Itthoni tévedések
Már nálunk is szinte minden kávézóban, étteremben lehet cappuccinót kérni, de hogy ilyen néven mit kapunk, az teljesen más kérdés. Sajnos, kevés helyen készítenek igazit. A feketekávéra flakonból nyomott tejszín nem „hiteles”, és ha őszinték akarunk lenni, a felvert, „igazi” tejszínnel készültet is inkább habos, vagy tejszínhabos kávénak kellene nevezni. Magyarországon a keleti országrészben inkább a tejhabos cappuccinót ismerik és kedvelik a fogyasztók, míg a Balaton mentén és Nyugat-Magyarországon, valószínűleg osztrák hatásra, kizárólag tejszínhabbal készítik.
Nem vagyok én turista!
Az Olaszországba látogató turisták általában figyelmen kívül hagyják, többségük pedig nem is ismeri a cappuccino fogysztásának szabályait. Pedig a presszókávé, tetején a kis „tejsipkával” úgyanúgy hozzátartozik Itáliához, mint a Colosseum vagy a pizza. Alig néhányan tudják csak: az olaszok számára a cappuccino valójában nem ital, hanem táplálék. Csak reggel isszák.
Amiből viszont következik: aki nem tartja magát a szabályokhoz, arról nyomban tudják, hogy turista. Aki jártasnak kíván lenni cappuccinóügyben, íme néhány, papírra vetett, „íratlan” szabály:
Szabályok a csészében
Első szabály: Soha ne fogyasszunk cappuccinót délelőtt 11 óra után. A jóllaktató ital ugyanis a reggelihez tartozik, amelyet Olaszországban általában bárban fogyasztanak el. Csevegéshez és kávészünethez igazán semmi köze a cappuccinónak.
Második szabály: Soha ne rendeljünk cappuccinót étkezés után. Erről – akaratuk ellenére is – könnyen felismerhetők a külföldiek. Az olaszok számára ugyanis rejtély, miként férhet el a gyomorban a pasta, hal és édesség után még egy kalóriában gazdag tejeskávé is.
Harmadik szabály: Soha ne üljünk asztalhoz a cappucinóval. Akár erről az italról, akár szimpla feketéről van szó, sok római langyosan (tiepido) kéri a kávéját, hogy gyorsabban ihassa meg.
Az már a bonyolultság csúcsát jelenti a nem odavalósiaknak, hogy miért kapható presszókávé akár csészében, akár „al vetro”, azaz pohárban. Egyenesen értelmetlennek tűnik a cappucino is „senza schiuma” azaz hab nélkül, hiszen a cappuccino fő jellemzője a felhabosított tejből való „korona”.
Megnyugtató viszont, hogy ezeket a szabályokat nem kell igazán komolyan venni, azaz mindenki akkor iszik cappuccinót, amikor éppen kedve tartja.
Az igazi cappuccino elkészítésének módja
Erős presszókávét főzünk, majd presszógépen az erre a célra szólgáló habosítófúvókával egy nagyobb bögrében felhabosítjuk a hideg tejet, amely ettől a művelettől forró lesz. Koleszterinszint ide vagy oda, a tejnek legalább 2,8 százalék zsírtartalmúnak kell lennie, de még jobb, ha 3,2 százalékos, ugyanis a zsírosabb tejből szebb habot tudunk készíteni. A habnak keményen kell „ülnie” a bögrében. A habot óvatosan rákanalazzuk az előre elkészített presszókávéra, majd vigyázva ráöntjük a maradék tejet. A tetejét kakaóporral vagy fahéjjal finoman megszórjuk.