Mióta tartósítunk?
A tartósítás nem mai találmány: már az ókori görög és római kultúrákban mézben és mustban tartósították a gyümölcsöt, a középkortól elterjedt a sózás, a szárítás, a füstölés, és elsajátították az erjesztés és a savanyítás technikáját is. A tartósítás, tárolás, hűtés folyamata a 19. századra tökéletesedett ki: ekkorra már túl vagyunk az első bádogkonzerv és a pasztőrizálás felfedezésén is, és megjelenik a hűtőgép.
Miért tartósítsunk?
A nyersanyagok természetes állapotukban sajnos csak rövid ideig tárolhatók, mivel a leszedett gyümölcs, illetve zöldség szerves anyagaiban bomlás indul el (fény hatására elszíneződnek, hőmérséklet ingadozására penészesedés jelentkezik, stb.), így azok fogyasztásra alkalmatlanná válnak. A tartósítási, konzerválási eljárások során ezt a bomlási folyamatot akadályozzuk meg.
Ecetes szilva |
Mivel tartósítsunk? (Segédanyag-mustra)
só: ősi tartósítószer, amit nagy mennyiségben ma már ritkábban használunk. Erős nedvszívó hatású, de csak akkor hatásos, ha legalább 20%-ban kerül feldolgozásra.
citromsav: megakadályozza a nyersanyagok bebarnulását. Ajánlott adagolása: 0,5-2 g/kg.
– borkősav: savanyú ízű, hatása a citromsavéhoz hasonló. Ajánlott adagolása: max. 5 g/kg.
ecetsav: növeli az eltarthatóságot, egyes fémekkel kapcsolatba lépve(pl.: réz, vas, alumínium) az ételben káros (mérgező) folyamatot indíthat el. Ajánlott adagolása: 10%-os ecetből 200-300 ml/kg
benzoesavas nátrium: vízben jól oldódik, nincs kellemetlen mellékíze. Enyhén befolyásolja a készítmény színét, kiváló a baktérium, élesztő és penész ellen. Ajánlott adagolása: 1,5 g/kg.
szalicil: Jól oldódik alkoholban, és forró
szorbinsav: vízben gyengén, ecetsavban jobban oldódik. Még jobb, ha alkoholt használunk! Mellékíze nincs, jól használható gyümölcsök, savanyúságok tartósításához.
Hogyan tartósítsunk? (Befőzési tanácsok)
A befőzés tudománya egyszerű műveletekből áll, időigényessége és kétes kimenetele miatt (nincs annál bosszantóbb, amikor a hónapokon át féltve őrzött befőtt penészes lesz, vagy a savanyúság ehetetlenül savanyú) érdemes körültekintően előkészíteni:
A befőzés előtt vegyük számba, hogy miből mennyire van szükségünk: különböző méretű lábasok (savanyításhoz, gőzöléshez), fakanál, tiszta, lehetőleg zárható üvegek, celofán, befőttesgumi, a száraz gőzöléshez újságpapír és pokróc.
A lekötésre használt celofánt alkoholba, rumba áztatva feszítsük az üveg tetejére, és gumival rögzítsük.
A gőzölési időt mindig a víz forrásától kell számítani.
Száraz dunszt alkalmazására egy kosarat béleljünk ki pokrócokkal, és tegyük ebbe bele a forrón betöltött, lekötözött, és újságpapírba göngyölt üvegeket. Hagyjuk így addig, amíg az üvegek teljesen kihűlnek, de legalább 24 óráig.
Ecetes uborka erdélyi módra
egy darab csíkokra vágott torma 2 evőkanál só 4 evőkanál cukor 2-3 evőkanál ecet (max.10 %-os) 2-3 db babérlevél 1-1 kiskanál mustármag, feketebors kapor 1 evőkanál szalicil fél kiskanál timsó Elkészítés: |