Nem is kevés elődöt követ, hiszen már Aquincumban is mézeskalácsot sütöttek a rómaiak. Igaz, néhány sötét évszázad eltelt kis hazánkban a finom süti nélkül, de szerencsére szemfüles németek visszahozták. Már Mátyás idejében mézeskalácsos céhek alakultak. Nekik még nem volt könnyű dolguk, ők voltak a cukrászok, gyertyaöntők, viaszból amulettet gyártók, és persze mézeskalácsárusok is. Egy jól irányzott kirándulás a vásárba egyszerre kecsegtetett gyermekjáték beszerzésével (mézeskalácshuszár), szerelmi ajándékkal (tükrös szív, hogy szívemben lásd magad), süteménnyel (hogy jól éljünk és vígak legyünk) és egy kis finom mézsörrel (hogy víg legyen kedélyünk).
|
Később aztán szép lassan szétváltak a szakmák, és a mézeskalácsos csak a mézeskalácsnál maradt. Az pedig sosem tűnt el, hiszen egyedi hangulata van. Már csak ezért sem meglepő, hogy leginkább a karácsonyhoz kapcsoljuk ezt a finomságot, ami éppen a leginkább érzelmekkel teli ünnepünk. Itt tartunk éppen, amikor hősünk, Judit, megsüti első mézeskalácsát. Hogy összekovácsolja vele a csapatot, és felejthetetlen örömet szerezzen a gyerekeknek.
Azóta tizenhét év telt el, ő elismert népi iparművész lett, saját stílust alakított ki, és létrehozta a tökéletes receptet, amit állítólag el sem lehet rontani. Most kiállításokat rendez, gyönyörű kalácsokat süt, és könyv írását tervezi művészetéről. Hiszen, ahogy Mikszáth is mondta: a mézeskalácsos: poéta.
A tökéletes recept, ahogy megtanultuk Dávidné Szmelo Judittól:Hozzávalók:
80 dkg liszt
35 dkg porcukor
5 dkg margarin
4 egész tojás
4 ek. méz
1 ek. szódabikarbóna
1 ek. Kotányi mézeskalácsfűszer
a díszítéshez: 1 tojásfehérje
20 dkg porcukor
2 csepp citromlé
Elkészítése:Gyúrjuk össze a hozzávalókat, majd hagyjuk a tésztát fél órán át pihenni. Nyújtsuk ki kb. 4 mm vastagra, szaggassuk ki, és tegyük sütőlapra. 180 fokon, előmelegített sütőben kb. 8 perc alatt sül meg.
Ha már kihűlt, díszíthetjük a hozzávalókból vert kemény habbal, amit levágott csücskű zacskóba tettünk.
Nagyon sok sikert, jó étvágyat és gyönyörködést!