Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Kései konyhakert

Cicuka1955
Létrehozva: 2011. június 26. 14:07

Sziasztok!

 

A napokban vettünk egy kis házat, szép kis kerttel.

Csendes kis faluban, egy nagyvároshoz közel .Egyenlöre hétvégeken használjuk , de késöbb ha nyugdijba megyünk akkor tavasztól öszig.

 

Mint "városiaknak" még a kerti munkákat is elöször meg kell  tanulnunk....

 

A kertet ugyan szépen gondozott állapotban vettük át. Nyirt fü, diófák, fenyök, még pár szépen virágzó rózsatö is van benne....és egy a faluban lakó bácsi segit is nekünk a kert gondozásában, és  a beletanulásba...

 

Mindig is szerettem volna egy kis konyhakertet, egy kis zöldséggel meg füszernövényekkel .....

 

Az lenne a kérdésem  melyik zöldségeket, salátákat, stb. lehet még júliúsban elvetni, kiültetni?Mi nö még meg öszig?

Itt a következökre gondolok(pl. magról): spenót, sóska, zöldség, kapor, mentha, basallikum, petrezselyem, vagóhagyma, fejes saláták, karalábé, borsó, bab,oregano,stb...

 

 

 

 

  1. 2011. június 27. 19:2516.

    Az a profiknál is előfordul. Pár napig nem voltam itthon, szomszédasszonyom gondozta a kertet, aki világ életében földön dolgozott. Mondta, hogy meglocsolt és kiszedett pár csalánt is. Este jöttem rá, hogy az a citromfűvem volt.

    Úgyhogy fel a fejjel ez is gyakorlás kérdése. Ha elsőre nem sikerűl, majd másodszorra fog.

    Egy jó tanács: nézz körbe, hogy a szomszédok mit termesztenek. Mert nálunk pl.: a paradicsom elég gyér szokott lenni, a 20 km-re levő szőlőnkben meg gyönyörű és ízletes. Ott viszont nem nő meg a saláta és a borsó. Sok függ a föld fajtájától, érdemes megkérdezni azokat akik már évek óta ott termesztenek zöltséget.

    előzmény:
    Cicuka1955 (12)
    2011-06-26  17:17
  2. 2011. június 26. 17:3115.

    Köszi!

     

    Biztos még sok kérdésünk lesz, és még sok tanácsra lesz szükségünk!

     

    A jövöhét végén kezdik meg a mesteremberek  a ház kifestését, meg újra vakolását .. .de a kertecske kialakitását már elkezdhetem. Szerencsére a telek hátsó részét, ahova a konyhakertet tervezem tavaly felásták (kistraktorral), és nem túl gazos, kézikapával is kitudom verni a gazt (remélem!). A föld is eléggé puhának látszik. De azért a kertikesztyüt felhúzom mielött a kapa nyelétöl csupa vizhólyag lesz a tenyerem.

    De igen örülünk a kis házzal meg a kerttel régi álmunk vált valóra!

    Az unokák is nagyon örömködnek! 

     

    előzmény:
    Kertember (13)
    2011-06-26  17:18
  3. 2011. június 26. 17:2314.

    Egész nyugodtan lehet július végén-augusztus elején petrezselymet vetni.Kora tavasszal gyönyörű petrezselyem lesz belőle.De lehet már ősszel is szedni, sőt én a karácsonyi ebédhez is a kertünkből szedem, minden évben, hacsak rá nem esik addigra a hó.

    Kaprot is vethetsz, 3 hét múlva már szedheted.

    előzmény:
    zsuzsa123 (3)
    2011-06-26  14:45
  4. 2011. június 26. 17:1813.

    Én szurkolok Nektek. Nem állítom, hogy akadálymentes lesz, és könnyű munka, de megéri. Örömöt ad, kikapcsol, kellmesen fáraszt, finomságokkal lát el. Szóval megéri.

    Ha tudok segítek.

    előzmény:
    Cicuka1955 (4)
    2011-06-26  14:59
  5. 2011. június 26. 17:1712.

    Na eleinte biztos elügyetlenkedünk egy kicsit....az is lehet hogy egy párszor a gaz helyet például a babot húzom ki a földböl.....

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_916765 (5)
    2011-06-26  15:53
  6. 2011. június 26. 17:1211.

    Köszi a tanácsokat!

     

    Persze itt nem egy hatalmas területröl van szó, csak  ugy kb 5x6 m-es kb 25-30 m˛ -es kis konyhakertröl. Meg a hátsó keritések mentén majd ribizlit, málnát, egrest szeretnénk ültetni.

    De szép napos darabja a kertnek, és a föld is jó minöségü (fekete)

     

    Az öntözös hétközben megoldható, mert  egy bácsi van megbizva a szomszédból aki azért figyel a házra és portára ha nem vagyunk ott. Ö szivesen megöntözi a kis kertemet.

     

    Hát örömmel olvasom hogy azért még nem késtünk le mindenröl....!

     

    A kisunokáim is már  alig várják  a kertészkedést! Micsoda öröm lesz nekik a termést "betakaritani" ! Az biztos finomabb mint a bolti! ...és hogy 100 % bio!

    Cicuka

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_593150 (6)
    2011-06-26  16:01
  7. 2011. június 26. 17:0610.

    Kedves SzDulcinea!

    Kedves Leila!

     

    Valóban vannak olyan rendszerek, amelyek automatikusan beöntözik a kertet. Némelyike olcsóbb, némelyike drágább. Kinek mi a drága az bizony szubjektív. Zöldségest érdemesebb csepegtető rendszerrel öntözni, gyepet pedig esőztetővel. A csepegtető rendszer olcsóbb, mint az esőztető. Az öntözőrendszer kivitelezők, és az anyag forgalmazók szeretik túlmisztifikálni ezeket a rendszereket, nyílván azért, hogy minél többet tudjanak bezsebelni a megrendelőtől. Mint mindennek ezeknek is vannak buktatói, de mint mindent ezt is meg lehet tanulni. Ha érdekel benneteket szívesen segítek abban, hogy némileg egyszerűbbé váljon számotokra az öntözés.

    Ja és ezek a rendszerek nem öntöznek esőben. Egyszerű formájukban érzékelik az esőt, és amíg szükséges tiltják az öntözést, bonyolultabb változatok az eső mellett a taljnedvességet is mérik, a még bonyolultabbakhoz pedig komplett meteorológia mini állomást lehet kapcsolni, és ennek az adatait használja az öntözéshez.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_916765 (8)
    2011-06-26  16:12
  8. Torolt_felhasznalo_593150
    Torolt_felhasznalo_593150
    2011. június 26. 16:189.

    Tényleg.

    Legutóbbamikor néztem, olyan horror ára lett volna a mi kertünkben ezt kiépíteni, hogy inkább végigmászom minden este a slaggal.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_916765 (8)
    2011-06-26  16:12
  9. 2011. június 26. 16:128.

    Na igen az nem könnyű meló. Másik hozzászolásodhoz: vannak automata öntöző rendszerek amelyeken szabályozható az öntözés időpontja, sokan azzal oldják meg( nem olcsó mulatság az igaz).  Egyetlen probléma vele, hogy mindig öntöz, zuhogó esőben is.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_593150 (7)
    2011-06-26  16:03
  10. Torolt_felhasznalo_593150
    Torolt_felhasznalo_593150
    2011. június 26. 16:037.

    Meg ásás...

    A leg szemetebb dolog az amikor egy gazos területet fel kell ásni, ki kell tisztítaniu, trágyázni.

    Ezeket jobb ősszel csinálni. Könnyebb ősszel vagy tavasszal ásni.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_916765 (5)
    2011-06-26  15:53
  11. Torolt_felhasznalo_593150
    Torolt_felhasznalo_593150
    2011. június 26. 16:016.

    Sose értettem azokat a kerteket amikhez csak hétvégén járnak. Ha nem locsolok két napig, azt már megsínyli a kertem.Mások ezt hogy csinálják, nem tudom.

     

    Ha még nincs tapasztalatod a kertészkedésben, és nem tudsz mindennap öntözni, szerintem olyan növényeket válassz amik a kevés törődést is meghálálják.

    A cukkini meg a tökfélék ilyenek. Egy két cukkinimagot elég elvetni, és egész nyáron, az egész családot ellátja. 3-4 bokornál nem is édemes többet tartani mert csak rárohad. Azt még nem késő vetni magról, nem kell neki napi öntözés. Csillagtököt se késő még vetni. Ezeket a tökféléket nem szoktam kapálni, gyomlálni, miután kijöttek a földből, letakarom körölöttük a talajt levágott, száraz(nem rohadó) fűvel, így nem gazosodik.

     

    Céklát, karalábét, talán még babot se késő vetni, meg ami van palánta a piacokon azt mind.

     

    Szerintem ne vállald túl magad, először csak kísérleti jelleggel pár zöldséggel, kis területen próbálkozz, akkorával amiben még örömödet leled.

    Csak olyan zöldséggel próbálkozz amit meg is esztek.

    Az első évek mindig kísérletezésről és saját hibából tanulásról szól. nem jó ha végtelen krumpliföldeket kell kapálnod, mert hamar belekeseredhetsz.

     

     

    Nézd meg hova süt a nap, ha jól előkészíted a talajt, érdemes egy évelő fűszernövény kertet csinálni. Piacon vagy teszkóban tudsz venni kis cserepes többféle mentát, kakukkfüvet, majorannát, évelő fűszernövényeket, amiket ha elültetsz, és békénhagyod őket, hamar elbokrosodnak, jövőre is kinőnek.

     

    Ha beírod a keresődbe hogy vetési naptár, akkor kijön egy csomó oldal ahol le van írva hogy mikor mnit lehet vetni, ültetni.

     

    előzmény:
    Cicuka1955 (1)
    2011-06-26  14:07
  12. 2011. június 26. 15:535.

    "csak kinö valami a földböl !?"

     

    A dolog némileg bonyolultabb: öntözés, gyomlálás, trágyázás, palántázás...stb

     De hidd el gyorsan bele lehet tanulni. Sok sikert hozzá!

    előzmény:
    Cicuka1955 (4)
    2011-06-26  14:59
  13. 2011. június 26. 14:594.

    Nagyon köszönöm a jó tanácsokat!

     

    Megpróbáljuk!....csak kinö valami a földböl !?

     

    még eddig nem kertészkedtünk... de majd beletanulunk.....nem eladásra, csak

    magunk, meg az unokák örömére.....

     

    Cicuka

    előzmény:
    Kertember (2)
    2011-06-26  14:43
  14. 2011. június 26. 14:453.

    Sikerül venned karalébé palántát érdems ki ültetni én 1 hónapja palántáztam és már szedem is ki belőle.

    Palántáról a bazsalikumot is érdemes kiültetni magról már nem, mert sokáig tart mire kibújik.

    Az öszi zöldbabot augusztusban ültetik.

    A petrezsejemhez már késő van azt áprilisba kell ültetni.

    előzmény:
    Cicuka1955 (1)
    2011-06-26  14:07
  15. 2011. június 26. 14:432.

    Kedves Cicuka!

     

    Nem vagyunk még annyira későn, sőt van olyan növény, aminek még túl korai.

    Spenót, borsó, retek (piros fajták), saláta. Velük még várni kell egy kicsit, ugyanis a nagy meleget nem szeretik, őket július végén kezdheted vetni.

    Előnvelet palántáról lehet paradicsom, paprika, késői káposztafélék (karfiol, fejeskáposzta, brokkoli, kelkáposzta, őszi karalábé).

    Magról vetheted mostanság sóska, zöldbab, fejtenivaló bab, uborka, rövid tenyészidejű csemegekukorica, rövid tenyészidejű sárgarépa, nem piros retek (fekete hosszú, és gömb, fehér hosszú és gömb, rózsaszín hosszú).

    Hagymából zöld hagymának valókat lehet ilyenkor vetni, őszig szedhető méretűre is nő.

    Burgonya is vethető, de abból már csak újburgonya lesz. Azaz nem tud már naggyá fejlődni, a gumók jó maroknyiak lesznek, és a parás védőréteg sem alakul ki rajta a tél előtt, szóval friss fogyasztásra lesz alkalmas.

    Céklát is lehet vetni, de abból sem lesz már nagy gumó. Ezt is szoktam ilyenkor vetni, mert én savanyúságnak nemcsak leszelve teszem el, hanem kimondottan kicsi korában egészben teszem el.

    Hirtelen ennyi jut eszembe. 

    előzmény:
    Cicuka1955 (1)
    2011-06-26  14:07

Címlap

top