Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Mikor engedd a gyereket egyedül az iskolába?

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2014. október 30. 10:30
Nagycsoportos óvodás voltam, amikor már egyedül jártam haza. Igaz, hogy csendes kisvárosban éltünk, felnőttként mégis kicsit értetlenül gondolok vissza arra az időszakra. Meg arra, anyám hogy nem aggódott értem.

Nők Lapja Café: Mikor engedd a gyereket egyedül az iskolába?
  1. 2014. november 2. 14:4043.

    azért ez egy speciális eset

    előzmény:
    Dnanga (42)
    2014-11-02  13:36
  2. 2014. november 2. 13:3642.

    1986-ban jöttünk ide lakni, tehát ez 88-ban volt. Az óvónőnek szólt, hogy anyu fent van, az látta, hogy az ablakban állok, ezért hazaengedte. De igazság szerint, ha nem is mentem eléje, az ovikaputól a bejáratig láttam. Néha kiabált a kerítésnél, hogy anyúúú, már aludtam. Az uzsonnát is megettem!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (40)
    2014-11-02  10:11
  3. 2014. november 2. 10:1941.

    nálunk a suliban is első másodikban ez van. Csak felnőttel engedik haza a gyerekeket. Max úgy mehetnek haza "egyedül" hogy más szülővel, ha előre jelzi a szülő. Így hiába járhatna egyedül jópár gyerek, mert kertváros, nem lehet. Reggel még mehetnek, de haza nem engedik őket.


    Mondjuk ez egy alapvetően jó hangulatú suli.. ahogy elnézem, ez azért is alakult így, mert  a gyerkek nem menneének lehet haza:D simán eljátszanának a suli játszóterén, sportpályályán,s tb:) :)


    Harmadiktól szabad a pálya. De a tanárok is tanítgatják nekik a közlekedést stb.. szóval addigra, még akit wcre is kocsival visznek, is megtanul közlekedni a környezetóra, meg a kiskirándulások keretében .

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (40)
    2014-11-02  10:11
  4. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2014. november 2. 10:1140.

    Mikor volt ovis a gyereked? Ma már kötelező szabály az ovikban, hogy átadás-átvétel csakis szülőnek történhet. Nincs olyan, hogy a gyerek egyedül hazaindul, még ha a szomszédban lakik is. De reggel se érkezhet egyedül. Velem előfordult, hogy kicsit elszuttyogtuk reggel az időt, és nagyon rohantam a saját munkahelyemre, és az ovi épületében, a lépcsőn köszöntem el a gyerektől abban a biztos tudatban, hogy be fog battyogni a csoportjába egyedül is... délután már azzal vártak, hogy ilyen ne legyen többé, ha elkések, akkor sem. Tőlem veszik át a gyereket és nekem is adják majd vissza. Szabadelvű ovi volt, de ebben nem volt pardon. Ahogy hallottam, máshol se. Úgyhogy rászoktunk a hamarabb indulásra. :) 

    előzmény:
    Dnanga (39)
    2014-11-02  10:02
  5. 2014. november 2. 10:0239.

    Biztosan aggódott, mint ahogy értem is aggódott az anyám. De akkor természetes volt, hogy elsőtől egyedül közlekedtünk. A dolog másik része, hogy nem voltunk magunkra hagyva. ! Minden felnőtt nézett a gyerekekre. A postás is ránk szólt, ha olyant csináltunk, amit nem szabad. De még az utca végén lakó cigány fuvaros is. Akinek a gyereke is velünk jött az iskolába.  Piri néni kinézett a kerítés felett, nyugtázta ha mind megvoltunk. A szüleink nem hördültek fel, ha visszajutott a fülükbe, hogy a kerítések oldalán kapaszkodtam, és a sánta Horváth bácsi rám kiabált, hogy mégis mit képzel. Emlékszem, amikor kijöttünk a napköziből, a tanító néni az eszünkbe véste, hogy siessünk haza, mert gyorsan sötétedik. Voltaképpen mi nem az emberektől féltünk, hanem a kutyáktól. Pedig akkor is történt olyan, hogy egy kislányt elcsaltak a szánkózásból télen és az ártérben találták meg egy kubikgödörben halva. A tettest gyorsan elkapták. Egy darabig hatszor mondták el, hogy idegennel ne álljatok szóba, meg ha valaki megszólít akit nem ismerünk, menjünk be az első házba, de utána ment minden tovább a maga kerékvágásában.
    Hát igen. Az egy másik világ volt. Valahogy jobban figyeltek egymásra az emberek. Most a bezárkózás megy, meg a mi köze hozzá mentalitás.


    Én is aggódtam a gyerekemért, pedig mögöttünk volt az óvoda. Láttam az ablakból, amikor kijött a kapun. Mégis, ha időm engedte, eléje mentem. 

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-10-30  10:30
  6. 2014. október 31. 12:5538.

    Ez a része egyszerű, én szívesen viszem őket, amíg csak igénylik. A kérdés akkor merül fel, amikor valamelyik már SZERETNE egedül menni. Ebből a szempontból tökmindegy, hányan vannak.


    Múltkor a nagyot otthon hagytam egyedül fél órára. Lelkére kötöttem, hogy nincs sütés-főzés, gyújtogatás. Erre a kicsi (4 éves )kitalálta, hogy ő is otthon marad, majd a nagy vigyáz rá. Aha, ahogy azt Móricka elképzeli...Még nekem is sokszor nehezemre esik a testi épségét megőrizni. :-))

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (37)
    2014-10-31  12:24
  7. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2014. október 31. 12:2437.

    Neked ott a két kisebb is, őket még úgyis vinned kell magaddal, aztán akkor már szinte mindegy, hogy hárommal mész vagy kettővel. Az egykés dolog ilyen szempontból kicsit tanácstalanabb helyzet. De arra jutottam, hogy fokozatosan úgyis meg fogom érezni, hogy mit engedhetek. Eddig is így volt minden másban is. Ha valamire előre rágörcsölök, azt még el kell engednem egy kicsit, mármint a témát. Aztán egyszer csak adja majd magát a megoldás. Remélem. :)

    előzmény:
    évi* (32)
    2014-10-30  23:29
  8. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2014. október 31. 12:2136.

    Ez nálunk is pontosan így van. A diákok az udvaron gyülekeznek, van két kapuügyeletes, aki felnőttet nem enged be a gyerekkel. Ha valami extrém okból mégis be akar jutni a szülő, akkor a kapun átjutva, még az előtérben van egy újabb ajtó, amit portás őriz. Köszön udvariasan, megkérdi, miért mennél be. Ha vmelyik tanárral kell sürgősen beszélned, esetleg lehívja neked vagy felkísértet hozzá a diákügyeletessel, de nincs olyan, hogy idegen felnőtt ellenőrizetlenül kódorog a sulisok között.

    előzmény:
    évi* (30)
    2014-10-30  23:20
  9. 2014. október 31. 11:2935.

    Na, igen, ez az előnye is megvan ennek a rendszernek. Meg gondolom, így a lopás is kevesebb! 

    előzmény:
    évi* (34)
    2014-10-31  08:36
  10. 2014. október 31. 08:3634.

    Kicsit háborognak, aztán megszokják. :-)


    Mindenesetre tuti, hogy nem kóvályog idegen a gyerekek közt, és ez kifejezetten jó. Emlékszel, nem rég volt, hogy egy elmebeteg nő járta az iskolákat tanárnak kiadva magát...


    Úgy vagyok vele, hogy ha iskolába került a gyerekem, akkor oldja már meg, hogy eltalál a terembe és ott kipakol a padra. Ha ez nem megy, akkor nem életképes.

    előzmény:
    kiarrra (33)
    2014-10-31  07:00
  11. 2014. október 31. 07:0033.

    Én ezt jó megoldásnak tartom. Bár, képzelem, hányan háborognak miatta 

    előzmény:
    évi* (30)
    2014-10-30  23:20
  12. 2014. október 30. 23:2932.

    Fiam osztályában egyre több gyerek jár egyedül isibe. Gondolom, egymástól is megkívánják. Én nem bánom, hogy egyelőre fiam nem igényli. Ettől még nem kell töketlennek lennie, intézi ügyesen a dolgait, csak ott vagyok háttérnek.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (19)
    2014-10-30  18:26
  13. 2014. október 30. 23:2531.

    Nekem a nagy fiam 8 éves. Egyre felelősségteljesebb ügyes komoly nagyfiú, ennek ellére néha csinál olyat, ami miatt úgy gondolom, hogy nem szívesen hagynám hosszabb időre egyedül.


    Pl. nagyon ügyesen főz teát, kávét, készíti a teljes család reggelijét mindenestül, erre múltkor azt hittem, a szívem megáll: Épp ott tartott, hogy a forró kancsó teát teszi bele egy tál hideg vízbe, hogy hamarabb kihűljön. (Nekem enélkül is ment atomjaira kancsó a kezemben, és mindenhova jutott a másfél liter forró vízből. Belegondolni is rossz, ha ez vele történik és egyedül van.)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (13)
    2014-10-30  17:44
  14. 2014. október 30. 23:2030.

    Nálunk a kapun sem engedik be a szülőket. Elsősök szüleit is csak az első héten.

    előzmény:
    kiarrra (9)
    2014-10-30  17:21
  15. 2014. október 30. 23:1729.

    Trivialnak nem a gyerek megbízhatóságával van a gondja szerintem, hanem a környezete megbízhatósságával. Nem? Ha tudom is, hogy a gyerekem fixen odafigyelve felelősségteljesen közlekedik, akkor sem tudom, mikor tuszkolja be valaki a kocsijába és nem látom soha többet, vagy csak verik orrba a telefonjáért. Minél kisebb, annál kevésbé képes megvédeni magát. (Többen mernek kikezdeni egy nyüzüge 7 évessel, mint egy nagy darab 17 éves sportolóval)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_302972 (5)
    2014-10-30  13:38
  16. 2014. október 30. 20:5628.

    Áldom a szerencsét, hogy nem történt semmi baj - hát tényleg néha csak azon múlik.


    Én is folyton féltettem őket, egyik a Margitszigetre járt úszni (ott is öltek meg már gyereket), a másik a Moszkva téren keresztül ment edzésre, ott is mennyi a gyanús alak.


    Mindig mondogattam, hogy ne álljanak szóba senkivel. Ha segíteni hívják őket, ne menjenek. Ha bármi más van, kérjék el a telefonszámukat és mondják meg, hogy a szüleivel beszéljék meg.


    A kisebbik lányom elég sokat gyalogolt az iskoláig, mondtam, hogy váltogassa az útvonalát, három utcán is mehetett. Olyan kicsi volt, ki se látszott az autók közül, mi van, ha az egyikbe berántja valaki.


    Szerencsére egyikkel se történt semmi baj.

    előzmény:
    Anda39 (27)
    2014-10-30  20:34
  17. 2014. október 30. 20:3427.

    Na azért én nem keverném a "régen"-t a mával. Azaz a mi gyerekkorunkban sokkal nagyobb volt a (köz)biztonság, mint ma. Én pl. a nyolcvanas években sosem féltem Bp-en még késő este sem, hiába gyalogoltam egyedül haza (nyolcadik ker.) Ma meg fényes nappal sem szívesen sétafikálok egyik-másik környéken.


    Amikor a legnagyobb fiam 5 éves volt, a másik lépcsőházban levő boltba átengedtem kenyérért, mert annyira akart menni! Aztán mivel az első emeleten laktunk és az ablak a játszótérre nézett (közvetlenül az ablak alatt voltak a mászókák és egyebek), oda is leengedtem egyedül kis időre. Egészen addig, amíg a következő történt:


    kisfiam lent játszott, amikor odament hozzá egy férfi, és megkérte, segítsen neki vinni a táskáját, mert nem bírja egyedül. Ő meg elment vele. Mikor lementem érte és kerestem, sehol nem találtam. Mikor már frászt kaptam rendesen, jött felém valahonnan. Kiderült, hogy egy idősebb bácsi valami nyúlitatókat cipelt és neki segített. Megkérdeztem, hogy miért ment el vele, hiszen megtanítottam, hogy idegennel tilos! Mire a válasza:" dehát nem volt idegen, anyu, megmondta a nevét"


    Tanulság: egy ekkora gyerek még nem tud felelősen dönteni, tehát szerintem nem lehet egyedül hagyni kis időre sem. Áldom a szerencsét, hogy nem történt semmi baj, mert sajnos történhetett volna, nagyon felelőtlen voltam. 


    Még egy rövid gondolat: már másik kerületben, de szintén panelrengetegben laktunk, mikor ugyanez a csemetém első osztályos lett. A suli a konyhaablak alatt (hehe), gondoltam, mehet egyedül is. Mire tesóm megkérdezte csak úgy félvállról: "tisztában vagy vele, hogy hány gyerek tűnik el egy évben?"


    Természetesen nem hagytam egyedül menni.

  18. 2014. október 30. 19:5726.

    előzmény:
    nyugger (23)
    2014-10-30  19:01
  19. 2014. október 30. 19:4525.

    Ez azért van, mert trivial mindig elegánsan átugorja a személyeskedő megjegyzéseket (rutinos nlc-s:-))


    Nekem ez nem mindig megy. Ráadásul nem értem, hogy azt is honnan látod ilyen prímán, hogy én milyen anyuka vagyok.  Ettől függetlenül, szerintem sok "ilyet" ismersz

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_698753 (18)
    2014-10-30  18:24
  20. 2014. október 30. 19:1824.

    De viccen kívül, az alábbi gyerekemmel úgy volt, hogy nagycsoportos óvodás korában már egyedül jött és ment a kb. 200 m-re levő óvodába. De egy kis faluban laktunk. Igaz át kellett kelnie az autóúton, bár az nem volt forgalmas.


    Ugyanitt kezdte az iskolát, szintén egyedül járt.


    Utána Pesten megint egyedül járt, de még közelebb volt az iskola. 1 zebrán kellett átmenni, ott nagyon kellett figyelnie, egyébként pedig megbeszéltük, hogy az utca melyik járdáján menjen, ahol a legkevesebb a veszély.


    A nagy elengedés 10 éves korában, ötödik osztályban történt meg, amikor edzésre kellett járnia a II. kerületből a Népstadionhoz. Először elmentünk együtt, végigjártam vele minden zebrát, hol mire száll át, de utána közlekedett szépen egyedül. Az úton lámpára ment át, nem tévedt el, nem szállt más járműre, de ennek az eshetőségét is megbeszéltük.

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-10-30  10:30
  21. 2014. október 30. 19:0123.

    Gyakorló nagygyerekes szülő vagyok: az én fiam már egyedül közlekedik. Néha nem is tudom, hova. Sőt repül is. (37 éves)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (2)
    2014-10-30  10:30
  22. Torolt_felhasznalo_698753
    Torolt_felhasznalo_698753
    2014. október 30. 18:5122.

    Mondjuk azért itt egy kicsit messzebb laknak egymástól a gyerekek, nem a szomszéd utcában.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_698753 (21)
    2014-10-30  18:49
  23. Torolt_felhasznalo_698753
    Torolt_felhasznalo_698753
    2014. október 30. 18:4921.

    Amúgy a barátnőkhöz egyedül átengedést is csak mostanában kezdtük, eddig valahogy igény sem volt rá annyira.


    Mostanában merném kiengedni a barátnőkkel sétálgatni a környéken (bár bizonyos helyeket el kéne kerülniük), de a rossz idő beálltával erre sem nagyon van igény. Egyébként is elég nehezen szervezik meg maguknak a gyerekek a programot, inkább neten tartják a kapcsolatot - erről sajnos az egész osztályban panaszkodnak a szülők, pedig amúgy ez egy kifejezetten társas életet élő osztály elvileg.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_698753 (20)
    2014-10-30  18:43
  24. Torolt_felhasznalo_698753
    Torolt_felhasznalo_698753
    2014. október 30. 18:4320.

    Hát, így tényleg normálisnak tűnik a dolog... :)


    Nálunk úgy volt, hogy eleinte csak a sulikerítésnél engedtem el, aztán reggel már egyedül mehetett (ilyenkor általában egyszerre mennek  a gyerekek suliba, szóval ez a legbiztonságosabb)... persze, a közlekedési szabályokkal tisztában volt már, mi mindig tömegközlekedünk. Eleinte felhívtam, hogy beért-e rendesen, vagy megkértem, hogy hívjon fel ő, csörgessen meg - ezt pár hétig játszottuk csak, főleg az én megnyugtatásomra szolgált.


    Most ott tartunk (hatodikos amúgy, de taavly már egyedül jött-ment), hogy már különórára is elmegy egyedül, de a végére érte megyek, mert későn végez. Télen oda is fogom kísérni, mert sötét lesz és nem teljesen megbízható a környék sajnos. Szóval nem csak a gyerek felnőttségén múlik a dolog... :(

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (19)
    2014-10-30  18:26

Címlap

top