Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Textilpelenka

Abisz
Létrehozva: 2011. március 14. 08:15

Sziasztok!

 

 

Mi a véleményetek a jól ismert cseh textilpelenkáról???

Párom jár a munkája miatt Csehországba és azóta bombázzák az anyukák a rokonságból,hogy hozzon.Az egész szemályautó tele a pelusokkal.

Állítólag magyarországon még csak hasonlót sem lehet kapni,bár azt írják rájuk is,hogy cseh pelenkák.

Próbáltatok már igazi cseh pelust és a hasonló magyar gyártmányokat?

Gondolokodom rajta érdemes e nagyon sokat behozni vennék e idehaza?

Szerintetek?

  1. 2011. március 15. 08:5842.

    Nyugodtan röhögj körbe....kezdheted.

     

    Mivel a férjem munkarendje szabálytalan, így nem számíthatok arra esténként, hogy "pont megfürdeti a gyereket", amíg én a pelust együtt mosnám a ruhákkal . Arról már nem is ejtek szót, hogy a 35 perces mosást én keveslem a sz.ros pelusokhoz(még ha előzőleg át is lettek öblítve)....Ezenkívül van itthon egy nagyobb gyerek is, vele is törődnöm kell-leckében segíteni, vacsorát adni stb.

     

    (Ja, hogy miért nem napközben teszem meg mindezt? Mert dolgozom én is. )

    előzmény:
    Tina60 (39)
    2011-03-15  08:39
  2. Torolt_felhasznalo_760877
    Torolt_felhasznalo_760877
    2011. március 15. 08:5341.
    Ez így teljesen oké, de itt az volt a vita egyik tárgya, amit én hiába próbáltam megértetni, hogy a textil mosásának is van költsége, amit volt, aki úri mozdulattal átlépett. (Egyébként a hagyományos textilpelusról volt szó, nem a mosható nadrágpelenkáról, az még olcsóbb, viszont még nehezebb a mosása, és azt muszáj vasalni. )
    előzmény:
    Mary_Poppins (38)
    2011-03-14  21:10
  3. 2011. március 15. 08:4140.
    Utazás, éjszaka: nálunk is eldobható van akkor, ebben teljesen igazad van, egyszerűség és higiénia.
    előzmény:
    Tina60 (39)
    2011-03-15  08:39
  4. 2011. március 15. 08:3939.

    Hát, érdekes amit írsz, én a magyar valóságot látom:

    Mi 20db mosható pelust vettünk (50e Ft). Minden használt pelust átöblítek a gépben 10 perces program ecet kell hozzá (persze egyszerre a nap végén). Ha nem jön ki a kaki egyben akkor csap alatt leveretem (1 percig tart és marhaepe szappant öntök rá (600Ft/fél éve megvan és van belőle). Utána teszem be mosni a gyerek többi ruhájával, amihez mosószódát és az öblítéshez ecetet használok. Az ecet kb 150Ft/ liter 2 hétre elég, a mosószóda 800Ft/kg 4 hónapra elég. 40 fokon mosok mindent és 35 perces a program.

    hetente 3 max-szor mosok (ha épp nem sikerült jól az etetés) aki jó matekos számoljon utána az energiának. Ennyit az is mos aki eldobható pelust használ, hacsak nem 3 szekrény ruhatára van a gyereknek.

    Berakni a gépbe 5 perc, kiteregetni 6-8perc. Vasalni nem kell.

    Ne jöjjön senki azzal, hogy ezt az időt a gyerekkel is lehetne tölteni, mert azt körberöhögöm. Addig apa pont megfürdeti a gyereket.

     

    Ezzel szemben az eldobható pelus a Tesco-ban kb 32-35Ft/db, naponta 5-7 kell (aki szerint kevesebb az nem cserél elég rendszeresen pelust).

     

    A környezetszennyezésbe nem megyek bele, mert akinek fontos azt nem kell győzködni a mosható pelus fontosságáról, aki pedig nem foglalkozik vele nem akor fogja elkezdeni amikor gyereke születik.

    előzmény:
    Mary_Poppins (38)
    2011-03-14  21:10
  5. 2011. március 14. 21:1038.

    Sziasztok Lányok!

     

    Azt hiszem ez meddő vita.

    Ahol én élek (Ausztrália), sokan nagyon odafigyelnek a környezetszennyezésre.

    Köztük mi is, így sokat olvastam a kétféle pelenkáról.

     

    A textilpelenka (és most az újfajta, modernre gondolok, textilbugyival együtt), egy hatalmas beruházás az elején (nem elég 20-30 darab) (itt kb. 5000 Ft egy db!!!), a másik viszont még hatalmasabb összeg hosszú távon.

    A mosás, energia, mosópor költség 90 cent (180 Ft) per mosás.

    Tehát ha spórolni akarunk hosszú távon, akkor egyértelműen a textil.

     

    Viszont a legtöbb esetben nem ez a szempont, hanem a környezetszennyezés. És abban még a helyi Zöld Pártnak sem sikerült egyértelműen állást foglalnia, hogy melyik a kevésbé környezetszennyező. Ugyanis a textilpelenkáknál a legnagyobb környzetszennyező faktor a gyártásuk és szállításuk.

     

    Mi most várjuk a babánkat, egyelőre eldobhatót vettem (a kórházba nem lehet mást vinni), viszont itt lehet kapni olyan eldobhatót, ami 100 %-ig lebomló, ilyennel próbálkozom először, és tervezem később, hogy néhány textillel is megpróbálkozom. Szóval nyitott vagyok a kérdésre, de azt nem tudom elképzelni, hogy pl. egy utazásnál a kakis pelenkát rakosgassam nejlonzacskóban, amíg haza nem érünk :-). 

    Aztán majd meglátjuk, melyik válik be. Ha mindkettől, akkor kombinálunk.

    Tehát, arany középút, mind mindenben. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  6. 2011. március 14. 17:4637.

    Értem én, hogy Te ilyen ökonagyi vagy/akarsz lenni, de áruld már el kérlek, az unokáid miért nem textilpelusba végzik a dolgukat?

     

    Nem akarlak meggyőzni, de azért tegyük mérlegre:

    az egyik oldalon az "olcsó" textilpelus-amit áztatni, előkezelni (flóra szappan, akármi), magas hőfokon mosni,kiteregetni,leszedni, vasalni,hajtogatni kell, a másikon pedig a "mumus" eldobható és igen, én a legdrágábbat veszem-pampers 30 ft/db, a kisebb méret még olcsóbbra jön ki-amiért elsétálok a boltba, megveszem, hazaviszem, becsomagolom a bébit, majd a használtat kakival együtt kihajítom.Popsitörlőt pedig mindenféleképpen használ az ember, mert ugyebár senki sem úgy nyalja le a sz.rt a gyerek fenekéről(tökmindegy, hogy nedvestörlő vagy száraz). És azt a temérdek időt, amit megspórolok a gyermekemmel töltöm!! És azt az áramot, vizet, amit megspórolok a nemmosással, befeccölöm egy újabb adag pelus vásárlásába.

    Szóval ha nagyon utánaszámolsz, anyagilag kb még ugyanott is tarthatsz, csak éppen tizedannyi idődbe került!

    előzmény:
    eda-1952 (36)
    2011-03-14  16:56
  7. 2011. március 14. 16:5636.
    Én csak a pelenka árát számoltam, az nagy rátartással ennyi. A különbséget meg szerintem nem teszi ki az energiafelhasználás, persze nem számolom a saját ráfordított időt...de az sem annyi, mint régen. Hú, mostanában nem vettem Flóra szappant, mióta nincsenek a férjemnek ingei, de talán most is 200.- alatt van darabja, nagyon sokáig (hónapokig) elég és jobb bármelyik márkásnál becsszóra.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_620936 (34)
    2011-03-14  16:49
  8. 2011. március 14. 16:5135.
    Hááát.....tényleg illene fertőtleníteni, ill. nagyon vigyázni egy pici újszülött ruháival. Csakhogy könnyű volt ezt mondani kising, rékli, meg pólya esetén, de egy többezer forintos tündéri babaplüss ruhácskát ha forró vízbe tesz az ember, akkor annak valószínűleg annyi. A csalócumit meg üveget ki kellett főzni (ma már látom hogy vannak sterilizáló készülékek jóóóó drágán). Én is ezt tettem az elsőnél, feleslegesen, mert hosszú ideig következetesen lerókázott mindenkit, aki bármilyen cumit dugott a szájába!(a nagymamák voltak az áldozatok...))))
    előzmény:
    Milu (33)
    2011-03-14  16:24
  9. Torolt_felhasznalo_760877
    Torolt_felhasznalo_760877
    2011. március 14. 16:4934.

    Nem érted, mit nem értek. Azt tudom, hogy régen textilpelenka volt, nem vagyok idióta. A tesóm nagyobb gyerekei is abban voltak még. Nem ezt nem értem. 

     

    Leírom még egyszer, mit nem értek.

     Azt írod, hogy szemben 2-3 éve alatt az eldobhatóra költött kb 200ezer forinttal, a  textil  20ezernél nem kerül többe. 

     

    Hát én kötve hiszem, hogy  ugyanígy 2-3 évre vízzel, árammal, mosószerrel, szappannal ki lehet jönni 20 ezerből. 

    előzmény:
    eda-1952 (27)
    2011-03-14  13:31
  10. 2011. március 14. 16:2433.

    Ezek szerint fertőtleníteni akarják. Csak azt nem értem, minek. Manapság már semmit nem szokás fertőtleníteni, legfeljebb, aki cumisüveget használ (ahhoz nem tudok hozzászólni).

    előzmény:
    ezjóvégre (32)
    2011-03-14  16:15
  11. 2011. március 14. 16:1532.
    Nem bántásból mondom, de akad némi különbség a 60 fokon és a kímélő programon mosott bébiruhák között...én az utóbbi szerint mosok és soha nem vegyíteném a textilpelust a többivel! Miért érdemes 60 fokon mosni??
    előzmény:
    kivi39 (24)
    2011-03-14  12:12
  12. 2011. március 14. 15:4331.
    Nem mondtam, hogy kizárólag mi csináltuk jól, már csak azért sem, mert én is csak 2 hóanpig használtam a fiamnak textil pelust, mert állandóan csupa piros volt a feneke, és  akkor már lehetett kapni pelenka betétet, bár rohadt drága volt az is. Tehát nem ítélek el senkit, csak azért annyira nem szörnyű a mosható pelenka sem. Viszont úgy látszik, nem csak a gyerek etetése változik a korral, hanem a ruha tisztítása is. Anno tilos volt 60 foknál hűvösebb vízben mosni a gyerek ruháit. Az orvos és a védőnő többször is felhívták rá a figyelmet, mert a 40 fokos víz nem fertőtlenít.
    előzmény:
    kevezs (25)
    2011-03-14  12:34
  13. 2011. március 14. 15:1730.

    A kakis pelusról még valami eszembe jutott, amiről az előbb megfeledkeztem: volt egy Ági nevű puha, vastag anyag, téglalap alakú, azt tettük be, amikor már nem két pelenkát használtunk. (először 2 kellett, mintegy terpeszpelenkaként..) Tehát a kaki végülis ezen volt...Nem sokkal később meg megjelent egy eldobható, szintén téglalap alakú, fátyolszerű pelenkabetét, ha jól emlékszem, Fay volt a neve. Egy-kétszer kiöblíthető volt, de kakisan egyszerűen eldobtuk.

    Csak azért jöttem vissza elmesélni, hogy ne szörnyűlködj, mit tettünk a baba feje alá... meg a tiéd alá, babakorodban. Ez a Fay most is jó szolgálatot tenne az újfajta mosható pelenkát használóknak is.

    előzmény:
    Milu (28)
    2011-03-14  13:43
  14. 2011. március 14. 14:2329.

    Nézd Milu, ha valakinek 40 db volt, akkor ritkábban kellett mosnia, ennyi. Nem kell nekem hinni, már az előbb írtam, kérdezz rá családban az idősebbektől...)))) A te levezetésed szerint akkor kellett volna úgy 60-80-nak lenni---annyi senkinek sem volt, hacsak nem azt kapott ajándékba mindenkitől.

    Kakis: ha én kiveszek a mosógépből egy tucat hófehér pelenkát, főleg ha napon tudom szárítani, forró vassal vasalom...honnan mondod meg, hogy juj, abban kaki volt, azt ne  a feje alá? Vagy azokat direkt külön mostad, vagy jelet tettél bele?

    Ezek nem megszépült emlékek, ezért örülök, hogy az enyémeknek már könnyebb. Az előbb is úgy írtam, meg lehet csinálni a pelenka mosást-vasalást, bébiétel főzést, akkor is, ha az ember kézzel öblíti a kifőzött pelenkákat, de szép emlének nem nevezem.

    Azt se felejtsd el, hogy nekünk még pólyába "illett" pakolni a babákat, amit keményíteni és nedvesen vasalni kellett---istenem, hogy utáltam! És utólag is dühös vagyok, miért nem jöttem rá, mire is lehet használni az akkor nyárra vett spilhóznikat, amiket most body-nak hívnak. Szuper ötlet volt. Mivel nem bodykat adtunk a babára, maradtak a kisingek és réklik, előbbiek abban az időben ronda lepedőanyagból, ezért aztán anyósom varrt egy tucatot batisztból az unokáinak. Később anyósom varrt mintás batisztból és kreppből pólyahizatot, azzalkönnyebb volt. Azt láttad volna, hogy felháborodott az anyum, amikor először látott a lányomon nem pólyát (már vagy 3-4 hónapos volt!), hanem rugdalózót, sőt nem is fehér volt, hanem színes.

    előzmény:
    Milu (28)
    2011-03-14  13:43
  15. 2011. március 14. 13:4328.
    Mi eldobható pelenkát használtunk és így volt használatban 30 db textilpelenka. Gondolom, amibe máskor belekakil, te sem tennéd a feje alá. Úgyhogy én nehezen tudom elképzelni, hogyha abba is pelenkáztad, hogy volt elég a 30 db. lehet, hogy már megszépültek az emlékek, én sem emlékeznék, hogy hányat vettem, ha nem lennének még meg. És a 30 kellett is, először kevesebbet vettünk.
    előzmény:
    eda-1952 (27)
    2011-03-14  13:31
  16. 2011. március 14. 13:3127.

    Nem hülyéskedem, miért tenném? Kérdezd meg anyukádat, vagy más idősebbet:  általában 30 pelenkát vettünk abban az időben és megnéztem a mostani árakat, tehát jól felfelé kerekítettem. Jóminőségű, cseh pelenkáról beszélek. Mindig maradt belőle a másik gyerekre, pedig a főzés azért csak gorombább az anyagnak, mint az automata gépi mosás. Valaki írta, hogy az elhasználtakat meg remekül el lehetett használni a lakásban.

    Azért tettem idézőjelbe a nedvestörlőkendőt, mert sétánál, utazásnál nagyon jó dolog. No de állandóan egy mégis csak vegyszeres valamivel törölgetni a babapopsit, azt nem látom be,hogy mire jó. Aki eldobhatót használ, annak is van általában 1-2 textilpelusa, azt el lehet darabolni és ha hideg a fürdő, a csap alá tartásra, akkor ezeket lehet használni.

    No és azért sem hülyéskedem, mert az ártól eltekintve én így csináltam, más megoldás nem lévén. És főztem a bébiételt, meg magunknak is, s a fene egye meg mindent vasaltam (nem volt még az istenáldotta vasaláskönnyítő öblítő...) és mégis jutott időm a gyerekekre. Ettől függetlenül a fene se sírja vissza, legalábbis  a kádban öblítést nem, mert majd leszakadt a derekam tőle, vasalni meg nagyon utáltam. De most már hálisten azoknak is könnyebb, akik tényleg moshatót használnak.

    ( másnak:) Fedeles vödör volt már 30 éve is, semmi büdös nem terjengett...És ha az ember jól csomagolta be a babafeneket, akkor nem folyt ki a pisi. Enyémeket általában egy (dani?) nylonszerű valamibe csomagoltam be, nagyon jó és biztonságos volt, nem volt gumirésze, ami bevágott volna és kényelmes volt  a kicsiknek.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_620936 (18)
    2011-03-14  11:10
  17. 2011. március 14. 13:0826.
    Nekem vicces, hogy a család többi tagjának ruháival nem mosod együtt a gyerek ruháit, de a szaros pelenkákkal meg igen. Én pont fordítva csinálnám. És a babaruhákat sosem mosnám 40 foknál nagyobb hőfokon.
    előzmény:
    kivi39 (24)
    2011-03-14  12:12
  18. 2011. március 14. 12:3425.
    köszönöm kedves eligazításodat a mosás birodalmában, de ha hiszed, ha nem, 60 fokon mosom a ruháit, és bár pelenkát nem mosok, de azokat egyébként sem vegyíteném (ha összevesznek, ha nem....) a ruházattal....ez egyélbként is egy meddő vita, mert a két pólus úgysem fog közelíteni....én úgy csinálom, ahogy csinálom, elfogadom, hogy vannak, akik a mai napig textileznek, de ők is fogadják el, hogy én nem, és ne próbáljanak meg minden áron meggyőzni arról, hogy kizárólag ők csinálják jól...
    előzmény:
    kivi39 (24)
    2011-03-14  12:12
  19. 2011. március 14. 12:1224.
    Először is: fertőtlenítő szert nem szabad gyereknek használni, mert kiütést kap tőle. Másodszor: nem kell áztatni a pelust, mert a Vanish szappan gyönyörűen kiszedi a beszáradt kaki foltot is. Harmadszor: felesleges 90 fokon mosni, (ezt még a kézi mosás idejében csináltuk, amikor muszáj volt, mert különben lejött a bőr a kezünkről a dörzsöléstől), a 60 fok bőven elég. Ráadásul, mivel a gyerek ruháit úgyis érdemes 60 fokon mosni, hiába ír a cimke 30 fokot, nyugodtan össze lehet rakni a ruhákat és a pelusokat, bizony Isten nem fognak összeveszni a mosógépben. És a ruháknak sem lesz semmi bajuk a 60 foktól. Egy gyereknek heti 1, max 2 mosás bőven elég, ennyit meg úgyis mosnál rá, hiszen a felnőttek ruhájával nem keverjük az övékét. Ráadásul sokan használnak most is mosható pelust, iszonyat összegekért, azokkal is ugyanez a módszer.
    előzmény:
    kevezs (22)
    2011-03-14  11:31
  20. 2011. március 14. 11:3723.
    Pontosan!
    előzmény:
    kevezs (22)
    2011-03-14  11:31
  21. 2011. március 14. 11:3122.
    ...és nem mosol 90-95 fokon a mosógépben, mosószerrel, fertőtlenítőszerrel, ami nem kevésbé környezetterhelő, mint az eldobható pelenkák....
    előzmény:
    ezjóvégre (21)
    2011-03-14  11:27
  22. 2011. március 14. 11:2721.

    Értettem, hogy mit írtál.

    A folyós anyatejes kakit hogy dobnád ki a pelusból? (Jelzem:flóra szappan nem szedi ki!!! )

     

    ha megérett rá: már tudott kommunikálni, felismerte, ha pisilnie és kakilnia kellett

     

    a mondat első fele agyi tevékenység( beszéd ), a második idegrendszeri (felismeri, h pisilni kell). Én ismerek olyan gyereket, aki 2 éves múlt, nem beszél, de szobatiszta, és olyan 2 és fél évest, aki választékosan beszél és nem szobatiszta.

    Popsitörlő:én roppant környezetszennyező módon használok, pampers és darabja 5 ft-ra jön ki. Napi öt pelussal számolva sem érem el a 200 f-os napi "limitet".

    És nem utolsósorban nem kerülgetek szagló áztatóvödröket, amiket egy óvatlan pillanatban nem borít ki a 9 hónapos gyermek.

    előzmény:
    eda-1952 (16)
    2011-03-14  11:04
  23. Torolt_felhasznalo_760877
    Torolt_felhasznalo_760877
    2011. március 14. 11:1520.

    Mindig is voltak gyerekek, akik 3 évesen még nem voltak teljesen szobatiszták, csak akkor lebaxták az anyát, hogy még erre se volt képes megtanítani, jól elfenekelte a gyereket az óvónéni, és mosták szakmányba a ruhát, fekhelyet. Ma meg ráhúzunk egy pelust még pár hónapig. 

     

    Az ágytisztaság hiánya pl akkor orvosi eset, ha 7 éves korig nem rendeződik. Régen meg nem adtak inni este a gyereknek, elfenekelés, éjszakai felkeltés, pisiltetés ment. Ma meg húzunk rá pelust. 

     

    Liberó ide vagy oda, még senki nem jött pelenkában érettségizni... 

    előzmény:
    eda-1952 (16)
    2011-03-14  11:04
  24. 2011. március 14. 11:1519.

    szerintem a textil pelenka egy előnye lehet hogy,környezetbarát.

    bár..előtte ki kell áztatni egy vödörben belőle a kakit,majd kitúrkálni a kakis vízből,amit utána wc be öntessz..

    utána áztató programot kell csinálj,majd jöhet az igazi magas hőfokos mosás,jó sok vegyszerrel hogy a kaki folt kijöjjön,majd öblítés..ha megszárad vasalni kell,hogy a baba bőrét semmi se tisztítószer ne érje,se bacik ami esetleg mosás után marad.

    ezek egész napos elfoglaltságok...

    nem tudom ti hányan használtok textilt,mi tesómmal azt használtunk anno..anyám állandóan mosott,vasalt borzasztó bűdös volt-undorító

    szóval nem hinném hogy környezetbarát..

    a szaros pelenkákkal a többi ruhát nem is moshatod elvileg..

    jaa gumi bugyi kell a pelenkára mivel textil és ha a gyerek nagyobb,az egész pisi kifolyhat belőle..

    nem egyszerű

    mi most babydream es pelust használunk dm ből,ez hasonló mint a liberó,nem átázós..1700 ft egy csomag.

    lányom kétéves-már egész nap pelus nélkül van lassan 5 hónapja.

    tavasszal kezdjük ha játszóra megyek vele ,már oda se pelussal,viszek átöltözős ruhát,popsi törlőt,és net ről lehet kapni hordozható karton bilit,pár darab lesz itthon,ha olyan helyre megyek vele viszek magammal..nem pisinek,mert azt lehet fánál is,ha véletlen kakilni kell...de még ezt átgondoljuk

    akinek nosztalgia a textil pelus persze,használja csak,ez is egy jó kis küzdelmes meló.. :-)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     

Címlap

top