Mit hol tároljunk?
Kamra vagy pince
A burgonya sötét, hideg és levegős helyen tartható el legtovább. Semmiképpen ne tároljuk nejlonzacskóban, mert befülled, nedvessé válik és megromlik. A cukkini viszont éppen zacskóban tartható el legjobban.
A citrom, a narancs, a grépfrút, az ananász és a banán nagyon érzékenyek a hidegre, 13 Celsius-fok alatti tárolásnál már károsodást szenvednek. Az egzotikus gyümölcsök az enyhén hűvös és árnyékos helyeket kedvelik.
A hűtőben tárolt zöldségeket és gyümölcsöket mindig különítsük el egymástól.
A friss spenót nagyon gyorsan veszít a vitamintartalmából. Ha két napot tölt a hűtőben, a benne található vitaminok huszonhárom százaléka vész kárba.
A fejes salátát nem szabad becsomagolva tartani a hűtőszekrényben.
A karfiol és a karalábé vákuumcsomagolásban hetekig eltartható a hűtőben, és a zöldjétől megfosztott sárgarépa is sokáig szép marad.
A brokkoli fóliába csomagolva három-öt napig, a paprika egy hétig tartható el a hűtőszekrényben.
Az alma és a körte a nejlonzacskó sajátos mikroklímájában érzi magát a legjobban. Ha két hétig így tároljuk a gyümölcsöket, lyukasszuk ki a zacskót.
A cseresznye, a meggy, a málna és a szeder hamar megromlik. Ha egyszerre nem tudjuk elfogyasztani őket, ne a hűtőben tartsuk, a legjobb, ha lefagyasztjuk a megmaradt készletet.
Fagyasztó
Nem szabad lefagyasztani a szőlőt, a fejes salátát és az almaféléket.
A boltban kapható mélyhűtött zöldségek és gyümölcsök is értékes vitaminforrások, hiszen azokat csak közvetlenül a felhasználás előtt szedik le, azonnal blansírozzák, majd hirtelen lehűtik, így vitamintartalmukból csak minimális mennyiséget veszítenek.