Palacsintakörkép
Nincs mese, tocsog a juharszirupban… |
Az osztrák palatschinken, a praktikus: mert tortának vagy egy könnyű felfújtnak is álcázható, mi csúsztatott palacsintaként említjük. A palacsintát vajon sütik meg, de csak az egyik oldalát, a másik fele így kicsit nyersebb marad. A félig sült palacsintákat tűzálló tálra teszik, és rétegenként vaníliás porcukorral, reszelt citrom vagy narancs héjával meghintik, tortacikk formájában felvágják.
A francia crepes, a legkedveltebb: porhanyós tésztájába vajat, narancslevet vagy annak reszelt héját teszik. Meglocsolják likőrrel (pl. Grand Marnier) és meggyújtják, így a cukor karamellizálódik.
A Crepes Suzette néven elhíresült recept egy konyhai baleset következménye, a tészta tetejét a Gundel-palacsintához hasonlatosan flambírozzák (megégetik). Köszönhető ez egy 14 éves tanoncnak, Henri Charpentier-nek, aki 1895-ben, VII. Edward előtt készítette elő ezt az ételt, és egy óvatlan pillanatban a tűz megkapta a palacsintát, amelynek ettől egyáltalán nem égetett íze lett, hanem pikáns karamellás.
A skót pancake, a múzsa: nem annyira ismert, mint francia társa, és kinézetre is inkább a tömzsi amerikai palacsintára hasonlít, mégis versbe foglalták. Robert Burns, Skócia híres költője megénekelte a Land o Cakes (jelentése talán annyi, hogy A sütemények földje) című versében. Igaz, Skóciában a cake szó alatt minden olyan ételt értenek, ami serpenyőben készült, mint például a serpenyős kenyér vagy pogácsa is.
Az orosz blini, az előkelő: a blinit, az oroszok apró palacsintáját hagyományosan hajdinalisztből, élesztő hozzáadásával készítik, és kaviárral vagy lazaccal megkenve a legelőkelőbb előételek között van a helye. A blin szó az ószláv nyelvezet mlin, azaz őröl, darál szavából eredeztethető.
Receptek: Franciapalacsinta |
Miért szeretjük ennyire?
Elkészítése gyerekjáték… |
Tésztáját könnyű összeállítani, kezdők számára is egyszerű elkészíteni, és akár előre is megsüthető.
Fogyaszthatjuk édesen, sósan, zöldséggel, gyümölccsel vagy akár hússal töltve.
Locsolhatunk rá különböző színű és ízű szószokat a tejfölös krémtől a csokoládémártáson át a juharszirupig.
Különböző alakzatokba rendezhetjük, mint amilyen a háromszög, tekercs, torta forma, batyu stb.
És ha kicsit sűrűbb állagú tésztát keverünk ki belőle, akkor zöldség-, hús- vagy haldarabokat is beleforgathatunk, és kiránthatjuk.
Elkészítés: |
Édestöltelék-tippek:
Bármilyen lekvár.
Tehéntúró (15-20 dkg túrót villával nyomkodj egy kicsit össze, lazítsd 2 evőkanál tejföllel, adj hozzá 3 evőkanál porcukrot, egy csomag vaníliás cukrot, egy citrom reszelt héját és 2-3 evőkanál rumba áztatott mazsolát).
Bármilyen puding.
Instant cukrozott kakaópor, vagy keserűbb, krémes változatában 2 evőkanál keserű kakaóport keverj össze 2 evőkanál cukorral és 1 evőkanál meleg vízzel.
Kenheted édes mogyorókrémmel (nutella és társai).
Édes babkrémmel (az előző este beáztatott 20 dkg tarkababot másnap, annyi vízzel, hogy bőségesen ellepje, főzd puhára, szűrd le, és krumplinyomóval pépesítsd, keverj hozzá ízlés szerint porcukrot (kb. 10 dkg), 2 evőkanál keserű kakaóport, 10 dkg darált diót. Ha túl száraz lenne, 1-2 evőkanál puha vajjal dúsíthatod.
Fahéj-porcukor, mák-porcukor keverékével stb.
Zöldségestöltelék-tippek:
Bármilyen zöldség: brokkoli, gomba, spenót, mángold, reszelt káposzta, sárgarépa stb. önmagában és vegyesen, kevés apróra vágott hagymával megpárolva, ízlés szerint fűszerezve.