm. Hol sikerült rábukkannod? . Én hiába kerestem.

     

    A linket is köszi, de én is találtam jópárat. Inkább gyakorlati tapasztalatokra lennék kíváncsi. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_698619 (3)
    2010-10-04  11:08
  11. Torolt_felhasznalo_390011
    Torolt_felhasznalo_390011
    2010. október 4. 11:083.

    Szalma fűtőértéke 17 Mj/kg

    Napraforgó 22

    előzmény:
    h_ildikó (1)
    2010-10-04  10:57
  12. Torolt_felhasznalo_390011
    Torolt_felhasznalo_390011
    2010. október 4. 11:052.

Címlap

top