Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.
Különórák: őrült szülői verseny?
2012-08-19 12:151.
Létrehozva: 2012. augusztus 19. 12:15
Egyet anya kedvéért, egyet apa kedvéért... sokaknál elképzelhetetlen, hogy ne járassa a gyereket legalább 4-5 féle különórára. Nyelv, zene, sport: mindenki a másiknál kicsit többet, de legalább annyit akar felmutatni a gyerekénél, rosszabb esetben pedig saját vágyait próbálja beteljesíteni így.
Nők Lapja Café: Már az általánosban az egyetemre trenírozzák a gyereküket
Nők Lapja Café: Már az általánosban az egyetemre trenírozzák a gyereküket
Bar ez a szakmam, nem ismerek ilyen tanulmanyokat. Igazabol az elso 6-7 evben az anyanyelv magasszintu elsajatitasa, annak minel minosegibb muvelese segiti nemcsak a kesobbi idegennyelvtanulasi keszsegeket, de minden egyebnek is ez az alapja. En nem terhelnem az ovodaskorut idegennyelvvel. Marmint direkt tanitasi szituacioban, legyen az akarmennyire "gyerekkozpontu" vagy eletkorilag adekvat.
Őszintén szólva nem nagy a különbség egy olyan gyerek között aki 5 éves kortól "tanul" angolt,mint aki 8-9 évesen kezdi. Amit az óvodákban megtanulnak,azt a "tudást" simán behozza egy kisiskolás.
Az óvodai nyelvoktatásnak csak akkor van értelme ha egy erre specializálódott,a nyelvet anyanyelvi szinten bíró ember foglalkozna a gyerekekkel, ha az oviban így folynának a mindennapok, akkor van értelme.
hát a befagyasztás az csak a pofára osztályzó tanároknál igaz, nekem ez a szeméyles tapasztalatom. ileltve akkor, ha ráhagyják a ygerekere, ennek úgyis mindegy alapon...
Jo reggelt!!!
Pottom, erdekes amit mondtal. Neha en is elgondolkodok, hogy bar az iskolaban tanultam meg irni, olvasni, meg 1 idegen nyelven beszelni (ezzel mar elmondhatom, hogy nagyon jo suliba jartam, mert sok helyen meg mindig nem tanul meg mindenki jol 1 idegen nyelvet sem) majdnem minden hasznos dolgot iskolan kivul tanultam meg.
Itt is (Anglia) be van epitve 1 felev uszas meg 1 felev furulya a tantervbe, de ez alatt nem igazan tanulnak meg semmit (pl kottat olvasni vagy uszoov nelkul uszni).
A masik dolog ami erdekes, hogy az iskola "befagyasztja" a kulombsegeket (nem akarok hulye szakkifejezeseket hasznalni). Tehat nagyon ritka, hogy aki mondjuk gyenge matekos volt harmadik osztalyban az jo matekos lesz nyolcadikban. Mi errol a velemenyetek? Talan ez az oka annak, hogy sok szulo viszi korrepre a gyerekeit?
már eljutott a bölcsibe is: baba-mama úszás kicsinyeknek, baba-mama jóga, masszázs, amit akarsz.
Számomra az az igen releváns differencia, hogy az én célom csupán az, hogy a gyerekemből egészséges, a mozgást szerető és rendszeresen űző, normális súlyú, szép testű gyerek, majd felnőtt legyen, és mindezt az ő képességeik, korlátaik, vágyaik szem előtt tartásával és a családunk többi tagjának egyéni érdekeivel összehangoltan, míg a másik családot kizárólag az vezérli - az adott gyerek érdekeinek, adottságainak, a másik gyerekük és az egész család lehetőségeinek totális figyelmen kívül hagyásával - , hogy a szülő az ő "kudarca" miatt a gyerekből érmeket halmozó, másokon átgázoló, merem kockáztatni, egészséges fejlődését veszélyeztető versenysportolót faragjon.
Én látom, tapasztalam a nagy-nagy különbséget és az utóbbi hibába semmiképpen nem szeretnék esni. Mert természetesen, szükség van a különórákra, főleg, ha úgy van megszervezve a különórásdi, hogy abból a gyerek csak profitálni tud.
de ez csak olyan volt, ennyit ért, mint a játék,
aztán:
a fennmaradó időben játszon, hiszen azért gyerek.
most akkor a különóra amit kedvvel csinál a gyerek ér vmit, emrt játszik, vagy nem ér semmit, mert inkább játszon?
vagy midnegy a sapka, sehogy se ok?
szeritnem a kedvvel érdeklődéssel csinált különórák hasznosak, pláne ha maga megy a ygerek. sokat tanulhat, ami bizony később hasznos.
Hiába halmozzák a különórákat azok igaziból semmit nem érnek, vagyis csak anyit, hogy kikacsolódik ezzel is a gyerek meg nem otthon van. Felnőtt korra ezekből a gyerekek nagy része semmit nem profitál, tehát erre nem érdemes alapozni.Ha meg tényleg tehetséges lesz valamiben pl. tánc, zene az onnantól nem különóra lesz, hanem az élete része ésnem is nagyon marad ideje másra.
Ez nálunk is így van/volt. Én is, tesóm is meg a családban az összes gyerek jár/járt külön órákra, de ez csak olyan volt, ennyit ért, mint a játék, Tehát egy jó kikapcsolódási lehetőség de semmi több.
A sport szerintem is igen fontos, tehát ha nem sport suliba megy, akkor máris van egy külön óra.
Nagyobb korban pedig szükség lehet nyelvórára is. Ez már kapásból kettő. Ha ez mellé esetleg még választ valami "hobbit" azaz rajz, zene, tánc akkor az is 3 legalább!
Ez meg bőven bőven elég egy iskolásnak! Ennél többre vinni szerintem sem jó, a fennmaradó időben játszon, hiszen azért gyerek.
Ja és ez az őrület nem a suli sajátossága, mert már az óvodában is elkzedődik. Szerencsétlen gyerekekKíváncsian várom, mikor jut majd el a bölcsődésekhez is?
Sziasztok!
Én éppen az ellenkező eset vagyok. A kisebbik lányom 10 éves és műkorcsolyázik. Ha ő dönthetne akkor napi 3-4 órát simán edzene. Egyszerűen a mozgás öröméért. Imádja csinálni. A sulival sincs gond. Kiválóan teljesít ott is, mindezt nem az anyanyelvén. Neki lételeme a mozgás, már 2 éve mondja, hogy ő edző szeretne lenni és kicsikkel foglalkozni. Szerencsére az egyesületében erre is lesz lehetőség, hogy kipróbálja.
Fellángolásszerűen mindent szeretne kipróbálni, volt ahová el is vittük, de hamar ráunt, vagy mégsem tetszett annyira.
Nyilván nem erről van szó.
Hanem arról, amit pl. egy ismerősöm művel, aki annak idején sérülés miatt kényszerült feladni a versenysportot és most a 7 éves, amúgy valóban tehetséges lányát - más sportágban ugyan - iszonyúan hajtja és saját bevallása szerint - nekem is kifejtette - annak érdekében, hogy komoly eredményeket érjen el, híres sportoló váljon belőle, mindent hajlandó beáldozni (értsd alatta: iskolai teljesítmény, pihenőidő, játékidő, iskolaidőben, otthon, este fél 10-kor az ordítva dirigáló anyja felügyelete mellett kell gyakorolnia az elemeket, alvás helyett, emellett anyagilag is majd' beledöglenek az edzések, versenyek és ruhák, egyéb járulékos kiadások finanszírozásába). A kislány fanatikussá vált és kifordult magából attól, amit a szülők szajkóznak neki, élete első versenyén a csekély létszámú korosztályában 3. lett, majd a következőn "csak" 4., érdemes lett volna látni, mit adott elő...
Persze, egy kisgyereknek a szülő tudja felkínálni a különféle lehetőségeket, de szerencsés esetben rátalálnak a gyereknek való, hozzá illő mozgásformára, egyéb különórára, amiben örömét leli, amihez kedve és érzéke van. És az egész nem válik számára kényszerré, hanem csak nyer vele.
Én sose sportoltam gyerekként, tehát biztos nem a saját ezirányú vágyaimat erőltetem a gyerekeimre, amikor a rendszeres mozgásra biztatom őket, azt viszont nem tagadhatom, rögeszmésen vezérel főként a lányom esetében az, hogy neki ne kelljen a súlyproblémák miatt átmennie azon, amiken én estem, esek át. Ilyen értelemben valóban azt a vágyamat akarom keresztülvinni, hogy jó alakú, csinos, formás nő legyen belőle.
Valójában a döntés már megszületett, mivel nem fog heti 10 órát csupán edzésre fordítani, az októberi verseny után (amire viszont már készül jó ideje, tehát azt nem hagyjuk ki) ezt a részét befejezzük.
De mondom, szerencsére nincs emiatt tüske benne, sőt, valahol örül, hogy ez a teher lekerül a válláról. Igazából bennem is csak egy kósza gondolatként fogalmazódott meg, hogy nem kár-e a versenyekért. De ennyit nem ér a dolog, nem szeretném agyonterhelni, marad így is elég tennivalója. És teljesen igazad van, így is sokat nyer vele. :)
Én még azt sem értem,hogyan függ össze a 6 éves kori néptánctanulás a későbbi sikeres közgáz-felvételivel.
Közgázra akkor fogják felvenni,ha utolsó két gimis évben jó bizit produkál,jól érettségizik és bevágja a felvételi anyagát.
Nem pedig azért ,mert 7 évesen úszásrateniszrekorcsolyárafűzfánfütyülésre járatták.
"NE ELVÁRJUNK A GYEREKEKÜNKTŐL DOLGOKAT, HANEM HAGYJUK ÉLNI"
A ketto miert zarja ki egymast???
"Tényleg azzal kéne mérni a gyerekünket, hogy sokszor maga is frusztrált tanerő hányast rajzol a bizonyítványába matekból vagy nyelvtanból"
Nem, semmikeppen.
Viszont szerintem ez nem ilyen egyszeru. Ugye ott a kulvilag, a tarsadalom, melynek ugyanugy reszei a gyerekek (is), nem csak a(z) - idealis esetben - vedo, tamogato, elnezo csaladi eletnek. Es hiaba a megerto szulok, mert az iskola kemeny, tanulni, teljesiteni kell, versenges van a gyerekek kozott.
Ugy gondolom, mar az egesz kicsi (7-8 eves) gyerekek is erzik/tudjak, hogy ha rosszabb jegyet kapnak, akkor az "nem er annyit". A kortars-nyomas es a tanero szava tobbnyire meghatarozobb abban, hogy a gyerek hogyan ertekeli sajat iskolai teljesitmenyet. Ezt persze ellensulyozhatjuk szulokent, de gyerekfuggo, hogy milyen mertekben sikerul...
Mielott a gyerekeim iskolaba mentek, en is hozzad hasonloan kozelitettem meg ezt a temat :)
Optimistan es idealistan azt gondoltam, hogy eleg lesz, ha orommel mennek iskolaba, ott a sajat tempojukban es kepessegeiknek megfeleloen szivjak magaba a tudast. Ez a mai napig igy is van (gyorsan lekopogom), viszont arra nem szamitottam, hogy sajat maguktol varjak el a jo teljesitmenyt - sokkal inkabb, mint mi toluk...
Talan ez a szerencsesebb (?) felallas, de a versenyszellemnek is megvannak a hatulutoi. Rajtuk kell tartanunk folyamatosan a szemunket es fekezni oket, ha szukseges - pontosan azt a folyamatos teljesitmenykenyszert elkerulendo, amirol (es karos hatasairol) Te is irtal a hozzaszolasodban.
7 év előtt szerintem is fölösleges. Élvezze az életet ahogy mondod. Legalább olyan fontos.
Itt kinn kicsit máshogy van, 4 évesen mennek iskolába, 7 évesen már felsőbe, de én odáig nem is járattam sehova. Az már kínzás.
Sajnos 7 évestől a suliban is bekeményítenek, muszáj rásegíteni.
nincsenek mellé külön fizetnivalók, pl úgy meg vannak területek azért amik fizetnek. van aki megtakarítását nyomja bele. van ahol a nagyszülők fizetik...ezerféleképp megoldják sokan. meg vannak pl magánovik ahol van államilag támogatott hely, emrt ekvs az adottt területen az ovi.
nem yntnak korán? ezt nem rétem.. itt este 8 ig eleht pl ügyeletet kérn ahova mi járunk.. szép is lenne ha nem lehetne.. dolgoznak a szülők ugyanis.
no meg uyge a ygerekeknek van apjuk is:) sza nem értem a mai magyar átlag anyát, hogy fizeti??? miért a mai magyar átlag az, hogy egyedül neveli vki a gyerekeit?? ok, hogy van válás stb. de aztán sokan elkelnek ismáét gyerekkel együtt... szal nem gyedül nevelik agyereket... na ez már off... meg azt se értem, nem midnegy az átlag, nem átlag,s tb?? enm a saját ehylzetét kel megoldania midnenkinek?? nálunk pl adott volt a helyzet, hogy nem tud oviba járni a nagyobb 5 éves kora előtt, ha nincs eza lehetőség. mert állami ehly nncs, kistesó viszont klett... a gyerek meg extra barátságos, nagy társaságigényű. na mi ehhez kerestünk emgoldást.. aztán közölték,h oygha beadjuk magánba, akkor 5 évesen se fogják átvenni államiba "nem emeljük ki a környezetből" alapon. hát itt ez van...
"én meg tényleg azt látom hogy eszméletlen verseny megy..és bárhová megyünk ezt tapasztalom"
Na ez az. Ezt látom én is és ahogy egyre nagyobb egyre jobban, mindenki a saját gyerekét szeretné a legjobbak között látni, egyetemre csak akkor van esélye bekerülni ha ott van ő is.
Még jó hogy ő ilyen könnyedén viseli, nem is tudom mit csinálnék ha nyögvenyelősen menne.
Én nem erőltetetem, csak azt ami kellhet még a jövőben.
én olyanokat láttam ahol van ár és étkezés is feltüntetve
egy hely volt ahol nincs feltüntetve és kértem ár ajánlatot
meg is kaptam..sajnos vállalhatatlan volna még munka mellett sem tudnék ekkora összeget havonta
a többi valóban olyan hogy heti egy-kétszer-háromszor és a szerint számolnak
de hát nyilván azért adja az ember oviba a gyerkőcöt mert dolgozik,az pedig heti 5-6 nap.és a munkahelyek ma nem kettőig vannak
azt is észrevettem hogy a magánovi nem nyit korán ki mint az önkormányzati,viszont szinte mindnél 17h van ki írva..na most manapság szerintem az átlag dolgozó ember nem biztos hogy 16h ig van csak munkahelyen..hogy érnek oda?
nem tudom..már volt erről egy véleményem..szerintem a mai magyar helyzet,a mai magyar anyák átlag keresetével,nem tudom hogy tudják ki fizetni majd 3 éven át ezt az összeget..
és akkor még a mellé fizetni az összes külön dolgok hozadványát
nem tudom, én akárhol érdeklődtem, , sehol se volt a honlapon ár, midnenhonnan külön kellett kérni.
egy telefon:)
én arra gondoltam,h oyg ezt így direktbe megkérdezni, hogy egy adott szülő emnnyit fizet... lehet neked nem annyi lenne, mert pl nem járatod csak egy héten kétszer, vagy hosszabb napokat csinálsz, és akkor többet kell..
szóval információt az ovi tud adni elsősorban.
már hogy ne lenne
egy fizetős intézmény ki kell,hogy tegye az árakat..
mindenhol ami fizetős kötelező árakat tenni
nekem is ki van a kutyakozmetikában az üvegre is,és bent is van egy árlistám
főleg ovi,,titkos,,áron az szerintem már alapon fura
én meg tényleg azt látom hogy eszméletlen verseny megy..és bárhová megyünk ezt tapasztalom
jaj a ez meg az ilyen olyan tábor,angol,foglalkozás satöbbi
már amikor még egyedül voltam de csak füleltem akkor ez ment a szülők közt
én is jártam énekkarba,fel léptünk nyugdíjas otthonban,meg előadást adtunk a többi suli számára.élmény volt
jártam könyvtárba..és egyedül is elsétáltam odáig ha unatkoztam otthon és meselemezt hallgattam..a micimackó volt a kedvencem
akkor még nem volt se dvd,se mese csatornák,se számítógép
nekem tök jó volt böngészni a könyvek közt
táncolni szívesenn jártam volna de nem volt ennyiféle lehetőség régen
a lányom most közölte pár hónapja hogy ő szeretne..oké megnézzük,az úszást az alap bármihez,meg jó ha tud és az alakja is szép tőle tiszta izom a háta,popsi,combja már most
a többi majd jön
műv házakban is sok érdekes foglalkozás van,főleg nagy városokban
nem kell rögtön a drága külön órákra menni
a kis kézműves foglalkozás nálunk 500-800 forint
a kis tánc amit kérdeztem az 10 alkalom 6500 forint.az több mint két hónap ha heti egyszer megy
mondjuk ha sulin belül lennének a foglalkozások jobb lenne a szülőknek és gyerkőcöknek is ,főleg ha olyan suli ahol van óriás tornaterem,vagy színház terem..ott sok mindent lehetne tartani,és legalább tudja az ember hol és kikkel van a gyerek dél utánonként
Köszi, örülök, hogy olvasod :-) Éppen oktatással kapcsolatos posztot írtam, aztán úgy jött szembe a cikk.
Xanthia,
Megértem a dilemmátokat. NE is vedd el az álmát, de ne is tégy rá mázsás súlyokat...Nehéz döntés.
Szerintem a lányotok biztos jelezni fogja, ha versenyezni akar, és kész arra, hogy heti 10 órát eddzen, áldozatokat hozva. Addig meg, ha a heti 2-3 alkalommal "csak " annyit értek el, hogy szívesen mozog, jól érzi magát, szép lesz az alakja, a mozgása, barátai lesznek, talán többet nyertek ezzel, mintha a versenyről versenyre járna...
egyetemen már nem érdekel hanyas,
25 éve.
Most meg sok fiatal bukik meg ezen,
Most már,a tömgefelsőoktatás korában ,rákérdeznek,hogy hol végezték,hanyasra,mennyi idő alatt,egyetem alatti munkavégzés,mi volt a diplomamunkád.
Mi is boncoltunk marhaszívet meg szemet anno biosszakkörön!!!!
Úgy látszik ez biosszakkör tananyag.
ok:) én sok különórára jártam. és élveztem:) amikor valami nem tetszett, akkor mentem helyette másra. középsuliban már nem küldtek, mégis mentem. És igen, hihetetlen sok műveltséget általános gyakorlati tudást itt szedtem össze. Mert mentem a hétvégi bioszos túrűzűstól kezdve az énekkarig mindenhová. Felsőben boncoltunk marhaszivet pl, meg szemet, stb bioszszakörön. Htá így szerintem midnenki megjegyzi az anatómiáját a dolgoknak:) egy két dolgot nem szerettemc sak.. pl a szolfézst.. de azt is is csak azután, hogy elvesztettem a fonalat a bonyolultabb szerkezeteknél azenében (nem is lettem zenész) de a zenetörténetet pl imádtam:) és jóljött, hogy megtanultam alapszinten kottát olvasni, később kórussal jártam jópár helyen:) enélkül nem ment volna ez a szint.
a fizika szakkör is jóljött, ahova a tanár parancsolt el, mert azt pl a melóban hasznosítom:) a sportköröket imádtam, akkor si, ha semmiben se vagyoktehetséges, de mindig találtunk tutit, mai napig sportolok, jó alapot adott.
szóval n ezerféle szakkörre jártam, mentem egyedül. tanulásra sok idő úgyse kellett, jó volt hogy lekötött a sok óra. Tesóm meg heti 5 ször 3 órás edzésre járt, plsuz egy két szakkörre ő is, hétvégén sokszro verseny.
mindketten jótanulók votunk (értsd, a rossz átlagom volt a 4.7)
szóval nekünk nem volt emgterhelő. én élveztem a sok jövés menést. középsuliban már magamtól váalsztottam mikre megyek, de ott is metnem mindenfele. sőt könyvtárba se kéynszerből jártam:)
de ha kényszer az nem jó.. hegedűt pl utáltam, emrt kellett, engem meg se kérdeztek, ott is hagytam... de ez volt az egyetlen amit ténylegesen utáltam, mega szolfézs a harmadik szolfézsévtől..
nekem pl muszáj volt 9évesen külön németórákra járnom, angolt pedig a suliban tanultam. nem szerettem, mégis megmaradt. 3hétig Németországban voltam, hogy gyakoroljak és tudtam is beszélgetni. késöbb a nyelvvizsgánál jól jött, hogy korán elkezdtem.
oviban pedig zongoráztam meg ált isk. elején. meg is szerettem a zenét. úszni is eljártunk. meg mesemondó versenyeket nyertem, elsösen meg végig ált iskolában, olvasni is nagyon szerettem. szóval birtam, igy utólag már látom. ezekhez képest én lejjebb vettem az igényekböl, csak a sporthoz ragaszkodom, mint különóra, ha lesz egyáltalán pénzem rá, mire odaérünk.
trivial, értem miröl beszélsz, most hogy normálisan kifejtetted. nekem, amig nem jött ki rajtam a betegség, semmi bajom nem volt attól, hogy kitünöre végeztem. igaz, magamtól eljártam orvoshoz, de legföképp életvezetésért és mert ismeröseim is jártak. egyik volt barátnöm nem biztos hogy férjhez ment volna és két gyereke lenne mostanra, ha nem jár el. a kudarcot meg kell tanulni elviselni, de ha lehet, akkor minél késöbb.
szóval nem lesz svájci benntlakásos iskola, ezt nem is tudom, honnan vetted. de ha külföldre akar menni tanulni, megoldjuk valahogy, ösztöndijak is vannak, én is voltam. mondjuk az én tanulmányaimat a nagyszüleim fedezték. aztán ösztöndijas voltam a föiskolán, de albérletben laktam, azt meg a szüleim fizették, cserébe csak teljesiteni kellett. egyetemen már nem érdekel hanyas, ott elég hogy görbüljön, de oda be is kell jutni. és ha szakmát akar felsöfok helyett, akkor az lesz. nem kis tökéletességet szeretnék belöle nevelni, hanem olyan valakit, aki megállja a helyét az életben.
Pottom,
Abban igazad van, hogy ha van egy maganovi, amelyik egy kicsit korabban nyit es tovabb nyitvatart es helyben biztosit mozgast, kezmuveskedest, es megkozel is van, akkor ez a legjobb megoldas.
Viszont sok helyen nincs ilyen iskola, nem dolgozik mindket szulo (tehat az egyik raer kulonorara vinni a gyereket), nincs olyan jovedelmuk, ami ezt lehetove teszi...
En (ANglia) amikor iskolat kerestem a lanyomnak nagyon sok szempontot figyelembe vettem: Tanarok (igaz, hogy sok helyen irtak, hogy a tanarokon mulik az iskola, de ugyebar a tanari kar is gyakran cserelodhet), igazgatono, iskola eredmenyei, tavolsag (pl nem biztos hogy mindig lesz autonk meg egy gyereknek sokat jelent a reggeli alvas), folytonossag (egyutt legyen ovi, alt also es felso... ha elkoltozunk is folytathassa itt a tanulmanyait legalabb az ev vegeig).
Hát nem tudom... Nekem csak most lesz elsős a gyerekem, de még mindig nem tudnám megítélni, hogy mit várhatok el tőle. Látom rajta, hogy értelmes, érdeklődő, de igazából tanárként sincs fogalmam előre, hogy milyen átlagot várhatok el tőle. De igazából nem is várok el tőle semmilyen átlagot, csak azt, hogy a képességeihez mérten próbáljon jól teljesíteni. Ez viszont szerintem nem kifejezhető átlagban, pláne nem egy egyévesnél megjósolhatóan. Tanárként azt is tudom, hogy bár - szerintem nemcsak én - törekszünk a lehető legobjektívebbek lenni, a végső jegy az mégis egy csomó tényezőn múlik, és több érdekes tanulmány is kimutatta már, hogy a sikeresség és a tanulmányi átlag nem nagyon áll arányban. A közepes tanulók sokszor sokkal kreatívabbak, sikeresebbek, gazdagabbak lesznek a való életben, mint a kis tanárnénikedvence eminensek. Talán pont azért, mert életrevalóbbak, meg talán más tárgyakban gyengébbek (ezért a hármas átlag), valamiben viszont nagyon jók, ügyesek, kreatívak. A sok éltanuló diáklányból meg gyakran válik szorongó, mindig mindenkinek megfelelni akaró, gyámoltalan felnőtt. Nem törvényszerű persze, de az elvárások nagyon nagy súlyként tudnak ránehezedni az emberre, pláne ha pl. ott egy alapból "jókislány", aki az első kitűnő bizonyítványa után szinte már magától is elvárja, hogy a következő is az legyen. Több olyan ismerősöm is van, aki éveken át járt pszichológushoz fiatal felnőttként, mert túlzásba vitte a tanulást valami irreális célnak való megfelelés végett, feleslegesen.
Ha tehetném, minden szülőnek kióriásplakátolnám a kertjébe pár napra, csak hogy jól megjegyezze:
NE ELVÁRJUNK A GYEREKEKÜNKTŐL DOLGOKAT, HANEM HAGYJUK ÉLNI, hagyjuk az lenni, aki ő maga! Ha érzi azt, hogy bízunk benne, törődünk vele, és ami a legfontosabb: szeretjük, szerintem kimondott elvárások nélkül is megpróbálja a tőle telhető maximumot nyújtani. "A minimum négyest elvárok"- dolog viszont akár meg is betegíthet egy olyan gyereket, aki mondjuk közepesre tudna teljesíteni alapból, de lehet, hogy felnőttként meg egy sikeres vállalkozás népszerű irányítója lehetne belőle.Vagy ihletett író, vagy csodálatos festő, vagy operaénekes. Közben meg matekból bukdácsol. Na bumm. És akkor mi a franc van?
Tényleg azzal kéne mérni a gyerekünket, hogy sokszor maga is frusztrált tanerő hányast rajzol a bizonyítványába matekból vagy nyelvtanból? Nem hiszem.
nekem nem kell megmagyarázd... meg uyge figyelted? írtam is, a jóovi nem állami vagy magán. a jóovi az ottdolgozók elkötelezettségén múlik elsősorban.
amúgy meg senkinek semmi köze hozzá, hogy ki fizet a saját ovijáért és mennyit.
hát ár nincs feltüntetve
a mi környékünkön van jó pár ilyesmi ovi..azok 45 ről indulnak plussz kaja
pont ilyeneket láttam..elég sok van ,amerre én néztem
de se munkám,se kocsim
ha ilyen ovi lenne nálunk,nem tudom ki tudnák e fizetni a családok?
a többi ovi amit néztem önkormányzati de új és igényes..már ahová betenném a gyereket.étkezést fizetni kell ott is.az okés
anyukáméknál most adták át az új zöld ovit,szuper és pont egybe épült szinte az új sulival amiben még színházterem is van
nekem az lenne legideálisabb,mert kialakulna egy baráti kör,és végigmenne az iskolán át,plussz anyum tudna néha érte menni,mert csak átsétál
a másik ami igényes ott lenne ahol elvben dolgoznék,ahol a boltom van,pont a háta mögött.az is új és ismerem akik oda járnak igényes emberek,egyenruha van bent meg ilyesmi.mindkét helyen voltam bent látogatóban
van ezen kívül kettő magán amin filózok és ha bírnám fizetni be is vállalnám..ilyesmik vannak amit itt is láttam,plussz az egyik helyen komolyabb kézműveskedés,már össze ismerkedtem a foglalkozást vezetőkkel,és tényleg érdekes dolgokat tanulhatnak ott a gyerekek
na most egyenlőre,nincs melóm,nincs pénzem,nincs kocsim
úgyhogy ebből egyik sem jön be :-(
nézd én nem rossz indulatból mondtam
hanem mert tényleg nem tudom miből kifizetni
egyenlőre munkahelyem sincs :-(
ha pedig lesz is és teszem föl lesz egy 100-130 ezres fizum abból egy reálisan számolva az ajánlatok után amit kaptam,marad pl 90 ezrem.egy hónapra..abból ha megfeszülök sem tudok 50-60 ezer forintot ovira fizetni
én nem rosszból írtam
ha tehetném nyilván én is egy szép,jó,különleges ,igényes oviba járatnám a gyereket
azért vagyunk itthon,mert patt helyzet van,és akármilyen szar helyre én sem viszem a gyereket
vagy kultúrált,igényes hely..vagy az itthon maradás
ez mind meló kérdés függő
addig nem tudok mit tenni,míg nem tudom miből van havi bevétem
szerintem sok család nem bír magánt fizetni
köszönüm milu:) igen, vagy hordani kell kocsival, és akkor utazás, vagy közel kell lakni. így van. És igen,nem attól jó egy ovi, hogy magánovi, vagy sem. hanem hogy lelkiismeretesek e az ottdolgozók, miylenek a szabályok, holgy bánnak a gyerekekkel, stb.
IndiaPass: nagyon jó a blogod, én régebbóta olvasom már, grat hozzá nem gondoltam vona, hoyg egyszer nlc futok össze veled:)
már nem írom ki nyíltba az árat sehol. pont az iylen dolgokból lett elegem... hogy mennyit fizetek, meg nem engedheti emg magának vki.. (mi meg mást nem engedünk megmagunknak, oszt mégse nyomok iylen szöveget...) így kezdődik... ha gondolod nézd meg, ez az ovi, hívd fel őket, és kérdezz tőlük...
http://csimotaangolovi.hu/hu
és mennyit fizetsz az oviért??
nem mindenki bír szuper magánt fizetni
én is írtam két helyre..kaptam árajánlatot,olyat hogy sajnos tudtam hogy hosszú távon nem tudom fizetni majd
ha vállalhattam volna,nyilván én is olyanba irattam volna