nlc.hu
Gasztro
Palacsinta, a világpolgár

Palacsinta, a világpolgár

„Ahány ember, annyi szokás” – mondja egy jó magyar közmondás, és ez különösen igaz az egyik kedvelt ételünkre, a palacsintára. Hívják pancake-nek, crepesnek vagy palatschinkennek, bárhol megállja a helyét.

Palacsintakörkép







Nincs mese, tocsog a juharszirupban…
Az amerikai pancake, a legnépszerűbb. Van, aki még nem látta filmeken? Ismertetőjele: kicsi, vaskos és tocsog a juharszirupban. A tésztájához kevernek sütőport és két-három evőkanál porcukrot. A tojásokat szétválasztva adják hozzá, előbb a sárgáját, majd – legvégül – a keményre felvert habot.
Az osztrák palatschinken, a praktikus: mert tortának vagy egy könnyű felfújtnak is álcázható, mi csúsztatott palacsintaként említjük. A palacsintát vajon sütik meg, de csak az egyik oldalát, a másik fele így kicsit nyersebb marad. A félig sült palacsintákat tűzálló tálra teszik, és rétegenként vaníliás porcukorral, reszelt citrom vagy narancs héjával meghintik, tortacikk formájában felvágják.
A francia crepes, a legkedveltebb: porhanyós tésztájába vajat, narancslevet vagy annak reszelt héját teszik. Meglocsolják likőrrel (pl. Grand Marnier) és meggyújtják, így a cukor karamellizálódik.
A Crepes Suzette néven elhíresült recept egy konyhai „baleset” következménye, a tészta tetejét a Gundel-palacsintához hasonlatosan flambírozzák (megégetik). Köszönhető ez egy 14 éves tanoncnak, Henri Charpentier-nek, aki 1895-ben, VII. Edward előtt készítette elő ezt az ételt, és egy óvatlan pillanatban a tűz megkapta a palacsintát, amelynek ettől egyáltalán nem égetett íze lett, hanem pikáns karamellás.
A skót pancake, a múzsa: nem annyira ismert, mint francia társa, és kinézetre is inkább a tömzsi amerikai palacsintára hasonlít, mégis versbe foglalták. Robert Burns, Skócia híres költője megénekelte a „Land o’ Cakes” (jelentése talán annyi, hogy „A sütemények földje”) című versében. Igaz, Skóciában a „cake” szó alatt minden olyan ételt értenek, ami serpenyőben készült, mint például a serpenyős kenyér vagy pogácsa is.
Az orosz blini, az előkelő: a blinit, az oroszok apró palacsintáját hagyományosan hajdinalisztből, élesztő hozzáadásával készítik, és kaviárral vagy lazaccal megkenve a legelőkelőbb előételek között van a helye. A „blin” szó az ószláv nyelvezet „mlin”, azaz őröl, darál szavából eredeztethető.






Receptek:


Franciapalacsinta
Blini
Csőben sült palacsinta
Fitneszpalacsinta


Miért szeretjük ennyire?







Elkészítése gyerekjáték…


• Tésztáját könnyű összeállítani, kezdők számára is egyszerű elkészíteni, és akár előre is megsüthető.
• Fogyaszthatjuk édesen, sósan, zöldséggel, gyümölccsel vagy akár hússal töltve.
• Locsolhatunk rá különböző színű és ízű szószokat a tejfölös krémtől a csokoládémártáson át a juharszirupig.
• Különböző alakzatokba rendezhetjük, mint amilyen a háromszög, tekercs, torta forma, batyu stb.
• És ha kicsit sűrűbb állagú tésztát keverünk ki belőle, akkor zöldség-, hús- vagy haldarabokat is beleforgathatunk, és kiránthatjuk.













A hagyományos palacsinta

Hozzávalók a tésztához:

• 20 dkg rétesliszt
• 2 db tojás
• 2 dl tej
• csipetnyi só
• 1,5-2 dl szénsavas ásványvíz
• 0,5 dl olaj


Elkészítés:

Szórd egy tálba a lisztet, add hozzá a tojásokat, a sót és a tejet, majd egy habverő segítségével keverd csomómentesre. Közben önts még hozzá annyi ásványvizet, amennyit a tészta felvesz. (Könnyen folyó, de nem túl híg tésztát kell kapnod.) Fél óra pihentetés után keverd bele az olajat is. (A kényelmesebb palacsintakészítők a tésztát álló turmixban is összekeverhetik.) A serpenyőt melegítsd elő a tűzön, majd önts rá kb. 1,5 kiskanál olajat, hevítsd egy kicsit, majd teríts szét rajta egy adagnyit a tésztából (úgy fél-háromnegyed merőkanálnyit), hogy vékony palacsintát kapj. Akkor lehet megfordítani a palacsintát, amikor egy falapáttal a szélei alá tudunk nyúlni, illetve a serpenyő rázogatására elcsúszik a helyéről (kb. 1 perc után). Ekkor a falapát segítségével fordítsd át a palacsintát a másik felére. Ez az oldala már hamarabb megsül, mint az előző.






 


 


 


 


 


 


 


 


 




Édestöltelék-tippek:







• Bármilyen lekvár.
• Tehéntúró (15-20 dkg túrót villával nyomkodj egy kicsit össze, lazítsd 2 evőkanál tejföllel, adj hozzá 3 evőkanál porcukrot, egy csomag vaníliás cukrot, egy citrom reszelt héját és 2-3 evőkanál rumba áztatott mazsolát).
• Bármilyen puding.
• Instant cukrozott kakaópor, vagy keserűbb, krémes változatában 2 evőkanál keserű kakaóport keverj össze 2 evőkanál cukorral és 1 evőkanál meleg vízzel.
• Kenheted édes mogyorókrémmel (nutella és társai).
• Édes babkrémmel (az előző este beáztatott 20 dkg tarkababot másnap, annyi vízzel, hogy bőségesen ellepje, főzd puhára, szűrd le, és krumplinyomóval pépesítsd, keverj hozzá ízlés szerint porcukrot (kb. 10 dkg), 2 evőkanál keserű kakaóport, 10 dkg darált diót. Ha túl száraz lenne, 1-2 evőkanál puha vajjal dúsíthatod.
• Fahéj-porcukor, mák-porcukor keverékével stb.

Zöldségestöltelék-tippek:

• Bármilyen zöldség: brokkoli, gomba, spenót, mángold, reszelt káposzta, sárgarépa stb. önmagában és vegyesen, kevés apróra vágott hagymával megpárolva, ízlés szerint fűszerezve.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top