Gondolnátok, hogy akár ötven különböző méretű és fajtájú kutya minden gond nélkül sétál egy falkában néhány törékenynek tűnő lány vezetésével? Pedig a kutyanapköziben így van. Ezt körülbelül úgy kell elképzelni, mint egy óvodát, azzal a különbséggel, hogy ide kizárólag négylábúak járnak, és nem behozzák őket, hanem a munkatársak mennek értük.
Reggel hat óra körül indul a járat: a nagy autó bejárja Érdet, Diósdot, Budaörsöt, végül Budapest kerületeit. Hol pizsamában hozzák ki a gazdik a kedvencüket, hol kulccsal mennek be érte, ha már a háziak dolgozni mentek.
Ezután a kutyusoknak öt-hatórányi önfeledt futkározás, játék és barátkozás következik. Hetente egyszer-kétszer pedig még hatalmasabb a “bandázás”, amikor a Boldoghotel kutyanapközije együtt sétáltat az Aktív kutyanapközi csapatával. Ilyenkor akár ötven állat is összegyűlik, és falkában veszik birtokba a népszerű kutyás kirándulóhelyeket.
“Ilyenkor igyekszünk nem zavarni másokat, bármennyire engedelmesek is a nálunk lévő kutyák – mondja Csónaki Lídia, a Boldoghotel napközi és kutyapanzió vezetője. – Előfordul, hogy valaki már két kutyát is nehezen visel el, de szerencsére sok olyan emberrel is találkozunk, akinek nagyon tetszik, hogy ennyien vagyunk.”
“A környezet és a kutyák biztonsága mindig elsődleges, ezért csak olyan kutyust tudunk magunkkal vinni kirándulni, sétálni, akit már jól ismerünk, ismerjük a reakciót, és alapvetően jól kijön másokkal. Persze néha így is előfordulhat, hogy egy-egy kutya lemarad, vagy megpróbál elcsatangolni, ám ilyenkor résen vagyunk, és még időben közbelépünk. És persze sokszor tartunk létszámellenőrzést!” – nevet Lídia.
Íratlan szabály, hogy tíz kutyára legalább egy ember felügyeljen, ám egy nagyobb, de könnyebb falkával akár egyetlen ember is problémamenetesen tud sétálni.
“Minden kutyánál lehet valamilyen kiváltó inger – biciklis, autó, szagok, zajok –, amit nekünk is érzékelni kell, mert egyetlen pillanat képes lehet a falka hangulatát megváltoztatni. De ha figyelünk a jelekre és jelzésekre, már a falka előtt tudunk reagálni.”
“Megtörténik a behívás” – mond Lídia egy szakszót, hogy hogyan védi ki, ha látja, hogy zavaró hatás érheti a kutyákat. Ilyen lehet például az, amikor egy kutyáját ugyanott sétáltató gazdi úgy dönt, hogy keresztülvágna kedvencével a falkán. A napközisekkel ilyenkor nem szokott probléma lenni, hiszen ők egymás között is szocializálódnak, az idegen kutyát azonban sokszor váratlanul és felkészületlenül érheti a látvány. “Ilyenkor igyekszem a legtöbbször megszeppent gazdának segíteni, hogyan oldhatja meg ezeket a helyzeteket máskor.”
Csak szélsőséges esetben alakulhat ki tényleges agresszió, ha esetleg a védencek összeugranak. Lídia szerint határozott és pontos fellépéssel az agresszív viselkedés megszüntethető, azonban “ennek mikéntjét tanulni kell, ebben rutint kell szerezni, aminek a legjobb terepe a kutyaiskola”.
“Akik már hosszú ideje járnak napközibe, azoknál szinte természetes, hogy hozzám is kötődnek, és ugyanúgy figyelnek rám, mintha a gazdájukkal volnának, ezért legtöbbször nagyon könnyű sétálni velük. Igazán jól érzem magam a falkában, és nap mint nap tanulhatok tőlük valamit” – teszi hozzá Lídia.