Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.
Otthonoktatás
Mit gondoltok arról, ha egy gyerek nem jár iskolába? Nem azér, mert baj van vele, hanem mert a szülők így döntenek. Ők akarják tanítani a gyereket, és kész.
Olvasgatok egy-két otthonoktatós blogot, és vegyes érzéseim vannak. Én tanítónő vagyok, és igyekszem jól csinálni a munkámat, de látom, hogy nem tudok úgy megfelelni az igényeknek, mint ha otthon csak az én gyerekemet tanítanám.
Ti tanítanátok otthon a gyereket?
Nézzétek mega blogot, szerintem nagyon érdekes!
hozzátenném, nem teszenném.
Amarynda írta, hogy "megkapják a tantervet, negyedévente elvégzik a tesztet és év végén megkapják a bizonyitványt a tanulók." Én nem vagyok ő, nem tudok válaszolni arra, hogy hány százalékkal megy át a gyerek, ebből hány százalék a véletlen jó válasz.
Angliában, ha gyerek vagy és nem jársz iskolába, akkor nincs teszt és százalékos arány meg szóbeli számonkérés. Az anyukád tudja, hogy hol tartasz, mert ő foglalkozik veled nap mint nap. És csak veled és testvéreddel, ha van, tehát nem kell 30 gyereket számontartani.
Hozzáteszenném, hogy az angol iskolákban nincsen buktatás, szigorúan korcsoportonként vannak, olyan sincs, hogy oviban még egy évet marad a gyerek. Ettől még lehetne vizsgáztatni a magántanulókat, de nem teszik. Ellenőrzéskor sem a gyerek ad számot a tudásáról, hanem a szülő arról, hogy mit nyújt a gyerekeinek.
Az itteni szabályozás lazaságával sokan nem értenek egyet, mások támogatják. Mindenesetre nem én hoztam meg a törvényeket, úgyhogy légyszi ne köss belém.
Átolvastam!
Kivétel nélkül mind arról szól, hogy legyen
a hétköznapi1-2 gyerekes anyáknak aztán nagyon nagy lelkiismeret furdalása azért amiért, állami intézménybe adja a gyerekét és nem otthon oktatja! Mintha ehhez mindenkinek kellene értenie!
Mi ez valami veleszületett adottság, akkor meg miért is vannak a tanítóképző főiskolák?
Van jó néhány anyuka, aki tanítóképzőt végzett? Pontosan tudnia kellene, ha otthon oktatja a gyerekét, hogy ez nem fán terem!
De ha nincs teszt és százalékos arány meg szóbeli számonkérés????????
Talán olvassa ki a tanár a csillagokból?????????? Pontosan mit is tud a diák? Vagy nem mered leírni mennyire is kevés elég?
Persze, hogy nem lehet tesztből felmérni a tudást! Ha megtanulta a gyerek adjon számot róla a saját szavaival, ne a tesztíró adja szájába!
Pontosan mi a sz@r benne az extra??????? Mondd már meg!!
A hétköznapi iskolában napjában többször számot kell adni a diáknak a tudásáról, felelés és különböző dolgozatok formájában!
Nehogy már a félévenként egyszeri felmérés az extra legyen!
De igazad van extra kevés!
Viszont tény, hogy nincsen diplomához kötve a dolog. Ahhoz sem kellett ápolónői végzettség, hogy a gyerekemet ellássam, mikor beteg volt. Meg amúgy is sántít a hasonlat. Mert a pedagógus is, szülő is gyerekekkel foglalkozik. Ha a nővérke akarna műtőben segédkezni, mert szerinte van hozzá elég tudása, akkor az már közelebb lenne.
Erikamamát szembeköpte a gyereke? Jó, el fogok gondolkozni rajta, hogy talán mégis beiratom iskolába a gyerkőt.
Az egyetemes kérdés nekem szól? Nem vagyok Amerikában. Tesztet sem szoktak írni a gyerekek, ahol élek. Az iskolások 16 és 18 évesen vizsgákat tesznek, ezeket letehetik magántanulók is.
Nem értem, mit kell lovagolni ezen a százalékos arányon egyébként. A tanulás nem a tesztből áll, a tudást sem igazán lehet ezzel felmérni, szerintem. Ha teszteket kell írni a gyerekeknek félévente, az nem az otthonoktatás erőssége. Az egy extra akadály, amit a családnak át kell ugrania ahhoz, hogy iskolán kívül tanulhasson a diák.
Tesiórán is lehet korcsolyázni. És úszni is. :)
Osztom a véleményt:
- nem helyén való az otthonoktatás ABBAN AZ ESETBEN HA EZT NEM PEDAGÓGUS VÉGZI!
ILYEN ALAPON A VARRŐNŐK IS MŰTHETNÉNEK ŐK IS TUDNAK VARRNI, SŐT MÉG A FODRÁSZOK IS!
- otthon csak az oktathasson, akinek van tanári diplomája
- ELRETTENTŐ PÉLDA erika mama A GYEREKEIT IS ELVENNÉM TŐLE AZ ÖNKORMÁNYZAT HELYÉBEN. MÉG ARRA SEM KÉPES, HOGY AZ ALAPVETŐ VISELKEDÉSI NORMÁKAT MEGTANÍTSA VELÜK. NEMHOGY A MINISZTÉRIUM ÁLTAL MEGHATÁROZOTT TANANYAGOT ÁTADJA SZÁMUKRA!
Szembeköpi a saját gyereke, ugyan hagyjuk már, korrupt és élősködő, mi másra taníthatná a gyerekét???????
A topik író járt egyetemre?
a.) aki járt Magyarországon egyetemre és járt valaha Amerikában az pontosan tudja...
b.) kedves otthontanító anyuka pontosan írja már le, hogy milyen a százalékos arány teszteknél, aztán vonjuk le belőle a szerencsét, mivel adott helyes válasz, az iskolában is úgy felelnek ugye, hogy tanár a kérdés után elmondja a helyes választ?
- iskola után is el lehet vinni a gyereket fürdeni! Sőt korcsolyázni is!
Tudod az okos a más kárán tanul...
"Ma dolgozzon bárki, bárhol alapvetően el kell tudni adnia magát.
Ehhez alapvető, a kiváló kommunikációs képesség, emberek előtt beszélni, kiállni magunkért, megvédeni az igazunkat, és bebizonyítani, hogy kiváló munkaerő vagyunk.
Nem véletlenül kell már egy alsós gyermeknek is az osztálytársai előtt elmondani a verset, aztán szóban felelni, előadást tartani power point és projektor segítségével.
Tesztekkel ezt nem lehet megtanulni. "
Nem vagyok biztos benne, hogy ez most az otthonoktatás mellett vagy ellen szól pontosan. Illetve van tippem, csak hát iskolában is vannak tesztek és iskolán kívül is kommunikálunk, ugye. Ki jobban, ki rosszabbul.
Az iskola az egy olyan hely, ahol többek között sokmindent lehet tanulni, barátokat lehet találni, vannak felnőttek, akikre fel lehet nézni, (meg olyanok is akikre meg nem). És? Ezt csak az iskolában lehet? Amióta a topikba írók befejezték az iskolát, egyetemet, azóta nem tanultak semmit? Nincsenek barátaik, mentoraik? És gondolom az életben is attól állnak helyt, hogy végighúztak 10-12 évet az iskolapadban, és végigvették ennyi év tananyagát, amiről valakik kitalálták, hogy *minden* gyereknek tudnia kell.
Az is érdekes, hogy olyan infókból szűrjük le egy oktatásfajta minőségét, hogy
a) x országban csak hülyék vannak
b) a teszt nem jelent semmit
c) XY napsütésben elviszi a gyerekét fürdeni.
Hát én meg elvittem a gyereket a minap korcsolyázni. Szegény gyerek, mi lesz belőle az életben?!
Van. Az egyik vizsgabiztossal tortenik egyszeri alkalom . A masik egy konyv alapjan tortenik, azt minden alkalommal az oktato alairja azokat a dolgokat amiket eppen akkor megcsinalt az illeto.
Pl. aznap csinalt Y fordulot, elozest 3 savos palyan stb.
Amikor az osszes gyakorlat ki van pipalva akkor megkapja az ember a jogsit.
En ezt a verziot valasztottam mert igy annyi ideig jartam ameddig szukseg volt ra. (a ferjem nem orult neki mert egy vagyonba kerult mire kesz lett) masreszt mert nagyon vizsgadrukkos vagyok tuti hogy nem sikerult volna a masik tipusu vizsga.
Nem tiltottak ki, sikerült két mozdulattal törölnöm magam :-)
Jártam, éltem ott 9 hónapig
Miert valt volna a kerdese okafogyotta?
Ha valaki mondjuk ferjhez megy az USA ba akkor nem szuletesetol amerikai allampolgar de a ferjhezmenetele utan egy bizonyos ido mulva megszerezheti az allampolgarsagot.
Mi ebben az ami nem ertheto?
Latom miutan kitiltottak uj borbe bujva visszajottel.
Tenyleg kivancsi vagyok: Te jartal e valaha az USAban??? vagy csak a filmekbol lattad?
Ha jartal az USAban, mennyit tartozkodtal ott es hol?
Nem kifogas.
A gyerekeim sokat vannak kint, telen nyaron, hoban es napsutesben is.
Amit erzekeltetni akartam az, hogy osztalykirandulasokra van egy kijelolt nap, akkor kell menni ha zuhog ha nem. Ugye tudjuk milyen a zuhogo esoben egy osztalykirandulas.
A mi lehetosegeink pedig sokkal rugalmasabbak. Mert pl egy szep napon el tudunk menni a tora furdeni, mig egy havas napon pl szankozni. A mas napokon, mas idojarasban meg ahhoz tudjuk igazitani a programot.
Nyilvan zuhogo esoben, hidegben nem a tora fogunk menni furdeni hanem muzeumba, es vica versa.
"Az amerikai és az angol példa nagyon rossz! Nem járatják iskolába a gyerekeiket, így aztán unalmukban drogos kezelhetetlen tinikké válnak és persze ott a legnagyobb arányú a 15 és 18 év között gyermeket szülő lányok száma.
Tinédzser korban minden más jobban érdekli őket, mint a tanulás ehhez még jó adag szabadságuk is van, nagyon veszélyes."
Ez sokkal jellemzobb a rendes iskolaba jaratott gyerekek koreben. Az otthonoktatottak kozott ez nem annyira jellemzo, ha egyatalan elofordul az ilyesmi.
Egy otthonoktatott gyereket sokkal rovidebb porazon fognak, mar ha ez jo megfogalmazas. A szulok sokkal tobb figyelmet forditanak annak a lelki (vallasos vagy nem) fejlodesere, az emberekkel valo kommunikaciora, a jo es rossz dolgok sajatossagaira, es meg sorolhatnam mi minden masra.
Amiket en tapasztalok az iskolas gyerekek egy reszevel kapcsolatban, hogy a gyerek reggel elmegy iskolaba keso delutan haza, este sporttal es hazifeladattal elmegy az ido es igazan egymasra forditott ido nem letezik. Sok szulo az iskolat gyermekmegorzonek is hasznalja, mert igy legalabb elheti a sajat eletet (vagy dolgozni megy) es nem kell a gyerekevel foglalkoznia. Ez nem mindenkire jellemzo, de vannak ilyenek is. Sajnos.
Amerikaban is ugyanugy leteznek buta emberek es primitivek is mint Magyarorszagon, vagy barhol mashol a vilagon.
"En a 60 as evekben voltam altalanos iskolas, akkoriban ez nem ugy mukodott. Ahova keruletileg tartoztal oda kellett jarni"
A 70-80as evekben sem valtottak iskolat a szulok, kiveve ha a gyerekkel volt komoly problema, pl eltanacsoltak az iskolabol az x-et.
Egyesevel fogok neked valaszolni mert sokmindenrol volt szo.
A 2-300 kilometeres korzet nem jelenti azt hogy nincs iskola. Minden telepulesen, es varosban van iskola, ha nem buszokkal hordjak az iskolasokat az egyik varosbol a masikba. Nem kenyszerbol, iskola hijan tanitanak otthon a szulok.
" Sem helyesnek, sem jónak, sem megfelelő színvonalúnak nem tartom az otthonoktatást.
Csak és kizárólag tanári diplomával rendelkezőknek engedélyezném, vagy abban az esetben, ha a szülő megfelelő képzettségű magántanárt fogad.
Illetve csak olyan gyerekeknek, akik pl. élsportolók és máshogyan nem oldható meg az oktatásuk.
A tanítás egy szakma, amit meg kell tanulni és csak akkor van mit átadni!"
Ez a maganvelemenyed, es szerencsere az is marad mert rajtad kivul a vilag masik fele nem igy latja.
Mint mar leirtam erikamamaval nem tudok azonosulni, az hogy neki joban kell lennie a tanarokkal az az o dolga. Mi nem latunk tanart, max akkor ha a boltban veletlenul ralepek valaki labara aki ep tanar. A gyerekeim max akkor latnanak tanart ha pl az emelt szintu fizikat vagy biologiat , vagy zenekepzest az iskolaban venne fel tantargykent. Joban akkor sem kell lennem a tanarral, mert a gyerekem a kepesegei alapjan lesz oktatva es nem fogjak maskent kezelni azert mert othonoktatott.
Visszakanyarodnek meg a 20as hozzaszolasodhoz, mert napkozben volt idom gondolkodni rajta. Hogy vajon mit is erthettel az "ez" alatt.
Itt a nagykornyek, viszonylag kisebb nepsuruseg mellett is szep szamu otthontanulokat produkal. Nem a kenyszer viszi ra a tobbseget, hanem a valasztas lehetosege. Tapasztalataim alapjan egy lenyeges kozossegrol van szo. (Mert olvastam olyan cikkeket ahol az iskolak a tanulok hianyat az otthontanulo kozosseg novekedesevel magyarazza. Probalkoznak az iskolak az otthontanulok toborzasaval de az adatok felhasznalasa ilyen celra torvenybe utkozik.)
Az orszag mas reszen, hasonlo aranyban, ha nem magasabb aranyban az ittenihez van jelen az otthontanulok kozossege. A sportcentrumok es nyilvanos helyek kulon programokat kinalnak az otthontanuloknak. Az otthontanulok orszagosan is jelentos csoportot kepeznek. Ez egy letezo es elfogadott oktatasi forma, helyenkent kulonbozo feltetelekkel mukodik. A pontos szamat az othonoktatotaknak orszagosna nem tudom, talan az hslda oldalan fent van egy kb szam. Ha erdekel nezz utana. A mi kornyekunket is csak saccolni tudom, az alapjan hogy kikkel talalkoztam eddig virtualisan vagy szemelyesen.
A magyarorszagi otthonoktatottak szamat legfeljebb csak becsulni tudom, de gondolom errol az oktatasi hivatal pontos adatokkal rendelkezik. Ha mar egyetlen csalad az otthonoktatas mellett dont akkor is mar otthonoktatasrol beszelunk. Nem hiszem hogy az otthonoktatottak szamatol fuggene az intezmeny letezese vagy annak nem lete. Abban biztos vagyok hogy nem egyetlen csalad van ma magyarorszagon aki otthonoktat, azok alapjan amiket en olvastam kulonbozo forumokon egy szignifikans csoportrol van szo.
Jártál Amerikában?
Dolgoztál Amerikában?
Az utolsó kérdésed okafogyottá vált, ugyanis ha éltél volna ott és dolgoztál volna, Amerikában ez a mondat meg sem fogalmazódik benned!!!!
Ma dolgozzon bárki, bárhol alapvetően el kell tudni adnia magát.
Ehhez alapvető, a kiváló kommunikációs képesség, emberek előtt beszélni, kiállni magunkért, megvédeni az igazunkat, és bebizonyítani, hogy kiváló munkaerő vagyunk.
Nem véletlenül kell már egy alsós gyermeknek is az osztálytársai előtt elmondani a verset, aztán szóban felelni, előadást tartani power point és projektor segítségével.
Tesztekkel ezt nem lehet megtanulni.
Mondjuk ki: buták."
Személyesen ismersz minden egyes amerikait? Vagy ezt honnan tudod?
És ki számít amerikainak?
Minden, Amerikában élő amerikai állampolgár?
Vagy minden amerikai állampolgár, éljen bárhol a világon?
Vagy mindenki, aki Amerikában él?
Ha valaki nem születése óta amerikai állampolgár, csak később szerzi meg az állampolgárságot, akkor azzal egyidőben butává is válik?
hat elvileg igy kellene hogy legyen, de itt oriasi a szabadsag. nekem a fiam otthagyta az iskolat 10. osztalyban. Nem tehettem ellene semmit.
Kesobb elment tanulni ujra de ez is az o dontese volt mint minden mas is sajnos.
Ez minden tesztnel igy van.
Amikor autovezetest tanultam megkaptam interneten a helyes valaszokat a tesztekre, begyakoroltam es megkaptam az irasbeli vizsgara hogy atmentem.
Volt kb. 5 fele tesztlap mind megjelent a neten, azokat kellett begyakorolni es az ember le tudott vizsgazni.
Muszaki vizsga itt nincs es a vezetesi is mas mint Europaban. Pl. en csak automata kocsit tudok vezetni, azon tanultam nekem is az van. De a jogositvanyomban semmifele megkulonboztetes nincs errol.
Nem szabad hagyni, hogy a gyerek eltűnjön a süllyesztőbe.
Egy 15 éves még nem képes felfögni a tanulás jelentőségét, kell a szülő, aki nem engedi elkallódni és kell a képzett pedagógus, aki ismeri a megfelelő eszközöket arra, hogy érdeklődővé és fogékonnyá tegye a gyereket a tudás iránt.
Időjárás függvénye, hogy kiviszed-e a gyereket a levegőre, hogy jól érezze magát? Na itt már régen rossz. A gyerek ugyanis érdektelen az időjárás iránt, a szülő cseszi el azzal, hogy jaj hideg van vagy jaj esik az eső, nem lehet kimenni.
Kontinentális éghajlaton élünk, az időjáráshoz illő ruhája meg csak van minden gyereknek meg felnőttnek. Ha "rossz" idő van, ki se mozdultok vagy csak akkor tanultok? Tudja a gyerek, hogy milyen pocsolyában gázolni, kukacot gyűjteni, hűvös, friss időben túrázni?
És nem, a melóhelyen sem lehet kimenni pancsizni, amikor csak kisüt a nap.
Bezzeg amikor jo ido volt be voltunk zarva az iskolaterembe masik 30 emberrel. - Ez már hiteles kifogás??
Itt az iskolaban sem kotelezo a gyereknek szoban felelnie.
Ha nem akar akkor kizarolag irasban vizsgaztathato vagy tesztelheto azt hiszem mar a 6. vagy 7. osztalytol.
mas modszerek vannak , itt nagyon ugy van hogy ha a agyerek erdeklodo es akar tanulni minden lehetosege megvan hozza, ha nem akar akkor eltunik a sullyesztoben.
En Ausztraliaban elek. Itt nem az otthon oktatott gyerekekbol lesznek a drogosok meg egyebek.
Sokszor a legjobb maganiskolak tanuloibol tevodnek ki azok akik ilyet csinalnak mar csak azert is mert ott tobb penz all a gyerekek rendelkezesere mint zsebpenz.
Itt ahol elek nincs "joban leves" a tanarokkal ui. az otthon oktato szulo nem is ismeri oket, ill nincs kit ismerni. Megkapjak a tananyagot, a gyerek szemeszterenkent tesztelve van, be kell adni az iskolaba a teszteket amit megkapnak (van ahol ott kell kitolteni) es az eppen akkor kijelolt biztos leellenorzi es kesz.
Nincs semmifele szemelyes kontaktus az oktatok es az otthon tanito szulok kozott.
Elgondolkodtató.
Nincs szükség semmiféle képesítésre ahhoz, hogy otthon oktassa valaki a gyerekét, ez igen.
Magyarországon vannak olyan cégek ahol még a takarító nőknek is 3 hónapos tanfolyamot kell végezniük és csak sikeres vizsga után veszik fel őket dolgozni.
A tesztet mint tudjuk sok-sok szerencsével is ki lehet tölteni eleve adottak a helyes válaszok, és messze nem helyettesítheti a szóbeli feleletet.
Az amerikaiak nincsenek a helyzet magaslatán a tudást illetően.
Mondjuk ki buták.
Az amerikai és az angol példa nagyon rossz! Nem járatják iskolába a gyerekeiket, így aztán unalmukban drogos kezelhetetlen tinikké válnak és persze ott a legnagyobb arányú a 15 és 18 év között gyermeket szülő lányok száma.
Tinédzser korban minden más jobban érdekli őket, mint a tanulás ehhez még jó adag szabadságuk is van, nagyon veszélyes.
En a 60 as evekben voltam altalanos iskolas, akkoriban ez nem ugy mukodott. Ahova keruletileg tartoztal oda kellett jarni, en videken jartam iskolaba. De nem az oktatassal vagy a tanarokkal volt a gond.
En alapbol feltem a gyerekektol ki nem allhattam a kozosseget valoszinuleg szenvedtem volna mindenhol.
A nagymamam nevelt, es raadasul ez az iskola egy jo iskola volt nem a sulival volt a gond, hanem velem.
kesobbi eletemben is csak azokon a munkahelyeken voltam kepes hosszabb ideig megmaradni ahol egyedul dolgozhattam.
Az elmult 25 evben hala az egnek (meg a ferjemnek) nem dolgozom, nagyon jol erzem igy magam.
Barataim termeszetesen vannak de az mas kategoria, veluk akkor es annyit vagyok egyutt amennyit en akarok.
A szüleid nem törekedtek arra, hogy keressenek, számodra egy olyan közösséget ahol jobban érzed magad?
Én első osztály után elhoztam a kisfiamat az iskola akkor legnevesebb pedagógusától, mert úgy éreztem az a módszer, ahogyan ő bánik a gyerekekkel nem megfelelő minden gyermek számára. Soha nem hagytam volna, hogy nap, mint nap szenvedjen a gyerekem. Tanulni fontos.