Egy szép, szinte vörös csillagos látkép 1952-ben. A tér 1929 előtt névtelen közterület volt, és Gödör néven emlegették, amit az itt lévő agyagbányáról kapott. 1929-ben nevezték el Széll Kálmán térnek az egykori magyar miniszterelnökről. 1951-ben lett Moszkva tér, a rendszerváltás után pedig felmerült az átnevezésének ötlete Antall József térre, de ez végül sosem történt meg.
Nekem megdobbant a szívem a 61-es villamos láttán – ezen a vonalon járok.
Most csak bokrok állnak ott, de az ötvenes években többször volt itt piac.
Nem tudjuk pontosan, itt mi történik, de 1956-ban készült a fotó.
Cuki életkép, háttérben katonákkal.
Kalef, vagy ritkábban Széllkalef volt a tér beceneve az 1950-es és az 1970-es évek között. A “Kalef” a Kálmán férfinév egyik becéző formája. A Moszkva téri ücsörgést, nézelődést és randevúzást a korabeli szlengben kalefozásnak is nevezték.
Váltóőr munkában – vicces lenne, ha most is lengetnék a zászlójukat így, 2015-ben.
“A nyolcvanas évekig a fiatalok hétvégenként a Moszkva téren találkoztak, hogy itt szerezzék be az információkat az aktuális házibulikról, ahogy erről Török Ferenc Moszkva tér című 2001-es filmje is szól” – ahogy írja nagyon cukin a Wikipédia.
Ezeket a képeket ma reggel lőttem a téren telefonnal.
Konkrétan ilyen fekete fóliás paravánok között kell közlekedni jövő tavaszig. De aztán olyan lesz a tér, mint a következő képeken és a videón.
(A BKK látványtervei)
A tér rövid története egy kis videóban:
És itt van Török Ferenc filmje, az egész:
Forrás: Wikipedia, Fortepan