Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.
Élelmiszert kidobni?
2011-05-25 17:221.
Létrehozva: 2011. május 25. 17:22
Ledves fórumozó!
Te szoktál élelmiszert kidobni? Ha igen, milyet? És elvinnéd-e egy lakóhelyedhez közeli helyre, feltéve, ha lenne ilyen, hogy segíts a rászorulókon? Azért kérdezem, mert vannak ilyen kezdeményezések!
Várom a válaszokat, esetleg saját történeteket!
Köszönöm:
Koronczay Lilla
Bundás kenyeret is lehet csinálni belőle.
Bundáskenyér birsalmaszósszal,nyami:)
Ma pl cukkinikrémleves volt pirított kenyérkockákkal.
De én pl imádom a köménymaglevest ,abba is nagyon jó.
Igen, a szikkadt kenyér problémán én is csodálkoztam.
száraz pékárut nem dobunk ki:
jó
:levesbetétnek piírott kockaként
kenyérpizzának
rakott kenyérnek
mágylyarakás,mákos guba
prézlinek ledarálhaó
fasírtba való
vagy sütőben,mikorban,gáz teteján teflonban pár perc alatt újjávarázsolható,finomabb,mint a friss:)
pirítóskenyér
melegszendvics
stb stb
Jaj, tudtam én, hogy itt számíthatok majd a sok okostojás hozzászólására.
Így közvetlenül nem ismerek rászorulót, de ha majd ismerek, ígérem elviszem neki.
Azért nem gond, ha örülnék a kezdeményezésnek, ugye?
Persze biztos nincs idő mindennap főzni(én sem szoktam naponta) de két napra még oké(nem3 nem4) na de 2hétre. Mien jó a fagyóból kivenni. ennyi erövel vegyetek konzervet meg mirelit kaját és csak fel kell bontani vagy ki kell sütni.
Ha úgy gondolod, a frissen főzött és lefagyasztott, valamint a bolti konzerv és mirelit félkész kaja között nincs különbség, akkor a hiba a te készülékedben van.
Kicsit off: én elárulom, mitől kapok hányingert, kajától nem nagyon szoktam, de ha valaki a milyen szót képtelen leírni normálisan, attól felfordul a gyomrom.
Ezt most is megteheted, semmi nem akadályoz benne.
Belerakod egy eldobható műanyag dobozba, és odaadod. Biztosan "ismersz" rászorulókat. Nem kell ehhez arra várni, hogy valaki majd jól megszervezi.
Hát ez érdekes, ez nekem sosem jutott eszembe, de nem hinném, hogy ezek a dolgok oltári nagy energiák lennének! A fagyasztóba tett holmit nem melegen kell bepakolni, és nem fog annyi energiát "izzadni" a mélyhűtő, hogy lehűtse. Úgy gondolom, ezek minimális energiák, pláne ami ajtónyitáskor beáramlik! Nekem ez még sose jutott eszembe. Ezenkívül nem nagyobb energia e majdan azt a levegőt kiszivattyúzni?! (és egyébként hogyan is?!)
Egyébként a felengedett élelemben persze hogy felélednek a bacik, de hőkezeléssel a legtöbb el is pusztul. Tehát főtt kaját megforraljuk, mivel úgy is meg kell majd melegíteni. És nem hiszem, hogy több baktérium rátapadna a felengedett kajára mint pl. mikor a boltban a pékáru csomagolás nélkül van ömlesztve, és az emberek megtapogatják. (Előtte meg lehet hogy vécén volt, vagy az orrát törölte)
na mindegy. Én nem nagyon fagyasztok, mert nem szeretek újra melegíteni, szerintem nem olyan finom már (annak ellnére hogy nincs baja) de a szüleim pl. mindent, ami megmarad, ők szívesen fogyasztják.
Hello
Igen, ugyanazt olvassuk:))) Csak ugye ki mennyire figyelmesen. Sokan vesznek silány minőségű termékeket. Ezt tapasztalom, de itt biztosan mindenki tökéletes, ujrahasznosít mindent ki tudja hányszor...
Azt írtam ennyi erővel nem azt, hogy egyenlő.
Egyébként meg irtad , sokszor fagyasztasz de néha kidobod mert csak( ezekkel a szavakkal) Akkor te sem vagy álszent.
Ehhez kapcsolódva elmondanám, hogy tavaly egy cukrászüzem a feleslegessé vált süteményeit (de ami még jó volt, csak megmaradt!) az egyik kórház egyik osztályának adta oda karácsonyi "ajándékként" (a betegeknek nem a dolgozóknak!) Azoknak, akik az ünnepet ott kényszerültek tölteni. A betegek nagyon örültek a kis kiegészítésnek, ugyanis a kórházi menühöz nem járt. Egyébként nem maguktól adta az üzem, hanem kérésre, ugyanis az osztály dogozói utánjártak, nem lehetne e... hát lehett, méghozzá ingyen, és azt hiszem lehetne máskor is, más üzemeknek is egy kicsit jótékonykodni.
Mi egyébként igyekszünk nem kidobni
Igyekszem nem kidobni, de nem mindig sikerül. És ha muszáj, rossz érzésem van miatta.
Felnőtt, családos, kisgyerekes életkorom kezdetén egy olyan országban éltem, ahol a kaja kincs volt. És ehhez semmi köze nem volt a keresetedhez. Mi sokat kerestünk, és mégis...sokszor nem volt mit ennünk, mert nem volt ahonnan megvegyük az élelmiszert, bármennyi pénzünk is volt.
Én úgy látom, azok a társadalmak, amelyek ilyen vagy amolyan okból huzamosabb ideig élelmiszehiánnyal küzködtek, jobban megbecsülik az ételt.
Nem tudom nem észrevenni, hogy az amerikai filmekben hányszor landol az elkészített, friss étel a kukában. Kisjoenak nem kell a szalonnástojás reggelire, anyu belekaparja a kukába. Apu reggel csak kávét kér, a kisült palacsinta megy a kukába. A barát lekési a vacsorát, frusztrált barátnő kidobja a kihűlt áfonyás báránysültet. Lelkes NCIS néző vagyok, látom, menni kell egy esethez, a frissen elhozott ebéd kibontatlanul, zacskóstól megy a kukába. A csúcs a kajacsata, ami európai kultúrában elképzelhetetlen szórakozás volna.
Ezért kár volt regelned...:-))
Ugyanazt a topikot olvassuk?
Hol olvastad, hopgy itt szart vesznek és esznek a hozzászólók?
A lefagyasztott házikaja ugyanaz mint a késztermék? gondolkozz egy kicsit. Meg a frissen regelt stílusodon is.
Törekedek rá, hogy annyit vegyek és főzzek meg, amenyi tényleg elfogy, viszont ha vmi megmarad és nem kell, akkor kidobom, mert annak semmi értelme, hogy magamba tömjem, azzal nem mentettem meg az ételt, csak a kuka helyet magamat használtam.
ha lenne ilyen lehetőség levinném, a gyerkőcök kinőtt ruháit is leviazem a gyűjtőbe.
Jó volt téged olvasni, nagyon egyetértek veled.
Borzasztó látni azt a pocsékolást, ami ma megy ételfronton....... a kukába kidobott egész torták, a gyerekek által az utcán eldobált szalámis szendvicsek, iszonyú pazarlás megy...... nekem szegény nagymamám tanította, hogy az étel szent..... semmit nem dobunk ki, még kenyeret sem... mesélte, hogy a háborúban milyen éhinség volt, napokig nem ettek semmit..... szörnyű volt hallgatni is..... ennek megfelelően én is igyekszem spórolni a kajával /merthogy mással nem lehet/, igaz, minden nap főzök, de nem dobok ki semmit, lefagyasztom, újrahasznosítom, stb.....
Igen, sok tekintetben fölötte állunk az eu-s szabályoknak, bár erre inkább büszkék lehetnénhk. Azt tudtad, hogy a világ első Élelmiszerkönyve az Osztrák-Magyar Monarchiában működött? Szintén az elsők között és a legjobbak között volt a hatósági állatorvosi rendszer, az első aláírói voltunk a nemzetközi növényegészségügyi egyezménynek stb.
A moslék lehet, hogy egy túlkapás, de azt nem bánom, hogy azért nagyjából-egészéből nem kell félne, ha lemelsz egy élelmiszert itthon a polcról. Álatában nincsenek nálunk tömegjárványok, tömegbetegedések, kivéve egy-két közétkeztetésben előforduló szalmonella-járványt.
Sziasztok!
Nemrég regeltem, miután átolvastam a topikot. Sokak véleménye egész megdöbbentő. Persze én is azt tanultam, hogy nem pazarlunk viszont azt is, hogy szart nem eszünk.
Mindenki lefagyasztja (ami nem mindig elönyös, lehetne többször kevesebbet készíteni frissen de kinek mi...) vagy lelkiismeretfurdalással küzd ha megromlodt a zöldség. Mindenkinek fullon van a hűtő magától???
Nem hiszem. Sokan már a vásárláskor pazarolnak, nem baj ha nem kell vegyük meg mert AKCIÓS és elég lesz jó sokáig. Persze elék a tartós tej, cukor stb. de nem a paradicsom vagy a banán. Aztán meg jajj megromlott mert ha vmi akciós kötelező 10szeresét megvenni. A másik ugye, nem mindenböl a legolcsobb a legjob. A kiszerelést vagy kilós árat nem sokan nézik. Persze én sem a legdrágább termékeket veszem de nem is a legsilányabbat. Sokuk közt 30-40 Ft a különbség minöségben jobbak. Most lehet jönni azzal hogy sok kicsi 30Ft sokra megy. És akkor is ha a pocsék minöség miatt nem fogy el és ki kell dobni????
Jajj de hát azt nem szabad inkább zabáljunk be mindent nemgond ha utána fáj a gyomrom, esetleg megbetegszem sőt a gyerek is kötelezöen egye meg a kaját ha nem birja akkor is max ugye kihányja. Hát ezt nevezem. Persze biztos nincs idő mindennap főzni(én sem szoktam naponta) de két napra még oké(nem3 nem4) na de 2hétre. Mien jó a fagyóból kivenni. ennyi erövel vegyetek konzervet meg mirelit kaját és csak fel kell bontani vagy ki kell sütni.
Spórólni sokkal jobban lehet ha megnézzük miből mennyit veszünk, és ami nem kell azt nem vesszük meg. Odaadni kaját amit kidobnál? Én inkább ruhát adok amit nem hordok de abból sem a szakadttat.
De hát kinek mi...........
Izlések és pofonok. Az egyik receptet Nigella szakácsnőtől tanultam, - de nem ez a lényeges, hanem az, hogy mi szeretjük...:), nem feltétlenül kell neked is ízletes legyen. Csak javaslatot tettem, ha akarod elfogadod és kipróbálod, ha akarod nem.
Mi eszünk maradékot, vagy másnap akár az előző napi ételt kiegészítve variálom a menüt. Én sem fagyasztok le semmilyen főtt ételt.
És szerintem az a valódi helyzet, hogy sokan igazat állítanak, NEM HAZUDNAK, és egyáltalán nem akarják magukat jobb színben feltűntetni, mert egyszerűen akárhogyan is osztanak és szoroznak a családi kasszából nem futja nagyobb összeg az élelemre, mint korábban.
Ha te is rendszeresen vásárolsz, bizonyára neked is feltűnt, hogy lassan, de folyamatosan hogyan következett be minden élelmiszer árában drágulás, és mindenki ott igyekszik minden forintot megfogni, ahol és ahogyan tud...
A baráti körömben ha szó esik erről, akkor is mindenki pont ugyanezt mondja, hogy bizony nincs (miből) pocsékolás.(Sokan másodállást is vállaltak éppen ezért.)
Sokan mondják azt is, hogy sokkal körültekintőbben megnézik az áruk szavidejét is, hogy ne romoljon rájuk figyelmetlenségből a hűtő hátsó polcán sem semmi, olyan helyen sem vásárolnak tejterméket, ahol nem hűt eléggé a hűtő... stb.
A maradék kenyérvégről pedig csak annyit, hogy nálunk a kedvenc csemege pont abból készül, bár mi sem vagyunk gazdagok, telik még krémesre. Inkább a hozzáállásunk a dolgokhoz, az különbözik. Én nyitott vagyok az újra. Egyetlen kitételem van, hogy az étel ne mozogjon a tányéromon elevenen!!!
(Én a konyhában is szeretek receptkönyv nélkül saját magam is új dolgot alkotni, kreatív vagyok. A kiindulópont mindig az, hogy éppen milyen alapanyag van otthon.)
Az engem is felháborít. A lejárt kaják vonatkozásában egyetértünk, mert annyi erővel romlott is lehet, függetlenül attól, hogy a lejárati idő csak annyit jelent, hogy addig garantálják a gyártáskori minőséget.
Olyat én nem hallottam, hogy átforralták volna a moslékot anno... Viszont azt igen, hogy mi magyarok mindig fölémegyünk minden szabálynak, amit az Eu kitalál, nálunk vannak állítólag a legszigorúbb közegészségügyi szabályok, ami a közétkeztetést illeti és az állategészségügyi szabályok is itt a legszigorúbbak.Sokszor ésszerűtlenek is.
Sosem lennék képes erre. Fél szelet hús adni a gyereknek, mert esetleg hagy belőle... Ám ez a te életed.
A pocsékolás és a tányéron lévő maradék kidobása, állatnak odaadása között azért van különbség. sosem tenném az asztalra azt a tányért, amin az ebédi maradék van, senkinek vacsorára. Főleg mert ha ebédre sem kellett, akkor sanszos, hogy estére sem fog.
És igaz, hogy a kaján sokat lehet spórolni, ám ha valóban súlyos anyagi problémákkal küzd valaki, azon nem lendít egy jottányit sem, ha az ebédi maradékot eteti meg este ugyanarról a tányérról, vagy fél adag kajákat bányászik elő a fagyasztóból.
Ne értsd félre, engem sem vet fel a pénz. De ilyen szintű spúrsággal gyerekkoromban találkoztam utoljára, ahoyg lentebb is említettem; gyereknek-asszonynak egy szelet hús, a férfinak legalább kettő. De mindenki éljen, spóroljon azon, amin tud és akar, magánügy. Én ezen nem vagyok hajlandó. természetesen én sem hatvan főre főzök, mikor tudom, hogy csak hárman fogunk enni, mert annyian vagyunk itthon. De hogy ne vehessen valaki egy egészszelet húst, mert lehet hogy marad belőle két falat, olyan nincs. Ahogy attól se megyek a falnak, ha néhány villányi garnírung ottmarad. Na bumm. Nem attól nem fogom tudni a számláimat kifizetni. Szóval részemről nagyon felesleges és túlzó spórolás az ilyen szintű. Egy esetben nem; amennyben tényleg ki kell számolni, hogy egy tányér étel jut mindenkinek, mert egyszerűen nem telik többre. Viszont akik itt megfordulnak, azoknak valószínűleg igen. Szóval sokaknál gyanítom, hogy ismét az enelcés túlzás szindróma áll fenn, minél tökéletesebbnek látszani, hiszen egy újságíró kérdezte a pórnépet...
Részemről itt fejeztem be.
A saját disznóikat etethetik most is, mert azt nem ellenőrzik.
De régen volt olyan, hogy pl. az óvóda konyháján összegyűjtötték a maradékot, és azt elvihette a gazda a malacoknak. Ma már ilyet nem lehet, mert mindkettőt megbüntetik.
Sziasztok!
Nem olvastam végig a fórumot, nem tudom hol tart épp a téma.
Korábban nagyon sok ételt dobtam ki.
Mikor megszületettek a gyerekek, akkor mindenki nyakra-főre hozta a kaját, hiába mondtam, hogy nem kell, nem esszük meg.
Szerencsére ez a hullám elmúlt. Aztán meg jött egy olyan időszak, amikor a gyerekek hagytak meg mindent. Én meg nem tartom magam konyhamalacnak, nem ettem meg a maradékot, csak azért, hogy elfogyjon. Az én hátsóm meg kerekedjen...
De szerencsére már eljutottunk oda, hogy ésszel és mértékkel vásárolunk, és tényleg csak nagyon kevés ennivaló romlik meg, vagy marad ki.
Viszont!
Mindig is figyeltem arra, hogy bármit is kellett kidobni, azt szépen becsomagolva tettem le a kuka mellé, vagy a tetejére.
És mindig elvitte valaki. Mindig arra gondoltam, ha más nem, hát a kutyájának valaki oda tudja adni (nekünk nincs).
Persze, hogy nem volt gond, mert jobb helyeken a moslékot átforralták, mielőtt odaadták, de ez a gakorlat az unióban nem ismert, inkább a veszélyeit látták, meg azt, hogy bonyolult ellenőrizni, hogy át van-e forralva, vagy sem, egyszerűbb volt megtiltani.
Ugyanez a lejárt szavatosságú élelmiszerek.
Lehet azon sopánkodni, hogy jaj, az egész jó volt még, miért nem adták oda a hajléktalanoknak,de ha netán a hajléktalanok tömegesen betegek lesznek róla, akkor ott a felelősség kérdése, amit senki sem vállal szívesen.
Egyszerűbb megsemmisíteni.
De én azt mondom, hogy ez jogos elővigyázatosság.
De az már gáz, hogy a hamis márkajelzésű (másmak még nagyon jól jönne minőségű) ruhákat,, cipőket is bezúzzák.
Nálunk szabad szedés van az ételből, de ki van kötve, hogy amennyit mindenki kiszed azt meg kell enni! Nincs pocsékolás! Sajnos voltam olyan élethelyzetben mikor enni sem volt mit, csak hetekig főtt rizst ettem gyerekkoromban. Most is anyagilag elég rosszul állunk ezért vannak ezek a szigorú megszoritásaim.
A most 8,5 éves lányom is tudja már, hogy mennyit szedjen magának:) Inkább szed kevesebbet, és ha még kér akkor még szed egy kicsit. Pl rántotthúsból elsőnek csak fél szelet húst kap, ha még kell neki akkor odaadom neki a kettévágott hús másik felét. De pl férjem nagy étvágyú ő simán megeszik 3-4 szelet ránotthúst is. Én átlagos étvágyú vagyok. Szóval én úgy főzök, hogy tudom kb ki mennyit eszik meg. Ha valaki végképp nem tudja megenni a kaját ebédre, akkor tányérostól berakom a hűtőbe, alufóliával letakarom, és majd vacsira megeszi. Ennyi. Ha meg marad kb 1-2 tányérnyi adag elfér a hűtőben, vagy a fagyasztóban. Sokszor van, hogy férjem enne pl1 tányér káposztát, vagy pörköltet stb de mi a lányommal nem kivánjuk, igy csak kiveszem a fagyóból férjem jól lakik vele.
Ha pedig még ezek után is maradna kaja akkor a kutyánk megeszi mert belekeverem a tápjába.
Mondjuk az az igazság, hogy férjemmel szerencsém van mert gyerekkorában ők is szegények voltak, és igy megtudja becsülni az ételt, nem válogat. Bármit teszek elé megeszi! A lányomat igyekeztünk úgy nevelni, hogy ne válogasson. Ő egyedül a gombát, és a májat nem eszi meg, minden mást megeszik.
Én tudom milyen az ha nincs étel otthon, megtanultam minden falat ételt megbecsülni, és megenni, nem pedig kidobálni. Ez van én ezért nem dobok ki semmit, de nem is veszek soha semmiből akkora mennyiséget ami tudom, hogy nem fogyna el, csak azért mert akciós egy élelmiszer.
Persze, hogy nem. De engem halálosan idegesít, amikor látom pl. a testvérem gyerekét (1 évvel idősebb a kisebbikemnél), hogy jól telepakolja a tányérját, majd kb. a negyedét eszi meg. Ezt hülyeségnek tartom, és bosszant. Vegyen fele annyit, akkor kevesebbet kell kidobni ha nem eszi meg, csak meg kéne tanítani rá.
Így igaz.
Amióta EU tagok vagyunk, nem lehet pl. moslékot sem adni a disznóknak, mert léteznek emberről állatra terjedő betegségek, amit a maradék ételtől elkaphat a röfi.
Ugyanilyen szabály, hogy a lejárt szavatosságú élelmiszereket a gyártónak/kereskedőnek meg kell semmisíteni, mert veszélyes hulladéknak számít.
stb. stb.
(Mindez nem jelenti azt, hogy a lejárt virslit nem adhatod oda a saját kutyádnak, vagy a szomszédnak, akiről tudid, hogy macskát tart.)
Nem lehet kiszámolni pontosan, mennyi fog elfogyni egy étkezésre, csak nagyjából. Én sem bírom elviselni, ha mondjuk a férjem nem szedhet még, csak mert nincs annyi. Ezért néha marad, de nem gond, mert 1-2 napon belül elfogy.
Én arra tanítom a gyerekeket, inkább többször vegyenek kevesebbet, de ne hagyjanak a tányéron, ha nem muszáj, mert azt tényleg ki kell dobni. Persze nem tömöm meg őket mindenáron, ha nem kell, otthagyják, de ezért jobb a "többször-keveset" módszer. Előbb-utóbb megtanulják.
Az érthető, hogy az ételmaradékot nem olyan egyszerű embereknek adni, de lehet érdemes lenne a környezetünkben érdeklődni, hogy van-e állat, vagy netán van-e a közelben valami menhely, ahová le lehet adni az összegyűjtött ételmaradékot. Nem?
Hat ha jol visszagondolok igazad van, mi is ugy kaptuk azt amelyik megult.
Te mar egeszen szakerto vagy a tyukugyekben.
A regi kutyam az olyan volt mint egy etel-eltakarito egyseg. Mindent megevett, sosem volt semmi baja. Nem volt fajtiszta. A mostani ketto fajtisztak, az egyik nagyon rossz evo (a kuvasz itteni valtozata - olasz maremma, a masik border collie) az meg hasmenest kap mindentol ami nem kutyaetel
Kár, hogy nem eszi meg a kutyád. Nekünk nagy mázli, hogy a mieink bármit, így a tányéron maradt dolgok is elintézve.
Megosztva a malacokkal és macskákkal...
Fene tudja. Fajta függő is a dolog, meg én azt vettem észre, hogy a vett tojóhibridek erre már nem alkalmasak. Nekünk mindig olyan ült meg, amelyik háznál kelt ki. Vagy nálunk, vagy kaptuk valakitől.
Minél több a saját tyúk, annál több a megülés esélye. Már előre rettegek attól, hogy megül egyszerre 3-4 is, és majd győzzem kihajigálni őket a rekeszből. :-D
Azért nem egyszerű több almot is megtartani. Pláne, hogy vannak húscsirkék is, azok is külön vannak téve ugye, akkor a friss kelésűeket is el kell különíteni...
Na ez mar tulzas lenne, legalabbis nekem.
Ami a tanyeron megmaradt azt se vissza nem rakom se el nem teszem.
Az egyertelmuen megy a szemetbe.