Joghurt
A joghurt eredetileg juh- kecske- vagy bivalytejből készült. A tejüzemekben – Bulgária kivételével – mindenütt tehéntejből készítik.
A joghurtban található antibiotikumok gátolják a gyomor- bélrendszeri megbetegedéseket, pl.: a salmonellát. Ilyen hatással persze csak a nem pasztörizált joghurt rendelkezik, így inkább olyan joghurtot válasszunk, ami nem ultramagas hőkezeléssel készült, tehát ne legyen rajta a pasztörizált, homogénezett, hőkezeltként jelzés.
10 foknál nem magasabb hőmérsékleten tárolva 3-7 napig áll el. Antibiotikumok mellé szinte kötelező!
Kefír
A vaj túlnyomórészt tejszínből és vízből áll. Gyorsan és könnyen emészthető, gyorsabban szívódik fel, mint a többi zsiradék. Szagokra érzékeny, ezért szagot átadó termékkel (pl.: füstölt sajttall) együtt ne tárold! Napfénymentes, hűvös helyen, lehetőleg +10 fok alatti hőmérsékleten tartsd.
Hűtőben kb. két hétig áll el.
Semmiképp ne keverd össze a ma már néha vajnak titulált margarinnal. Az ugyanis növényi eredetű, semmi köze a tehénhez, és ez ízében is megmutatkozik! Mi bizony a vajat szeretjük!
Tejszín
Habtejszín
Energiadús, könnyen emészthető. Koncentráltan tartalmazza a tejben lévő vitaminokat. Zsírtartalma 30%. Kényes, elegáns étel, sötét, hűvös helyen érzi jól magát. (+4, +6 fok) Fogyaszthatósági határidő 1-2 nap.
Főzőtejszín
Habtejszín állagú tejszín, édesítés nélkül, kevesebb zsírral. Sós ételek ízesítéséhez, habarásához kiváló.
Kávétejszín
Habbá nem verhető, viszont kávéhoz adagolták. Fogyaszthatósági ideje 60 nap.