Manapság reneszánszát éli a tea, illetve a teázás, mint szertartás, bármily antagonisztikusnak is tűnik felgyorsult világunkkal. Mindig Agatha Christie hősnője, Miss Marple jut eszembe róla, aki ráérősen kortyolgat egy csésze teát, minthacsak a forró nedű adná számára az ideát; hogyan került a holttest a könyvtárszobába. A Barátok közt egyik főszereplőjeként rengeteget dolgozol. Hogyan lehet erre a szertartásra időt szakítani egy forgatás közepén? – Igazi teaimádóként minden folyadék helyett teát iszom, ezért csak alkalomadtán lesz szertartássá a fogyasztása. Reggel, mikor bejövök a stúdióba, kávé helyett, ha nap közben megszomjazom, a víz, vagy az üdítő helyett is teázom. Vannak kedvenc helyeim a városban, ahol igazán különleges fajtákat lehet rendelni, akkor megadom a módját és egy baráti beszélgetés kísérőjeként kortyolgatom. Az egyszerű feketétől az aromáson át a gyümölcsösig mindenféle kapható már itthon is. Te melyiket kedveled a legjobban? – Nagy kedvencem a Mate, de legjobban a hagyományos fekete teát szeretem. A gyógyteák ízével nem tudok megbarátkozni, pedig többször elhatároztam, hogy csinálok egy méregtelenítő kúrát, sok-sok gyógyteával. Talán majd egyszer… (Szirmai Andrea) |
Honnan jön a tea?
A teacserje (Camellia sinensis) leveleiből készül minden fajta tea. Legyen az fekete, zöld, vörös vagy fehér. A körülmények és a termelés helye határozza meg, hogy mi lesz a végeredmény.
Teaszínek
A zöld, a vörös (Oolong) és a fekete teák esetében a teacserje felső leveleit használják fel, míg a fehér teánál a szárhoz közelieket. Ráadásul ezt a fajtát évente egyszer, tavasszal szedik, így elég kevés is van belőle.
A másik nagy különbség, hogy a zöld és a fehér tea feldolgozása során is fermentálatlan marad, míg a vörös és a fekete fermentált változatban kerül hozzánk. (A fekete tea a leginkább oxidált változat.)
fehér tea |
A feldolgozás során így a fekete tea sokkal robusztusabb, míg a zöld enyhébb, frissebb ízt kap. A vörös tea valahol a kettő között van, és mivel a fehér tea szinte érintetlen marad, ennek íze a leginkább eredeti.
Helyek és formák
A fekete teákat a termés helye alapján soroljuk be indiai, ceyloni vagy kínai fajtákra, de az is megkülönbözteti őket, hogy a levél melyik részét használják. Miután a fehér teához tavasszal leszedik a leveleket, a következő szüretnél a cserje ágainak hegye közelében lévő levelek számítanak a legjobbnak. A levelek alapján készülő rangsorban ilyen neveket láthatunk: Pekoe és Orange Pekoe. Ennek természetesen semmi köze sincs a narancshoz!
Íme néhány, minőséget jelző meghatározás:
Flowery Orange Pekoe, narancsvirágtea: a cserjék virágrügyeiből kézzel szedett, válogatott, legértékesebb teák jelzője.
Orange Pekoe, virágrügytea: a levélrügyet is tartalmazó, zsenge levelekből készült termék megjelölése
Pekoe, közepes levél: az előzőekhez képest nagyobb levelekből készült termék
Souchong, fejlett levél: az erősen kifejlett levelek jelzője
Fannings, morzsalék: durva törmeléket tartalmazó, de még jó minőségű tea
Broken, törmelék: osztályozás közben visszamaradt, egyenetlen nagyságú levélrészekből álló termék
Dust, finom törmelék: az előzőnél kisebb részekből és teaporból álló keverék
Hatások
Mivel minden fajta tea ugyanarról a cserjéről származik, mindegyik tartalmaz koffeint. Alacsonyabb mennyiségben mint a kávé, ugyanannyi teában nagyjából 60%-nyi élénkítő anyag van. Ráadásul a tea kevésbé terheli az emésztőrendszert, mint a kávé.
Folytatása következik!