Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Tegezés/magázás

szjklari
Létrehozva: 2011. június 21. 14:49

Mostanában sokszor került szóba itthon a tegeződés/magázódás. Nagy gyerekeim vannak - középiskolások - , elég nagy baráti körrel, a fiam udvarol is. Ezek a gyerekek, fiúk, lányok vegyesen, sokszor megfordulnak nálunk, nagyon helyesek, olyanok, akiknél eszembe se jutna, hogy ne engedjem barátkozni velük az enyémeket. Ők is érzik, hogy szeretettel látjuk őket, jól el is szoktunk beszélgetni, hülyéskedni velük. Azt hiszem, a párom és én , mai szóval élve, elég lazák vagyunk e tekintetben.

Először a férjem részéről vetődött fel, hogy tegeződjünk össze ezekkel a gyerekekkel. Én ezen jól gondolkodóba estem. Mondjuk a lányom most érettségiző barátnőjével megtettük a ballagásán. 

Közben láttam, hogy az unokatestvérem lányának a barátja (szintén ilyen korú srác), már tegeződik az unokatestvéremmel (vagyis a leányzó anyukájával.) Ellenben amikor az én nagyfiam a barátnőjééknél járt, és ott is azt mondta neki az anyuka, hogy tegezze nyugodtan, itthon a nagyszülők jól kiakadtak: micsoda anya az ilyen?!

 

Hozzáteszem: olvasmányaimból tudom, hogy egyrészt a magyar nyelvben sem volt eredendően magázás, ez csak pár száz éves "találmány"; másrészt ha az angolszász nyelveket vesszük alapul, abban meg nem is létezik. Mai világunkban úgy látom, egyre jobban előtérbe kerül a tegeződés. 

 

Kíváncsi vagyok, kinek mi erről a véleménye: kikkel tegeződtök, lehet-e ez udvarias, ront-e valamit a tekintélyen stb.?

  1. Torolt_felhasznalo_776412
    Torolt_felhasznalo_776412
    2011. június 24. 21:1875.

    Én Németo.-ban élek és itt a nagyszülöket is tegezik és sokszor az idös embereket is..Én az idöseket itt se tudom tegezni. Megszoktam otthon, hogy nálunk másként van..

    Csak azért mert most kaptam ezt eMailben és mert megláttam ezt a topikot beteszem nektek ide viccnek:

     


    MAGÁZVA VAGY TEGEZVE   :  mert egyáltalán nem mindegy.

    A főnök aggódik a beosztottja miatt, mert 12:00-kor mindig elmegy valahová,
    14:00-kor megérkezik, és újra leül dolgozni. Felbérel egy detektívet, hogy
    kiderítse, mit csinál közben.
    A nyomozó másnap jelenti:
    - János ismét elhagyta az irodát, beszállt a kocsijába, a házához hajtott
    és bent lepihent. Utána megebédelt a hűtőjében talált ételből, és lefeküdt
    a feleségével. Ezután elszívott egyet a legjobb szivarjai közül és
    visszajött dolgozni.
    - Én már azt hittem valami baj van. Ez nagyon egészséges!
    - Nos, megengedi, hogy tegezzem?
    - Természetesen.
    - Akkor elmondanám még egyszer: János elhagyta az irodát, beszállt a
    kocsidba és a házadhoz hajtott. Ott megebédelt a hűtődben talált ételből.
    Ezután lefeküdt a feleségeddel, elszívott egyet a legjobb szivarjaid közül
    és visszajött dolgozni.

    Ez a magyar nyelv!
    előzmény:
    szjklari (1)
    2011-06-21  14:49
  2. Torolt_felhasznalo_782033
    Torolt_felhasznalo_782033
    2011. június 24. 21:0174.

    Az én nagyobbik lányom még csak 11 éves, és minket tegeznek a barátnői. De ezeket a gyerekeket mi 6-7 éves koruk óta ismerjük, abban a korban még szinte minden gyerek (legalábbis az én ismeretségi körömben) tegezi a felnőtteket. Aztán így maradt, de nem bánom.

    Mondjuk ha gimibe v. középiskolába megy, és új barátok-barátnők jönnek, akik ugye idősebbek és valószínűleg nem tegeznek le élből, nem biztos, hogy fel fogom ajánlani a tegeződést. Bár ki tudja...

     

    De pl. nekem az a fura, hogy a tanárnőiket is tegezik! Hiába mondtam többször, (már évekkel ezelőtt is) hogy Őket illene magázni, azt mondta, hogy Ők engedték meg nekik!

    Szóval szerintem a mai gyerekek alig tudnak magázódni...Az én nagyobbik lányom pl. sztem még soha nem mondta azt, hogy "csólolom", csak azt, hogy "jó napot/reggelt/estét vagy szia/helló...

     

    Van egy kolléganőm (30 éves), akinek az a mániája, hogy mindenkit tegez: ügyfeleket, orvosokat...Egyszer rászólt az egyik dokija, hogy NE tegezze, és ez neki fura volt, teljesen kiakadt! Szerintem igen is van olyan ember, akit NEM tegezünk le. Sztem ilyen az orvos is.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  3. 2011. június 24. 20:4073.

    Meg a Shakespeare-i angolban van tegezes, aztan mar csak a magazas maradt.

     

    előzmény:
    szjklari (71)
    2011-06-22  15:13
  4. 2011. június 22. 22:2372.
    Uhh, igen, tudom, hogy régen ez volt a szokás...a magázás tök oké, én is magázom anyósomat, de kiverne a víz szerintem mindkettőnket, ha anyukának szólítanám...X néninek hívom, ez így megfelelő mindenkinek. (Mármint X-be behelyettesítendő a megfelelő keresztnév, nem szó szerint X néni, az elég beteg lenne:))))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_552514 (68)
    2011-06-22  11:22
  5. 2011. június 22. 15:1371.
    Ezt honnan lehet tudni? Amúgy szetm itt az a lényeg, hogy nem válnak el egymástól a magázás-tegezés.
    előzmény:
    Jeles (51)
    2011-06-21  21:15
  6. Torolt_felhasznalo_738421
    Torolt_felhasznalo_738421
    2011. június 22. 12:0870.
    Szia. Nem tudom h igazat adjak-e neked?! Az én édesanyám pl. az én, valamint Timi és Gabi húgom tanárait magázta, amikor Petra iskolás lett, akkor már az ő tanáraival tegeződött. De csak az általánosban. Középiskolában már más a helyzet...
    előzmény:
    ladybird65 (31)
    2011-06-21  16:10
  7. 2011. június 22. 11:3769.

    Sziasztok!

     

    Erre anyukám mindig azt mondja, hogy valaki magázva is lehet tiszteletlen/ bunkó és fordítva is igaz, tegeződve is lehetünk udvariasak egymással.

    Anyuéknál ez úgy működik (az én fiam még csak három éves így nekem még nem sok tapasztalatom van), hogy ha azt gondolják, látják hogy akivel megismerkednek és az tartós lesz, akkor felajánlják a tegeződést (van aki elfogadja, van aki nem). Ha meg csak "hivatalosan" találkoznak akkor természetesen magázódnak.

     

    Az én szüleim is magázták a szüleiket (anyu csak az édesapját) és a másik szüleit is, de akkor ez volt a "divat". A mai fiataloknál ez már szerintem ritka mint a fehér holló. Szóval szerintem ha úgy gondolod akkor nyugodtan tegeződjetek össze. :)

     

    Ahol én dolgozom ott mindenki tegeződik, ez a természetes (még az ismeretlen kollegákkal is), de nem érzem azt, hogy ettől illetlenek lennénk egymással. Ha itt lesz az ideje, akkor biztos én is fel fogom ajánlani a tegeződést.

    előzmény:
    szjklari (1)
    2011-06-21  14:49
  8. Torolt_felhasznalo_552514
    Torolt_felhasznalo_552514
    2011. június 22. 11:2268.

    Sosem szerettem tolem lenyegesen idosebbekkel tegezodni, es en sem szeretnem ha olyan fiatalok akik siman a gyerekeim lehetnenek tegeznenek engem.

    Rokoni viszonylatban a ferjemmel mindketten magaztuk es "anyuka" nak szolitottuk egymas szuleit.

     

    Itt angolban sokkal konnyebb hiszen nincs ilyen jellegu kulonbseg. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  9. 2011. június 22. 11:1167.

    ott a pont!

     

    egy 70-80 éves öregember esetében a bácsi ajánlhatja fel a 30-40 éves nőnek és nem fordítva

    előzmény:
    biobula (66)
    2011-06-22  09:53
  10. 2011. június 22. 09:5366.
    Hát, nem tudom, szerintem azért az is nyom a latban, hogy ki az idősebb, nem? Egy 75 éves bácsinak képtelen lennék felajánlani, az szerintem nagyon furi lenne...
    előzmény:
    hoviraeg (62)
    2011-06-22  06:45
  11. 2011. június 22. 09:5165.
    Természetesen nem; épp, hogy lesziázni volt nehéz. Mint írtam, alapelv volt ott, hogy MINDENKI tegez MINDENKIT. Én ezt szó szerint értelmeztem.
    előzmény:
    undok (63)
    2011-06-22  08:15
  12. 2011. június 22. 08:2164.

    Ha a kérem előtte van, akkor semmi bunkó sincs benne.

     

    "Kérem adja ide azt a zöld mappát!"

     

    vagy.

     

    "Ide adná kérem azt a zöld mappát?"

     

    A legyen szíves már "túl", nem is nagyon hallani, esetleg alá-, és felé rendelt viszonynál, nagy korkülönbségnél.

    előzmény:
    regan (59)
    2011-06-21  21:52
  13. 2011. június 22. 08:1563.
    Miért? Nehéz volt kimondani, hogy Jónapot kívánok?
    előzmény:
    biobula (61)
    2011-06-21  22:02
  14. 2011. június 22. 06:4562.

    a házaspár férfi tagja azért nem ajánlja fel, mert ott neked kellene felajánlani...

    ugyanis minden esetben a férfi-nő kapcsolatban a NŐNEK kell ezt felajánlani, még akkor is ha 40 évvel fiatalabb, mint a férfi...

     

    előzmény:
    biobula (57)
    2011-06-21  21:46
  15. 2011. június 21. 22:0261.

    Munka: mikor a legutóbbi munkahelyemre kerültem, kifejezetten örültem, hogy általánosan mindenki tegeződik mindenkivel-elv van. ÍAmennyire nem zavaró, hogy anyósékat magázom, annyira zavaró viszont, ha egy munkahelyen magázódnom kell.

    De azért eleinte, amikor szembejött a folyosón a 60+ vezérigazgató, inkább csak bólintottam, és motyogtam valamit, úgy, hogy ne lehessen érteni:)

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  16. 2011. június 21. 21:5660.

    Pont egyik nap gondolkodtam el én is a témán. Én igyekszem akivel lehet engedni (kérni) a tegeződést, a fiatalabbak felé. Idősebbek felé természetesen megvárom, amíg a másik fél kéri.

    Szerincsés a lányom korosztálya, ők már a legtöbb helyen nem csókolomoznak, hanem sziáznak. Annak idején, hiába voltak fiatalabbak a mi szüleink (anyám 22 éves volt az első gyerekkel, én 31) mi magáztuk és csókolomoztunk a szülőkkel. Remélem, nem lesz változtatás később sem a társak szüleivel. Zavaró, emlékszem még, milyen ciki volt egy időben még köszönni is. 

    Én ezért _IS_ szeretem az angol nyelvet :)

    előzmény:
    szjklari (1)
    2011-06-21  14:49
  17. 2011. június 21. 21:5259.

    Adja ide azt a zöld mappát! 

     

    ez a bunkó magázódás tipikus esete 

    legyen szíves ideadni 

    előzmény:
    savagee (58)
    2011-06-21  21:49
  18. 2011. június 21. 21:4958.

    Számomra a tegező hangvétel teljesen megszokott.

    Ha vaaki tegeződik az még könnyedén lehet udvarias és tisztelettudó a másik fél felé.

    Az ellenkezője is megeshet magázódás során.

    Adja ide azt a zöld mappát!

    Légyszíves hajítsd ide a zöld mappát!Szerintem nem számít...

     

    Fontosabb minden esetben, ne felejtsük el , hogy a tiszteletet az kiérdemelni lehet!

     

     

    előzmény:
    szjklari (1)
    2011-06-21  14:49
  19. 2011. június 21. 21:4657.

    Én sem tegezem a férjem szüleit. Igaz, köztünk van majdnem 40 év korkülönbség. Viszont a másik menyük több, mint 10 évvel idősebb nálam, és ő is csókolommal köszön nekik. Az ő korosztályuknál még inkább ez a szokás. Szerintem nincs ezzel semmi baj. Ettől még ugyanúgy ki tudtunk alakítani egy közvetlen viszonyt. Most már az lenne a zavaró, ha egyszer csak kitalálnák, hogy tegezzem őket, de ilyen hála Istennek úgysem lesz.

    Pont ez az, ami nekem probléma tud lenni: ha valakit évekig magázok, és egyszer csak felajánlja a tegeződést. Két régi barátnőm anyukájával jártam így - igaz, ez akkor történt, mikor már csak mondjuk évente 1x futottam velük össze - de irtó zavaró.

    Ja, meg a másik kedvencem, mikor egy házaspár női tagja felajánlja a tegeződést, a férfi meg nem. Nem egy ilyen párral jártam már így. Szervusz, jó napot kívánok...áhhhhh....

    Ja, meg az is vicces, hogy anyósomat ugye magázom, a hozzá hasonló korú barátnőjét meg tegezem:))

     

    Ja, én "teccikezek" is annál, akinek csókolomot köszönök (anyós, após pl.)

    előzmény:
    Babrada (20)
    2011-06-21  15:47
  20. 2011. június 21. 21:4456.

    Ezzel nem feltétlenül értek egyet. 3 gyerekem van, mindhárom bölcsis, ovis és iskolatársaival tegeződöm, sőt, a "csá"-n sem akadok fenn...

    A gyerekek pontosan érzik, tudják, hogy kivel meddig lehet elmenni. Tudják, hogy bármikor bármivel megkereshetnek, felhívhatnak (igen, a számomat is tudják, ahogyan én is az övékét), de még soha egyiknek sem jutott eszébe túllépni azt a bizonyos határt. Mesélnek magukról, kikérik a véleményemet, jókat esznek-isznak, hülyülnek nálunk, nekik nem ciki ha valahová velük megyek, mert nem szeretném felügyelet nélkül hagyni őket. Szóval szerintem ez igencsak személyiség-függő, valószínüleg rajtam látszik, hogy ha átlépnék a határt, akkor nyakon verném őket... Sokat kapnak tőlem minden tekintetben, de a szabályt be kell tartani: a sunyiság semmilyen formáját nem tűröm el...

    előzmény:
    gwendeee (37)
    2011-06-21  16:53
  21. 2011. június 21. 21:3755.

    egyik barátnőm szüleit sem tegezem

     

    apukának jónapot, anyukának csókolom és tetszik kérni kávét? 

     

    végül is még csak 34 vagyok....  

    előzmény:
    szjklari (1)
    2011-06-21  14:49
  22. 2011. június 21. 21:2854.
    Úgy igazán egyszer beszélgettem vele, ezért is lepett meg a felajánlása. Ő nyugdíjas, de ugyanaz a foglalkozásunk (vagyis neki az volt). Innen jött az ötlet, hogy elvben"kollégák" vagyunk, tegezzem őt.
    előzmény:
    CsillagViki (52)
    2011-06-21  21:25
  23. Torolt_felhasznalo_401565
    Torolt_felhasznalo_401565
    2011. június 21. 21:2753.

    Nem a tegeződésen vagy a magázódáson múlik, hogy tisztelek-e valakit vagy sem.

     

    A nagyszülők pedig: anno még a gyerek is tegezte a szülőjét, szóval nekik ez ragadt meg, ők nem mindig haladnak a korral és sok "modern" dolgon megbotránkoznak.

     

     

    előzmény:
    szjklari (1)
    2011-06-21  14:49
  24. 2011. június 21. 21:2552.

    Egyébként nem szoktál beszélgetni vele? Csak köszöntök egymásnak?
    Ha azt mondod, jó reggelt, ahhoz is hozzá lehet tenni, hogy hogy vagy?

    De kipróbálhatod a szervusz, x nénit is. De lehet, hogy nem szereti, ha nénizik.

    előzmény:
    Norelle (50)
    2011-06-21  20:48
  25. 2011. június 21. 21:1551.

    Az angolbol a tegezödes tünt el, nem a magazodas.

    Elgondolkodtato.

    előzmény:
    szjklari (1)
    2011-06-21  14:49

Címlap

top