Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Élelmiszert kidobni?

KoronczayLilla
Létrehozva: 2011. május 25. 17:22

 

Ledves fórumozó! 

Te szoktál élelmiszert kidobni? Ha igen, milyet? És elvinnéd-e egy lakóhelyedhez közeli helyre, feltéve, ha lenne ilyen, hogy segíts a rászorulókon? Azért kérdezem, mert vannak ilyen kezdeményezések! 

Várom a válaszokat, esetleg saját történeteket! 

Köszönöm:

Koronczay Lilla

 

  1. 2011. május 30. 20:59142.

    Bundás kenyeret is lehet csinálni belőle.

    Bundáskenyér birsalmaszósszal,nyami:)

    Ma pl cukkinikrémleves volt pirított kenyérkockákkal.

    De én pl imádom  a köménymaglevest ,abba is nagyon jó.

    előzmény:
    cabron (141)
    2011-05-30  08:15
  2. 2011. május 30. 08:15141.

    Igen, a szikkadt kenyér problémán én is csodálkoztam.

     

     

    előzmény:
    elsi1 (140)
    2011-05-29  15:19
  3. 2011. május 29. 15:19140.

    száraz pékárut nem dobunk ki:

    :levesbetétnek piírott kockaként

    kenyérpizzának

    rakott kenyérnek

    mágylyarakás,mákos guba

    prézlinek ledarálhaó

    fasírtba való

     

    vagy sütőben,mikorban,gáz teteján teflonban pár perc alatt újjávarázsolható,finomabb,mint a friss:)

    pirítóskenyér

    melegszendvics

     

    stb stb

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  4. Torolt_felhasznalo_237607
    Torolt_felhasznalo_237607
    2011. május 28. 13:40139.

    Jaj, tudtam én, hogy itt számíthatok majd a sok okostojás hozzászólására. 

     

    Így közvetlenül nem ismerek rászorulót, de ha majd ismerek, ígérem elviszem neki. 

     

    Azért nem gond, ha örülnék a kezdeményezésnek, ugye? 

     

     

    előzmény:
    pinkpearl (136)
    2011-05-28  11:22
  5. 2011. május 28. 11:55138.
    Ugyanígy vagyok!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_144923 (137)
    2011-05-28  11:32
  6. Torolt_felhasznalo_144923
    Torolt_felhasznalo_144923
    2011. május 28. 11:32137.

    Persze biztos nincs idő mindennap főzni(én sem szoktam naponta) de két napra még oké(nem3 nem4) na de 2hétre. Mien jó a fagyóból kivenni. ennyi erövel vegyetek konzervet meg mirelit kaját és csak fel kell bontani vagy ki kell sütni.

     

    Ha úgy gondolod, a frissen főzött és lefagyasztott, valamint a bolti konzerv és mirelit félkész kaja között nincs különbség, akkor a hiba a te készülékedben van.

     

     

    Kicsit off: én elárulom, mitől kapok hányingert, kajától nem nagyon szoktam, de ha valaki a milyen szót képtelen leírni normálisan, attól felfordul a gyomrom.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_190603 (126)
    2011-05-26  22:32
  7. 2011. május 28. 11:22136.

    Ezt most is megteheted, semmi nem akadályoz benne.

    Belerakod egy eldobható műanyag dobozba, és odaadod. Biztosan "ismersz" rászorulókat. Nem kell ehhez arra várni, hogy valaki majd jól megszervezi.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_237607 (132)
    2011-05-27  18:53
  8. 2011. május 28. 11:18135.

    Hát ez érdekes, ez nekem sosem jutott eszembe, de nem hinném, hogy ezek a dolgok oltári nagy energiák lennének! A fagyasztóba tett holmit nem melegen kell bepakolni, és nem fog annyi energiát "izzadni" a mélyhűtő, hogy lehűtse. Úgy gondolom, ezek minimális energiák, pláne ami ajtónyitáskor beáramlik! Nekem ez még sose jutott eszembe. Ezenkívül nem nagyobb energia e majdan azt a levegőt kiszivattyúzni?! (és egyébként hogyan is?!)

    Egyébként a felengedett élelemben persze hogy felélednek a bacik, de hőkezeléssel a legtöbb el is pusztul.  Tehát főtt kaját megforraljuk, mivel úgy is meg kell majd melegíteni. És nem hiszem, hogy több baktérium rátapadna a felengedett kajára mint pl. mikor a boltban a pékáru csomagolás nélkül van ömlesztve, és az emberek megtapogatják. (Előtte meg lehet hogy vécén volt, vagy az orrát törölte)

    na mindegy. Én nem nagyon fagyasztok, mert nem szeretek újra melegíteni, szerintem nem olyan finom már (annak ellnére hogy nincs baja) de a szüleim pl. mindent, ami megmarad, ők szívesen fogyasztják.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_849281 (19)
    2011-05-25  18:31
  9. Torolt_felhasznalo_190603
    Torolt_felhasznalo_190603
    2011. május 27. 20:32134.

    Hello

    Igen, ugyanazt olvassuk:))) Csak ugye ki mennyire figyelmesen. Sokan vesznek silány minőségű termékeket. Ezt tapasztalom, de itt biztosan mindenki tökéletes, ujrahasznosít mindent ki tudja hányszor...

    Azt írtam ennyi erővel nem azt, hogy egyenlő.

    Egyébként meg irtad , sokszor fagyasztasz de néha kidobod mert csak( ezekkel a szavakkal) Akkor te sem vagy álszent.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_868256 (130)
    2011-05-27  15:19
  10. 2011. május 27. 19:55133.

    Ehhez kapcsolódva elmondanám, hogy tavaly egy cukrászüzem a feleslegessé vált süteményeit (de ami még jó volt, csak megmaradt!) az egyik kórház egyik osztályának adta oda karácsonyi "ajándékként"  (a betegeknek nem a dolgozóknak!) Azoknak, akik az ünnepet ott kényszerültek tölteni. A betegek nagyon örültek a kis kiegészítésnek, ugyanis a kórházi menühöz nem járt. Egyébként nem maguktól adta az üzem, hanem kérésre, ugyanis az osztály dogozói utánjártak, nem lehetne e... hát lehett, méghozzá ingyen, és azt hiszem lehetne máskor is, más üzemeknek is egy kicsit jótékonykodni.

     

    Mi egyébként igyekszünk nem kidobni

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  11. Torolt_felhasznalo_237607
    Torolt_felhasznalo_237607
    2011. május 27. 18:53132.
    Igen, szoktam kidobni, de nagyon fájó szívvel. Ha lenne ilyen kezdeményezés, biztos, hogy vinnék a rászorulóknak időnként élelmiszert és nagyon jó ötletnek tartom.
    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2011-05-25  17:22
  12. Torolt_felhasznalo_667442
    Torolt_felhasznalo_667442
    2011. május 27. 16:35131.

    Igyekszem nem kidobni, de nem mindig sikerül. És ha muszáj, rossz érzésem van miatta. 

     

    Felnőtt, családos, kisgyerekes életkorom kezdetén egy olyan országban éltem, ahol a kaja kincs volt. És ehhez semmi köze nem volt a keresetedhez. Mi sokat kerestünk, és mégis...sokszor nem volt mit ennünk, mert nem volt ahonnan megvegyük az élelmiszert, bármennyi pénzünk is volt.

     

    Én úgy látom, azok a társadalmak, amelyek ilyen vagy amolyan okból huzamosabb ideig élelmiszehiánnyal küzködtek, jobban megbecsülik az ételt.

     

    Nem tudom nem észrevenni, hogy az amerikai filmekben hányszor landol az elkészített, friss étel a kukában. Kisjoenak nem kell a szalonnástojás reggelire, anyu belekaparja a kukába. Apu reggel csak kávét kér, a kisült  palacsinta megy a kukába. A barát lekési a vacsorát, frusztrált barátnő kidobja a kihűlt áfonyás báránysültet.  Lelkes NCIS néző vagyok, látom, menni kell egy esethez, a frissen elhozott ebéd kibontatlanul, zacskóstól   megy a kukába. A csúcs a kajacsata, ami európai kultúrában elképzelhetetlen szórakozás volna. 

     

     

    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2011-05-25  17:22
  13. Torolt_felhasznalo_868256
    Torolt_felhasznalo_868256
    2011. május 27. 15:19130.

    Ezért kár volt regelned...:-))

     

    Ugyanazt a topikot olvassuk?

    Hol olvastad, hopgy itt szart vesznek és esznek a hozzászólók?

     

    A lefagyasztott házikaja ugyanaz mint a késztermék? gondolkozz egy kicsit. Meg a frissen regelt stílusodon is. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_190603 (126)
    2011-05-26  22:32
  14. 2011. május 27. 13:30129.

    Törekedek rá, hogy annyit vegyek és főzzek meg, amenyi tényleg elfogy, viszont ha vmi megmarad és nem kell, akkor kidobom, mert annak semmi értelme, hogy magamba tömjem, azzal nem mentettem meg az ételt, csak a kuka helyet magamat használtam.

     

    ha lenne ilyen lehetőség levinném, a gyerkőcök kinőtt ruháit is leviazem a gyűjtőbe.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  15. Torolt_felhasznalo_413693
    Torolt_felhasznalo_413693
    2011. május 27. 11:23128.

    Jó volt téged olvasni, nagyon egyetértek veled.

    Borzasztó látni azt a pocsékolást, ami ma megy ételfronton....... a kukába kidobott egész torták, a gyerekek által az utcán eldobált szalámis szendvicsek, iszonyú pazarlás megy...... nekem szegény nagymamám tanította, hogy az étel szent..... semmit nem dobunk ki, még kenyeret sem... mesélte, hogy a háborúban milyen éhinség volt, napokig nem ettek semmit..... szörnyű volt hallgatni is..... ennek megfelelően én is igyekszem spórolni a kajával /merthogy mással nem lehet/, igaz, minden nap főzök, de nem dobok ki semmit, lefagyasztom, újrahasznosítom, stb.....

    előzmény:
    rnegabi (116)
    2011-05-26  14:27
  16. 2011. május 27. 09:02127.

    Igen, sok tekintetben fölötte állunk az eu-s szabályoknak, bár erre inkább büszkék lehetnénhk. Azt tudtad, hogy a világ első Élelmiszerkönyve az Osztrák-Magyar Monarchiában működött? Szintén az elsők között és a legjobbak között volt a hatósági állatorvosi rendszer, az első aláírói voltunk a nemzetközi növényegészségügyi egyezménynek stb.

     

    A moslék lehet, hogy egy túlkapás, de azt nem bánom, hogy azért nagyjából-egészéből nem kell félne, ha lemelsz egy élelmiszert itthon a polcról. Álatában nincsenek nálunk tömegjárványok, tömegbetegedések, kivéve egy-két közétkeztetésben előforduló szalmonella-járványt.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_904145 (123)
    2011-05-26  14:57
  17. Torolt_felhasznalo_190603
    Torolt_felhasznalo_190603
    2011. május 26. 22:32126.

    Sziasztok!

    Nemrég regeltem, miután átolvastam a topikot. Sokak véleménye egész megdöbbentő. Persze én is azt tanultam, hogy nem pazarlunk viszont azt is, hogy szart nem eszünk.

    Mindenki lefagyasztja (ami nem mindig elönyös, lehetne többször kevesebbet készíteni frissen de kinek mi...) vagy lelkiismeretfurdalással küzd ha megromlodt a zöldség. Mindenkinek fullon van a hűtő magától???

    Nem hiszem. Sokan már a vásárláskor pazarolnak, nem baj ha nem kell vegyük meg mert AKCIÓS és elég lesz jó sokáig. Persze elék a tartós tej, cukor stb. de nem a paradicsom vagy a banán. Aztán meg jajj megromlott mert ha vmi akciós kötelező 10szeresét megvenni. A másik ugye,  nem mindenböl a legolcsobb a legjob. A kiszerelést vagy kilós árat nem sokan nézik. Persze én sem a legdrágább termékeket veszem de nem is a legsilányabbat. Sokuk közt 30-40 Ft a különbség minöségben jobbak. Most lehet jönni azzal hogy sok kicsi 30Ft sokra megy. És akkor is ha a pocsék minöség miatt nem fogy el és ki kell dobni????

    Jajj de hát azt nem szabad inkább zabáljunk be mindent nemgond ha utána fáj a gyomrom, esetleg megbetegszem sőt a gyerek is kötelezöen egye meg a kaját ha nem birja akkor is max ugye kihányja. Hát ezt nevezem.  Persze biztos nincs idő mindennap főzni(én sem szoktam naponta) de két napra még oké(nem3 nem4) na de 2hétre. Mien jó a fagyóból kivenni. ennyi erövel vegyetek konzervet meg mirelit kaját és csak fel kell bontani vagy ki kell sütni.

    Spórólni sokkal jobban lehet ha megnézzük miből mennyit veszünk, és ami nem kell azt nem vesszük meg. Odaadni kaját amit kidobnál? Én inkább ruhát adok amit nem hordok de abból sem a szakadttat.

    De hát kinek mi...........

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  18. Torolt_felhasznalo_628072
    Torolt_felhasznalo_628072
    2011. május 26. 17:28125.

    Izlések és pofonok. Az egyik receptet Nigella szakácsnőtől tanultam, - de nem ez a lényeges, hanem az, hogy mi szeretjük...:), nem feltétlenül kell neked is ízletes legyen. Csak javaslatot tettem, ha akarod elfogadod és kipróbálod, ha akarod nem.

     Mi eszünk maradékot, vagy másnap akár az előző napi ételt kiegészítve variálom a menüt. Én sem fagyasztok le semmilyen főtt ételt.

    És szerintem az a valódi helyzet, hogy sokan igazat állítanak, NEM HAZUDNAK,  és egyáltalán nem akarják magukat jobb színben feltűntetni, mert egyszerűen akárhogyan is osztanak és szoroznak a családi kasszából nem futja nagyobb összeg az élelemre, mint korábban.

    Ha te is rendszeresen vásárolsz, bizonyára neked is feltűnt, hogy lassan, de folyamatosan hogyan következett be minden élelmiszer árában drágulás, és mindenki ott igyekszik minden forintot megfogni, ahol  és ahogyan tud...

    A baráti körömben ha szó esik erről, akkor is mindenki pont ugyanezt mondja, hogy bizony nincs (miből) pocsékolás.(Sokan másodállást is vállaltak éppen ezért.)

    Sokan mondják azt is, hogy sokkal körültekintőbben megnézik az áruk szavidejét is, hogy ne romoljon rájuk figyelmetlenségből a hűtő hátsó polcán sem semmi, olyan helyen sem vásárolnak tejterméket, ahol nem hűt eléggé a hűtő... stb.

     

    A maradék kenyérvégről pedig csak annyit, hogy nálunk a kedvenc csemege pont abból készül, bár mi sem vagyunk gazdagok, telik még krémesre. Inkább a hozzáállásunk a dolgokhoz, az különbözik.  Én nyitott vagyok az újra. Egyetlen kitételem van, hogy az étel ne mozogjon a tányéromon elevenen!!!

    (Én a konyhában is szeretek receptkönyv nélkül saját magam is új dolgot alkotni,  kreatív vagyok. A kiindulópont mindig az, hogy éppen milyen alapanyag van otthon.)

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_904145 (77)
    2011-05-26  10:29
  19. Torolt_felhasznalo_237607
    Torolt_felhasznalo_237607
    2011. május 26. 17:04124.
    Igen. Egyrészről szigorú szabályok vannak, másrészről utcán árulhatják a zöldséget a koszban, szmogban. Nem kicsit ellentmondásos.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_904145 (123)
    2011-05-26  14:57
  20. Torolt_felhasznalo_904145
    Torolt_felhasznalo_904145
    2011. május 26. 14:57123.

    Az engem is felháborít. A lejárt kaják vonatkozásában egyetértünk, mert annyi erővel romlott is lehet, függetlenül attól, hogy a lejárati idő csak annyit jelent, hogy addig garantálják a gyártáskori minőséget.

     

    Olyat én nem hallottam, hogy átforralták volna a moslékot anno... Viszont azt igen, hogy mi magyarok mindig fölémegyünk minden szabálynak, amit az Eu kitalál, nálunk vannak állítólag a legszigorúbb közegészségügyi szabályok, ami a közétkeztetést illeti és az állategészségügyi szabályok is itt a legszigorúbbak.Sokszor ésszerűtlenek is.

    előzmény:
    ardian (117)
    2011-05-26  14:34
  21. Torolt_felhasznalo_583839
    Torolt_felhasznalo_583839
    2011. május 26. 14:56122.
    általában az agyoncukrozott befőttektől-konzervektől szabadultunk meg, amit a szülőktől kaptunk "ajándékba". ezeket külön szatyorba, a kuka mellé tettük ki. szerintem így is segítettem a rászorulókon: néhány óra múlva már nyoma sem volt, feltételezem, egy rászoruló vitte el.
    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2011-05-25  17:22
  22. Torolt_felhasznalo_904145
    Torolt_felhasznalo_904145
    2011. május 26. 14:53121.
    hát ez az! Amíg nem Eus disznók voltak, addig jó volt az ovis moslék ( a belem majd kijött, mikor mentem az oviba és éppen ott volt a moslékot gyűjtő járgány), másnaptól meg betegek lettek. Elmehetnének a sunyiba, de komolyan, akik ezeket a szabályokat meghozzák... igaz, hoyg akkor ki venné meg a sok tápot, amivel 3 hónap alatt vágáséretté pumpálják a röfföt?!
    előzmény:
    pinkpearl (119)
    2011-05-26  14:47
  23. Torolt_felhasznalo_904145
    Torolt_felhasznalo_904145
    2011. május 26. 14:51120.

    Sosem lennék képes erre. Fél szelet hús adni a gyereknek, mert esetleg hagy belőle... Ám ez a te életed.

     

    A pocsékolás és a tányéron lévő maradék kidobása, állatnak odaadása között azért van különbség. sosem tenném az asztalra azt a tányért, amin az ebédi maradék van, senkinek vacsorára. Főleg mert ha ebédre sem kellett, akkor sanszos, hogy estére sem fog.

     

    És igaz, hogy a kaján sokat lehet spórolni, ám ha valóban súlyos anyagi problémákkal küzd valaki, azon nem lendít egy jottányit sem, ha az ebédi maradékot eteti meg este ugyanarról a tányérról, vagy fél adag kajákat bányászik elő a fagyasztóból.

     

    Ne értsd félre, engem sem vet fel a pénz. De ilyen szintű spúrsággal gyerekkoromban találkoztam utoljára, ahoyg lentebb is említettem; gyereknek-asszonynak egy szelet hús, a férfinak  legalább kettő. De mindenki éljen, spóroljon azon, amin tud és akar, magánügy. Én ezen nem vagyok hajlandó. természetesen én sem hatvan főre főzök, mikor tudom, hogy csak hárman fogunk enni, mert annyian vagyunk itthon. De hogy ne vehessen valaki egy egészszelet húst, mert lehet hogy marad belőle két falat, olyan nincs. Ahogy attól se megyek a falnak, ha néhány villányi garnírung ottmarad. Na bumm. Nem attól nem fogom tudni a számláimat kifizetni. Szóval részemről nagyon felesleges és túlzó spórolás az ilyen szintű. Egy esetben nem; amennyben tényleg ki kell számolni, hogy egy tányér étel jut mindenkinek, mert egyszerűen nem telik többre. Viszont akik itt megfordulnak, azoknak valószínűleg igen. Szóval sokaknál gyanítom, hogy ismét az enelcés túlzás szindróma áll fenn, minél tökéletesebbnek látszani, hiszen egy újságíró kérdezte a pórnépet...

     

    Részemről itt fejeztem be.

    előzmény:
    rnegabi (116)
    2011-05-26  14:27
  24. 2011. május 26. 14:47119.

    A saját disznóikat etethetik most is, mert azt nem ellenőrzik.

    De régen volt olyan, hogy pl. az óvóda konyháján összegyűjtötték a maradékot, és azt elvihette a gazda a malacoknak. Ma már ilyet nem lehet, mert mindkettőt megbüntetik.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_904145 (112)
    2011-05-26  14:07

Címlap

top