Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Terhességi cukorbetegség

Torolt_felhasznalo_931606
Torolt_felhasznalo_931606
Létrehozva: 2005. november 28. 17:15
Sziasztok!

Gondoltam, lehetne egy ilyen topik, megbeszélhetnénk a mindennapokat, rizikókat, aggodalmakat, tapasztalatokat... Nálam két hete derült ki, hogy magas a cukrom (8,6), azóta szigorúan diétázok, naplót vezetek és most lejjebb is ment (5,6), de ugyanigy folytatnom kell mindent szülésig.

Érdekelne ti hogyan birjátok, vannak-e jó nassolós ötleteitek vagy karácsonyi receptek, amit mértékkel, de lehet azért enni. Én pl ha nem vagyok itthon elég nehezen tudom betartani, számolgatni a szénhidrátokat, pláne ha vendégségben vagyunk... Ti hogyan oldjátok meg ezeket?!

Szóval, sorstársak gyertek, dumáljuk meg mit lehet csinálni, hogy könnyebb legyen!?!?!

mnoni
25+6
  1. 2015. július 9. 23:1765.

    Sziasztok! Csináltam egy FB csoportot terhességi cukorbetegség címmel, mert friss fórumot nem találtam a témában...Ha valaki még idetévedne rajtam kívül, és szeretne beszélgetni, jöjjön ide: https://www.facebook.com/groups/1452612328374077/

  2. 2007. február 16. 15:2164.

    Sziasztok!

    Szeretném a tanácsotokat kérni. 29 hetes kismama vagyok, a második babámat várom. Az elsővel még a saját magam diétájával tudtam tartani a cukromat, most viszont két hete a terheléses vércukrom eredménye 9,6 lett. Utána voltam először a diabetológián, ahol  30-25-50-20-30-25 g diétát javasoltak. Azóta kétszer mértem az 1 órás vércukromat, múlt héten 6,1 volt, ma viszont 7,3 lett. Fel kell cserélnem a reggeli és tízórai szénhidrát adatját (pontosabban 20 és 30 g), jövő héten mennem kell egy Haemoglobin A1c vizsgálatra, de a doktornő szerint 80%, hogy inzulinkezelés kell. Nagyon kétségbe vagyok esve (egyébként is félek a tűtől), de persze mindent megteszek a babáért. Nálatok ilyen értékeknél is már inzulint adnak? Tudtok valamit erről a HgbA1c vizsgálatról, hogy pontosan mit is jelent?

    Köszönöm a segítségeteket.

       

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  3. 2007. február 15. 12:3663.
    Bocsi, kristálycukor!  
    előzmény:
    Rókamóka (62)
    2007-02-15  12:34
  4. 2007. február 15. 12:3462.

    Marcell! Az a 26-os érték kicsit túlzottnak tűnik, ennyivel már simán be lehet kómálni. Nem kapsz inzulint????

    Nekem már nagyok a gyerekeim, a legkisebb 11 éves. Volt "szerencsém" a 150CH-s diétához, két terhesség alatt is. Néhány év tünetmentesség után visszatért a diabétesz, júliustól inzulinon vagyok.

    Egyébként ahogy végigfutottam a hozzászólásaitokon, kicsit meglepődtem néhány dolgon. Különösen ami a fruktózt/gyümölcscukrot illeti: Valóban emeli a trigliceridszintet, de ennek nem kell anyira örülni. Igenis felszívódik, viszont lassabban, mint a szőlőcukor (nem összekeverni!!!) Ezt jelzi alacsony glikémiás indexe. Viszont cukorbetegek nem fogyaszthatják nyakló nélkül, napi 30g fogyasztható beleszámolva a diétás CH-mennyiségbe. Természetesen a cukorbetegek ehetnek a fruktózzal készült sütikből egy-két szeletet, mindig kiszámolva a szelet CH-mennyiségét. (A liszt, keményítő, gyümölcs stb. CH-ját is számolni kell.)

    Szoktam fruktózzal piskótát sütni, nagyon jó lesz csak kicsit könnyebben pirul meg a teteje. Egy kicsit kevesebb kell belőle mint a krisálcsukorból, mert édesebb. (Hat tojáshoz ált. négy evőkanál fruktózt szoktam tenni)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_837848 (59)
    2006-01-10  15:44
  5. Torolt_felhasznalo_599302
    Torolt_felhasznalo_599302
    2006. január 17. 11:4661.
    lányok, bár az anyám nem terhes, de évek óta cukorbeteg és van rajta kb 15 kiló felesleg, illetve csak volt, mert talált egy doktornőt, aki német klinikai módszerekkel fogyaszt

    és hetente ellenőrzi, hogy mit és hogy fogytál(zsír, anyagcserét folytató sejtek ....) de ami a legjobb az egészben., az az, hogy sokkal kevesebb inzulint kell naponta adagolnia, és átállt a napi háromszori rendes étkezésre


    ha valakit érdekel, írjatok, és megadom a doktornő elérhetőségét
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  6. Torolt_felhasznalo_931606
    Torolt_felhasznalo_931606
    2006. január 11. 07:4860.
    Marcelll, nem lehet, hogy nálad már terhesség előtt is gond volt a vércukorral? Olyan fura, hogy már a 7. héten magasab értéked volt, és terhesség után sem múlt el. Mindenesetre megnyugtató, hogy igy is teljesen egészséges és normális súlyú bébiket szültél.

    Alma27, ne izgulj, a diéta tuti leviszi ezt az amúgy sem magas vércukorértékedet!!! Ha kell szénhidrát táblázat, szivesen átküldöm, amit én kaptam, és vannak receptjeim is több helyről, igaz nem használom őket, inkább főzöm a hagyományos kajákat kicsit másképp, vagy kevesebbet eszem belőlük. Ird meg priviben az emilcimed, ha valamelyik érdekel.

    Nekem 150g-os diétát kell csinálnom, de csak az első pár hétben csináltam igazán szigorúan, sokat lazitottam rajta azóta, de tény, hogy alapvetően megváltoztattam az étkezési szokásaimat. Az édességek nassolásáról szinte teljesen leszoktam, de ez tényleg nassolásra vonatkozik, mert Karikor is ettem a sütikből, csak mértékkel, és napi 1-2 szaloncukor most is lecsúszik még... Persze vannak kaják, amiket továbbra is mellőzök, pl pizza, sajnos.

    Épp tegnap voltam megint terhelésen, és 5,6 lett az eredményem, ami teljesen normális, szerencsére. Nagyon izgultam, mert az utóbbi egy hónapban azért nem is vezettem a naplót sem rendesen, meg sokszor tudtam is, hogy többet eszem a kelleténél, de még igy sem kavart be.

    Én úgy vagyok vele, hogy inkább diétázom kicsit, mint hogy szurkáljam magam és állandóan ellenőrizzem a vércukorértékeket, az nekem túl stresszes lenne, csak feleslegesen idegelném magam, hogy mikor miért magasabb, alacsonyabb. Szerintem, jobb ha megvárod a következő terhelést és ha még mindig "magas" (nem is igazán az) az érték, akkor bőven ráérsz ujjszúrót beszerezni.

    A diétához meg kitartást, megéri!
    mnoni
    32+1
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  7. Torolt_felhasznalo_837848
    Torolt_felhasznalo_837848
    2006. január 10. 15:4459.

    7 hetes terhes voltam, amikor kiderült cukorbeteg vagyok, 24. héten inzulint kaptam. Napi 4x kellett szúrnom magam. Két és fél hónap kórház. Diéta! Semmi nasi, semmi diabetikus sütemény! Felesleges kalória, tápanyag. A kisfiam 40. héten született császármetszéssel.

    Azt hitték elmúlik a terhességi cukorbetegségem. hat hetes vizsgálaton kiderült sajnos nem! Most 4 éves a fiam éhgyomri cukrom 13, ha este diabetikus dolgot eszem, vagy ettől magasabb, ha fehérlisztből készült terméket. Pizza a legelrettentőbb érték 26.

    9 hónapos volt a fiam amikor újra terhes lettem. Második terhességem alatt nagyon sokat romlott a cukorértékem. Napi ötszörire emelték az inzulinadagomat és semmi kihágás az étkezésben. 37 hetesen császármetszéssel szültem, nagyon rossz volt a cukrom állandóan hypoztam (1.1 -1.3) 3kg 80 dkg-mal született a kislányom. Tüdővizenyővel, ami nem vészes dolog, de sajnos a koraszülött osztályon inkubátorba kezelték 1 hétig.

    Egészségesek, gyönyörűek amit a megfelelő kezelésnek és diétának köszönhetek.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  8. 2006. január 10. 06:2358.
    A szőlőcukor nem jó. Legalábbis nekem nem jött be, ui. az nagyon "gyors", és nem u.a., mint a fruktóz. Utóbbit nagy hipermarketekben, a diétás cuccok körül találod meg színes papírdobozban, elég drága, 500 g olyan 600 ft körül van.
    A kalóriát nem lehet átszámolni CH-ra, az teljesen más. Vannak nagyon jó szénhidrát-táblázatok itt a net-en, ami alapján szinte mindent kiszámolhatsz, most pontosan nem tudom a lelőhelyet, de anno én is innen nyomtattam ki (szerintem a legegyszerűbb, ha beírod a keresőbe, hogy diabétesz, cukorbeteg v. szénhidrát diéta, és majd kidob valamit..).
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_719908 (57)
    2006-01-09  17:12
  9. Torolt_felhasznalo_719908
    Torolt_felhasznalo_719908
    2006. január 9. 17:1257.
    Köszi az infókat. Ma a védőnőm is ugyanezeket mondta. Odafigyelek rá, sajnos állítólag ilyenkor már végig tartják a diétát.
    A cukorpótloknak én se vagyok híve. Beszerzek szőlő cukrot.
    Most megvárom a 2 hét utáni véreredményt, aztán lehet, hogy én is veszek egy ilyen készüléket...

    Azt véletlenül nem tudod, hogy ha a kalória van feltüntetve a dobozon, hogy kell átszámolni szénhidráttá? Esetleg nincs vmi váltószám?
    előzmény:
    niquiui (55)
    2006-01-09  17:07
  10. 2006. január 9. 17:1156.
    Most ezt találtam: ..."A csicsóka és csicsókakészítmények fogyasztása a fruktóz élettani előnyei miatt kiemelendő:
    -a fruktóz nagyobb édesítőereje kisebb energiabevitellel is segíti a szervezet felerősödését,
    -lassabban szívódik fel a glükóznál, így a vércukorértékeket stabilizálja,
    -napi 30-80 g fruktóz inzulin nélkül is beépül az anyagcserébe,
    -fokozottabb triglicerid képződést segítő hatása a vér szabad zsírsavtartalmának csökkenésével járhat együtt. Ezzel a trigliceridértékek javulnak, amely kedvező szív- és érrendszeri hatást eredményez.
    Cukorbetegeknél inzulint takarít meg, csökkenti a vércukor-ingadozásokat, segíti a cukoranyagcserét a máj könnyebb glikogénképzésével, ezáltal javítja a máj méregtelenítő és anyagcsere-funkcióját. "(http://www.vital.hu/themes/health/csicsoka.htm)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  11. 2006. január 9. 17:0755.
    A 7.5 nagyon az alsó határ, úgyhogy ne aggódj, valószínűleg neked nem kell inzulinoznod magad! A diéta abszolút hatásos, és untig elég.

    Elárulom, hogy nekem 8.3 volt a terheléses vizsg. eredményem, ami után be akartak állítani fix 160 g-os diétára. 1 hétig bírtam... aztán kaptam egy vércukormérőt, amivel folyton méricskéltem, közben teszteltem az étkezések és az eredmények közötti összefüggéseket. Rájöttem, hogy nekem nincs is igazából diabéteszem. Ma pl. bármit megeszem, bármennyit (persze cukros dolgokból csak minimálisat), és soha nem megy 6,5 fölé a cukrom. Hogy mitől volt a rossz érték, nem tudom. Lehet, hogy elcserélték, v. egyszerűen csak arra a horrorisztikus löttyre így reagált a szervezetem (ami egyébként nem csoda, olyan rosszul voltam..), de a normál étkezés mellett semmi bajom. Én egyébként nem akarok rossz tanácsot adni senkinek (biztos vannak olyanok, akiknek komoly gondjaik vannak az anyagcseréjükkel), de szerintem egy rossz érték nem alapozza meg ezt a szigorú (és szerintem felesleges megvonásokkal jár&oacute diétát. Kaptam már a fejemre ezért a véleményemért, de konkrét magyarázatokkal soha senki nem szolgált arra vonatkozólag, hogy miért jók az értékeim annak ellenére, hogy diabéteszesnek minősítettek.
    Még valami: valahol olvastam, hogy a gyümölcscukor bizonyos mennyiségig kifejezetten jót tesz a cukorbetegeknek (már konkrétan nem emlékszem, miért, de majd bemásolom ide a cikket), valamint hogy - mivel a lebontásához nem szükséges inzulin - nem emeli a vércukor-szintet, ezáltal nem is kell beszámolni a napi mennyiségbe. Ez tuti, hogy így van, mert a dobozára is rá van írva (ha nem így lenne, valószínűleg jól megbüntetnék a gyártót). Hogy ezt miért nem "reklámozzák", nem tudom, de valószínűleg azért, mert így a kutya se venné azokat a rossz, egészségtelen cukorpótlókat...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_719908 (54)
    2006-01-08  21:03
  12. Torolt_felhasznalo_719908
    Torolt_felhasznalo_719908
    2006. január 8. 21:0354.
    Sziasztok!

    Csatlakoznék én is ide, sajnos. Ma tudtam meg, hogy 7,5 a cukrom (a zsömle tej után 1 órával.)
    Nekem most a 180g-os diétát kell csinálnom, 2 hét múlva újra megyek a zsömlés, tejes vérvételre. írtátok, hogy van, akinek inzulinozni kell magát, azt mikor adják? Annak ellenére, hogy a diétát tartjátok és visszamegy az érték?
    Nem tudtok vmi jó honlapot, ahonnan vmi jó szénhidrát táblázatot letölthetnék, meg recepteket? Mert soha nem volt ilyen gondom és fogalmam sincs, hogy kell ennek nekiindulni...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  13. 2005. december 4. 10:3053.
    Nekem is most múlt kettő a lányom...már vele is cukros voltam.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_607561 (52)
    2005-12-04  10:11
  14. 2005. december 4. 10:1152.
    menj el, a fiam két és fél éves, és én még nem mentem vissza.sosem érek rá. de muszáj lesz.
    előzmény:
    balnika (51)
    2005-12-04  10:04
  15. 2005. december 4. 10:0451.

    hát ez az ...én is pont így vagyok vele...a hab a tortán, hogy étvágyam mint egy farkasé, és a fiam hasfájós, tehát semmi zöldség, meg sali vagy ilyesmi..marad a pékáru, tészta, rizs, krumpli...meg husok.....szal el tudod képzelni hogy nézek ki....

    azért megyek egy vizsgálatra még, mert a doki mondta hogy nézzük meg....nem szeretném ha cukibeteg lennék, meghalnék ha döfködnöm kéne magam...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_607561 (50)
    2005-12-04  09:54
  16. 2005. december 4. 09:5450.

    Szia! Nem figyeltem oda, hogy már szültél. nem kell egyáltalán csinálnod már. én sem csináltam . nem is tudtam volna mert kartonszám ittam az alkoholmentes sört, hogy legyen tejem A fiam 1 zabagép volt   

    De sajnálom, hogy akkor abba kellett hagynom, mert utána jól meghíztam a szoptatás alatt. Most jó lenne csinálni, de már képtelen vagyok rá.

    Jó babázást!  

    előzmény:
    balnika (49)
    2005-12-04  07:57
  17. 2005. december 4. 07:5749.
    Köszi aranyos vagy hoyg így leírtad, de én már szültem, ezt csinálod szülés után is?Mert szerintem ennyire drasztikusan már nem kéne nekem....Mondjuk ha magas lesz a cukrom, most megyek majd csütörtökön, akkor belekezdek...bár ha  atejem csappanni fog, akkor abba fogom hagyni..
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_607561 (38)
    2005-12-01  13:23
  18. Torolt_felhasznalo_285975
    Torolt_felhasznalo_285975
    2005. december 2. 22:3848.
    Sziasztok, Karácsonyi étkezéshez ezt a cikket találtam: http://www.mcd.hu/diab_online/et_lapok/cikkek/0 22.htm
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  19. 2005. december 2. 11:1947.
    Írd meg priviben az e-mail címedet, küldök recepteket.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_931606 (46)
    2005-12-02  10:20
  20. Torolt_felhasznalo_931606
    Torolt_felhasznalo_931606
    2005. december 2. 10:2046.
    Nincsenek jó ötleteitek a karácsonyi sütikhez?!
    Jó lenne valami olyat találni, aminél egy szeletnél/darabnál többet is meg lehet enni egyszerre. A gyümölcsös túrótortát addigra már nagyon fogom unni.

    Eszembe jutott, hogy tojásból vagy fehérjéből biztos lehetne valami fincsi habcsókfélét csinálni, de mit rakjak még bele, milyen izű legyen?

    Ha tudtok jó diétás receptes linkeket, annak is örülnék, lehet angolul vagy németül is.

    köszi,
    M.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  21. Torolt_felhasznalo_931606
    Torolt_felhasznalo_931606
    2005. december 1. 16:3945.
    Sziasztok,

    én is az Emőke -féle diétát csinálom, elég jól összefoglalta. Ha valakinek kell a táblázat a CH és kcal értékekkel, amit a SZt Imrében adtak, akkor szivesen átküldöm emilben, ha priviben megirjátok, a múltkor beszkenneltem valakinek...

    Én ha nem birok magammal, akkor túrót eszek, akár 10-15 dkg-t is 1 ek tejföllel, meg néha egy kis málnával, ha éppen sikerül fagyasztottat szereznem... Isteni és nem kell számolni a CH-t benne!

    EGyébként én is próbálok sok salit enni, meg sok sajtot, felvágottat, virslifélét, de elég nehéz néha, mert nagyon édesszájú vagyok és a tej is nagyon hiányzik! Én szoktam joghurtból vagy tejfölből öntetet csinálni egy kis sóval, borrsal, mustárral, vagy zöldfűszerekkel... teljesen jó ízű, és ha csak 1 evőkanállal teszel a salira, az szinte mindegy is. Vagy ott a Flóra majonéz... pl. azt sem kell számolni.

    Ja, ajánlom mindenkinek a Canderel kakaóját, csak egy teáskanállal elég a tejbe tenni, az kb 2g CH, és mégis tuti jó kakaó íze van! Ja és a diétás tejszinhab is tök jó, szerintem...

    M.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_285975 (44)
    2005-12-01  16:04
  22. Torolt_felhasznalo_285975
    Torolt_felhasznalo_285975
    2005. december 1. 16:0444.

    Ezzel meg Te nyertél!! Nem olyan laktató, az biztos.

    Ha nagyon éhes vagyok, akkor jobban meg szoktam pakolni a szendvicset, pl 3 szelet sonkát, meg 2 szelet sajtot rakok rá, és eszek hozzá egy nagy tál salátát - öntet nélkül.

    előzmény:
    niquiui (43)
    2005-12-01  15:24
  23. 2005. december 1. 15:2443.
    Oké, nyertél! Én viszont 1 szelet puffasztott rizzsel biztos nem bírnám ki 3 órán keresztül (még a kenyérrel is alig-alig..). Az Abonettel ugyanez a gondom
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_285975 (42)
    2005-12-01  15:19
  24. Torolt_felhasznalo_285975
    Torolt_felhasznalo_285975
    2005. december 1. 15:1942.

    Szeletre vetítve viszont jobb az arány, mert 1 szelet barna kenyérben 15gr van, míg 1 szelet puffasztott rizsben 10gr.

    előzmény:
    niquiui (41)
    2005-12-01  13:56

Címlap

top