Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Futás télen miben?

Vivien25
Létrehozva: 2011. január 11. 15:03

Sziasztok!!!

 

Olyan elvetemült ötletem támadt,hogy elkezdek kocogni,és most találtam hozzá futótársat:)

 

Az lenne a kérdésem,hogy ilyen időben hogyan öltözzek fel?

Vékonyabb melegítő felső,alsó,sportcipő elég,vagy még kell mellény is hozzá?

 

Köszi:)

  1. 2011. január 17. 20:3627.

    Nyugi, a kor nem számít, amúgy is 34 év nem matuzsálem még.

    De ha valaki nincs hozzászokva, 20 évesen sem tud egyből 40 percet lefutni. Fokozatosan, szépen lassan javul az állóképesség. Én sem hittem volna régen, hogy képes leszek valaha pl 50 percen át futni, és tessék. 

    előzmény:
    LILIÁNA (26)
    2011-01-17  18:14
  2. 2011. január 17. 18:1426.
    Egyébként nem fogyókúra miatt futok,hanem mert jól esik.Éppen ezért hagyom ki a telet,mert ha csak bajom lesz tőle akkor nincs értelme.De mostmár kíváncsi lennék két nagyobbacska gyerek után,34 évesen, 14 év háztartásban eltőltött idő után ki tudod rögtön 1 órát megálás nélkül lefutni.Ja és térdvédővel kutya bajom sincs.De most már kíváncsi lennék a topik indítójának élményere is,hiszen azóta már biztosan túl van héhány futáson.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_593150 (25)
    2011-01-15  18:15
  3. Torolt_felhasznalo_593150
    Torolt_felhasznalo_593150
    2011. január 15. 18:1525.

    Egyébként meg ha nem tudsz negyven percet egyben lefutni akkor a futás egyátalán nem éget zsírt csak jól megfájdul tőle a léped megf szétmegy a térded.

     

    Én úgy tudom hogy az egy óránál rövidebb futás nem jó arra ha zsírt szertnél égetni. A futás önmagában nem fogyaszt csak az állóképességet növeli.

    előzmény:
    LILIÁNA (23)
    2011-01-12  17:36
  4. Torolt_felhasznalo_593150
    Torolt_felhasznalo_593150
    2011. január 15. 18:0924.
    Ha nem bírja a térded a biciklit se akkor én a helyedben egyátalán nem futnék, se télen se nyáron mert az nem tesz jót. Rossz térddel, bokával nem szabad futni mert csak rosszab lesz. Nekem a taposó nagyon bejött a rossz térdeimre.
    előzmény:
    LILIÁNA (23)
    2011-01-12  17:36
  5. 2011. január 12. 17:3623.
    Mivel egy pici faluban lakom a konditerem kilőve.A futópad sem fér el két gyerkőc mellet a lakásban pedig jó lenne.Sajnos háztól házig futáshoz nem vagyok elég edzett ,nem tudok 40 percet egyben lefutni.Sok mindent meg tudtam oldani,például térdvédőben futok mrt a térdem a szobabicikli kikezdte.De úgy gondolom próbálkozom még párszor és ha nem megy,számomra a futás decenbertől március eleéig fájdalom de kimarad.Pedig egy alap téliruhatárra is beruháztam.
    előzmény:
    hajnalka82 (22)
    2011-01-12  16:56
  6. 2011. január 12. 16:5622.
    Amúgy a megizzadva megfázás ellen a legjobb módszer, ha háztól-házig fut az ember. Jó időben kisétáltunk a szigetre, ott futottunk, majd hazasétáltunk - amióta hideg lett, már eleve futva indulunk el, a meleg lakásban melegítünk be, és ott is nyújtunk le a végén, így elkerülhető, hogy izzadva ácsorogjon az ember a hidegben. Nekünk bevált :)
    előzmény:
    hajnalka82 (21)
    2011-01-12  16:54
  7. 2011. január 12. 16:5421.

    Hát nem tudom, mi a párommal tavaly nyár elején kezdtünk futni, szóval annyira rutinosnak nem mondhatnám magunkat. Azóta is futunk, mínuszban is, és nem voltam beteg eddig egyszer sem.

    Amúgy azért a 0 fokról beszéltem, mert ezekben a napokban nem csak hogy 0 körüli a hőmérséklet (és feltételeztem, hogy a topicnyitó most akar futni menni), de még esténként is igencsak pluszot mutatnak a hőmérők... Tegnap este pl +4°C volt a szigeten.

    De sztem aki megfázásra hajlamos, vagy csak nem akar -5-6°C alatt a szabadban futni, az be tud menni ilyenkor egy edzőterembe futópadra

    előzmény:
    LILIÁNA (20)
    2011-01-12  16:18
  8. 2011. január 12. 16:1820.
    Én még mindig azon a véleményen vagyok hogy ha tavasztól késő őszig futsz és semmi bajod nincs akkor biztos hogya téli hideg idő ,megizzadva megfázást okozhat.Ja és télen viszonylag kevésszer van 0 fok.Leginkább kemény mínuszok.Csak a rutinos futók nem fáznak meg -10-ben,de én sajna még csak kezdő vagyok.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  9. 2011. január 12. 15:2819.

    Én is azon "elvetemültek" közé tartozom, akik bizony télen is futnak

     

    0 °C körül így szoktam felöltözni: 

    felül egy rövidujjú, két hosszú ujjú technikai felső, ami kivezeti az izzadságot, plusz széldzseki, alul egy testre simuló futónaci, felette egy bővebb szárú. Ennél hidegebb időben a dzseki helyett polárpulcsit szoktam felvenni, de az annyira nem jó, mert nem engedi ki a párát.

    Ezen kívül sapka, nyak köré tekerve sál, kesztyű - pár km után lekerül a kesztyű, de az elején nagyon jó, hogy melegít

     

    Szerintem az a legfontosabb, hogy jól szellőző, páraáteresztő ruhát vegyél fel, így nem izzadsz be annyira. A pamutot szigorúan kerülni kell, rád vizesedik, és azonnal megfázol a vizes cuccban, ahogy megállsz, vagy lelassítasz.

    Szerintem érdemes több réteget felvenni, egyet lekapni még mindig könnyebb és jobb, mint ha kevés rajtad a ruha, és megfázol.

     

    Egy jó futócipőbe érdemes beruházni mindenképpen, a lábad, ízületeid meghálálják.

    előzmény:
    Vivien25 (1)
    2011-01-11  15:03
  10. 2011. január 12. 15:0218.

    Igen, szerintem sem futástól fázunk meg. Sőt, inkább annak köszönhetem, hogy leadtam annyi feszültséget, hogy ősztől december végéig nem volt bajom.

     

    előzmény:
    ungi (17)
    2011-01-12  11:54
  11. 2011. január 12. 11:5417.
    Ez tuti, h így van, magamon is érzékelem sajnos...
    előzmény:
    macskapofájú (16)
    2011-01-12  09:47
  12. 2011. január 12. 09:4716.

    Köszi a tippet.

    Eddig x évig futottam mínuszokban sál nékkül, semmi bajom nem volt. Mostanában sok a stressz, hiszek benne, hogy ez gyengíti le immunrendszerem, nem  a futás.

    előzmény:
    ungi (15)
    2011-01-12  08:33
  13. 2011. január 12. 08:3315.

    Nekem is orrsövényferdülésem van, ezért én rakok sálat a szám elé, így semmi problémám a dologgal. Sztem próbáld ki :) Csak utána a sál a párától nedves lesz, így vigyázni kell, nehogy attól fázzál meg :)

    előzmény:
    macskapofájú (12)
    2011-01-12  08:12
  14. 2011. január 12. 08:2814.
    Ja és az lemaradt hogy szmogos területen szinte tilos futni,és az esőben párás ködös időben is csak rendszeres futók futhatnak.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  15. 2011. január 12. 08:2213.
    Sziasztok.Én már második télen próbálok futni de sajnos mindig megfázás a vége.Ez szerintem egyénfüggő,van aki birja és van aki nem.Főleg a kezdő futók járhatnak így ,mert nem tudunk egyben 40percet futni és a séta alatt hülünk meg.Íjenkor a légáteresztő ruha sem véd meg.Tapasztalat.Persze aki ráált erre a dologra télen is viszket a talpa,de a tavasz már nincs messze.Üdv
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  16. 2011. január 12. 08:1212.

    Hello

     

    Ne nevessetek, de nekem a kapucni mindig leesik a fejemről, sőt sapka is csúszkál. Kb még tényleg a fülre húzható hajpánt a laegjobb, csak alatta meg aott az MP3.

     

    Még olyan lenne egy kérdésem. Én is x éve futok télen is, DE. Az utóbbi időben könnyebben összeszedek felsőlégúti bajokat, plusz jó kis orrsövényferdülésem van, így ugye nem mindig sikerül az orromon levegőt venni. Ebben az esetben nem kéne szám elé egy vékony sál/kendő?

    előzmény:
    etus (11)
    2011-01-11  21:23
  17. 2011. január 11. 21:2311.

    Szia, 

     

    Csak azzal egészíteném ki, ha nem szereted a sapkát, vagy fejpántot, ha van kapucnis felsőt a kapucnit húzd a fejedre. Most a köd miatt is jó, nem ázik el a hajad.

     

    Én novemberben kezdtem futni terepcipőben. Töltésre le és fel és hóban sem csúszott.

     

    Jó futást!!! 

    előzmény:
    Vivien25 (1)
    2011-01-11  15:03
  18. 2011. január 11. 21:1410.
    Szeretnék én is elkezdeni futni. De én pályán szeretnék elkezdeni futni. Leszeretnék adni jó pár kilót. Hol lehet pályán futni Budapesten és nem kérnek érte egy horribilis összegeket (s szeretnék átöltözni is és esetleg lezuhanyozni is)?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  19. 2011. január 11. 18:409.

    Köszönöm az eddigi válaszokat:)

     

    Nincs ilyen spéci cuccom,viszont futócipőt szeretnék venni.

    Derékmelegítőm nekem is van,fejpánt nincs,arra gondoltok,ami a fülre is ráhúzható?

     

    Meg tudnátok mondani,melyik a jó futó cipő?Jöhet privátba is,mert itt nem nagyon lehet márkákat kiírni.

     

    Előre is köszönöm!:)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  20. Torolt_felhasznalo_456524
    Torolt_felhasznalo_456524
    2011. január 11. 18:118.

    Ahogy látom, a hozzászólók közül én vagyok a legelvetemültebb. Én jó 20 éve futok, semmi aláöltözet, sima, testhezállóbb melegítőben. Sapka, kesztyű, derékmelegítő, sportmelltartó.  Amikor én kezdtem a futást, még nem voltak ilyen spéci ruhák, így szoktam meg, soha nem fáztam meg emiatt. A cipőre viszont nagyon kényes vagyok, hogy jó minőségű futócipő legyen.

    És (ahogy valaki már írta előttem),  soha nem futok aszfalton.

    előzmény:
    Vivien25 (1)
    2011-01-11  15:03
  21. 2011. január 11. 17:367.

    Én pont tavaly ilyenkor kezdtem el futni, és akkor pont tél volt keményen. Ha tényleg komolyan gondolod a futást, akkor előbb utóbb úgyis be kell rá ruházni. Pont most vannak midennhol a téli leároazások, ki lehet fogni jó aláöltözőket. És egy jobb minőségű ruha sokáig kitrat. 

     

    Én fejpántban futok -10 fokban is, mert nem bírom elviselni ha van valami a fejemen. De majd úgyis kitapasztalod neked mi a jó. Pl én kb 3 km után a kesztyűt sem bírom, de az elején nagyon jó amíg bemelegszek.

    A futóruhák kategirizálva vannak. A cimkéken van általában a réteg megnevezés. 3 kategória van. Én max. kettőt szoktam felvenni.

    Egy sima hosszú futónadrágot amikb 5 fokig jó, meg egy vastag polárt. Plusz derékmelegítő, trikó, egy polár hossuú ujjú felső, ez mind betűrve, meg egy széldzseki. Ez nekem elég. A pamutot felejtsétek el, mert ha meg kell állni vagy lassítani mert nem bírjátok akkor pilanatok alatt megfáztok, és akkor érezni fogjátok a hideget keményen.

    Az izületeknek is nagyon rosszat tesz a hideg.

    Ahogy mások mondták szánjatok időt a bemelegítésre.

    Fokozatosan kezdjetek el futni, és majd később növeljétek a terhelést.

    Amúgy én is imádok télen futni. Főleg hóesésben. A másik kedvencem az esőben futás.

     

    Sok kitartást, és jó futást kívánok!! 

     

    előzmény:
    Vivien25 (1)
    2011-01-11  15:03
  22. 2011. január 11. 15:466.

    Szia!

     

    A téli futás remek dolog, én nagyon élvezem, jobban szeretem, mint nyáron a  hőségben :)

     

    Fontos a sapka, kesztyű a hőveszteség miatt. Így nem fogsz fázni egyáltalán. A megfelelő aláöltözet is szükséges, de ha nem akarsz most pénzt beleölni, akkor fogadd meg a már elhangzott tanácsot, h egyből zuhanyozz le utána. Azért a csúszós talaj nem játszik egész télen, mert pl. nálunk 2 hétig volt hó eddig összesen.

    Én spec. teszek sálat a szám elé 0 fok alatt, de azért, mert orrsövényferdülésem van és az orromon nem kapok elég levegőt és a levegő nagyon hideg a torkomnak, egyből begyullad. De  ez nálam van így, majd kitapasztalod.

    Ha most kezdesz futni, lassú tempóban fuss, mert a hideg amúgy is több energiát elvesz. De élvezni fogod :)

     

    előzmény:
    ninamyers (4)
    2011-01-11  15:24
  23. 2011. január 11. 15:445.

    Szia,

     

    szerintem ne télen kezdj el kocogni, mert iszonyat megfázást, tüdőgyuszit lehet összeszedni - tapasztalat:(

    Mikor kezdő kocogó voltam, ez sokat segített:

    http://www.edzesonline.hu/edzesterv/5/elso_5_k ilometerem

     

    Hogy érdemben hozzászóljak, bár elmondták már előttem is: sapi, kesztyű, decathlonban kaphatóak jó áron izzadtságelvezető melegítők +jó cipő. A lényeg, h ne fülledj bele a ruhába.

    Lehet, h futás után ne fog jól esni, mert ki vagy melegedve, de egy meleg fürdő azért nem árt. 

    előzmény:
    Vivien25 (1)
    2011-01-11  15:03
  24. 2011. január 11. 15:244.

    Szia!

     

    Nagyjából egyetértek macskapofájúval.

    A sapka nagyon fontos, +5 fok alatt, a fejeden keresztül sok hőt veszítesz. A kesztyű is elkél, nagyon rossz fázós manccsal futni.

    Véleményem szerint nagy hiba télen (meg máskor is) nehéz pamutruhában futni, az csak megköti az izzadtságot, vizes lesz és jól megfázol. Spéci izzadságelvezető aláöltözet, testhezsimuló nadrág és könnyű dzseki az ideális, de persze érthető, ha valaki a kezdetekkor nem akar 10 ezreket ebbe invesztálni. 

    Az a kellő öltözet, amiben az első percekben még fázol kicsit.

    Ha pamutban-melegítőben-futsz, fontos, hogy egyből futás után meleg helyre tudj menni a megfázás elkerüléséhez.

    A szád elé nehogy sálat tekerj!

     

    üdv: nina

    előzmény:
    Vivien25 (1)
    2011-01-11  15:03

Címlap

top