Jobb, ha felkészülünk: az idei menekültáradat durvább lesz, mint tavaly. Idén ugyanis már év elején, a fagyokban többször annyian indultak útnak, mint tavaly ugyanekkor; főleg Szíriából, de Irak és Afganisztán harcok sújtotta részeiről is tízezrek érkeztek Európába, még mielőtt beköszöntött a tavasz, az igazi hullám pedig várhatóan most indul.
Az egyik fő különbség a tavalyihoz képest – a számokon túl – az, hogy míg múlt nyáron valóban feltűnően sokan voltak a férfiak, akik menekülttáborokban hagyták családjukat, hogy – elmondásuk szerint – előbb biztosítsák a jobb életet, hogy aztán Európában újra találkozzanak, addig idén főleg teljes családok indultak el, gyerekekkel, idősekkel, betegekkel. Jó részük egy helyre érkezett: a görög–macedón határra, Idomenibe.
Idomeni az európai menekültválság jelenlegi gócpontja, és nagyjából pontosan illusztrálja, hogy a kontinens még egy év után sem készült fel az áradatra, leszámítva persze a humánus “megoldásnak” aligha nevezhető szögesdrótokat és falakat. Az idomeni menekülttábort pár ezresre és átmenetire tervezték, ám elég gyorsan kiderült: tartós lesz és több tízezres. Jelenleg majdnem húszezren rostokolnak ott, tanácstalanul, naponta egy-két ezren érkeznek, míg a határon ad hoc jelleggel pár tucat, jobb esetben pár száz főt engednek át. A tábor spontán bővül, határai már nincsenek, csak egymás hegyére-hátára beállított sátrak, a felnőttek sorban állnak, hogy a civilek biztosította élelemhez, vízhez és orvosságokhoz hozzájussanak, vagy éppen tűzifát gyűjtenek a hideg éjszakákra.
Aztán ott vannak a gyerekek. Róluk fölösleges hosszan írni, inkább megmutatjuk. Egy hetet töltöttem el a táborban, illetve azon belül a Vöröskereszt magyar alakulatának sátrában. Gyerekeket fotózni persze olcsó hatásvadászat – gondoltam, amikor megérkeztem, nem is szerettem volna erőltetni a témát, ám a képek útközben valahogy maguktól jöttek, meg akartak születni. Ők ugyanis éppen hogy nem a tábor és az egész válság szomorú, tragikus arcát adják, hanem a vicceset, az emberit, megmutatják, hogy a több ezer kilométer gyaloglás, a háborúk, a betegségek, az embercsempészet ellenére is egyszerűen csak gyerekek maradnak.
További képriportjaink menekülttáborokról:
- Tömegek éjszakáznak a hideg szántóföldön – Menekültek a szlovén határnál
- Nincs vesztenivalójuk! – menekülthelyzet a görög–macedón határon
- Röszke: menekültek elhagyott tárgyai a sínek mentén