Ahogy jön a jó idő, úgy kezdek el gyakrabban kilátogatni a piacra. Alaposan végignézem a kínálatot, eljátszom a gondolattal, hogy miből mit is csinálnék, aztán racionális döntések alapján megpróbálom beszerezni azt, amire tényleg szükségem van.
Olasz rizssaláta |
A rizssalátában az a legjobb, hogy szinte bármit bele lehet tenni. Ha megvan a balzsamecet-olíva-rizs alap, akkor onnantól kezdve szabad a pálya.
- 1 nagy bögre rizs
- ½ kg borsó (friss vagy mirelit)
- 20 szem olívabogyó
- 2-3 ek. olívaolaj
- 2 ek. balzsamecet
- 40 dkg vegyesgomba-konzerv
- só
- 1 bő tk. oregánó
- 2-3 csirkecomb
A csirkecombokat kifilézem, kockákra vágom, sóval kicsit bedörzsölöm, majd serpenyőben, egy kevés olajon megsütöm. A rizst olajon kifehérítem, picit sózom, kétszeres mennyiségű vízben megpárolom. A borsót enyhén sós, picit cukros vízben megfőzöm.
Amikor kész a rizs, egy nagy tálba teszem, és hagyom hűlni. A megfőtt zöldséget leszűröm, a rizshez adom. Ha kész, akkor összekeverem a rizzsel, hozzáadom a gombát, a karikákra vágott olívabogyót (lehet kapni szeletelt olívát is!), fűszerezem, ráöntöm az ecetet, az olajat, alaposan elkeverem, és hagyom egy kicsit állni, hogy összeérjenek az ízek. Végezetül hozzáadom a pirított csirkedarabokat.
Magában vagy köretként grillhúsokhoz, sült csirkéhez tökéletes.
Töltött karalábé |
Szezonja van, szép, bő maroknyi karalábékat lehet kapni a piacon. Olyan szépek, hogy az embernek nincs szíve főzeléknek felszecskázni.
- 4 méretes karalábé
- 1 csirke filézett melle
- só
- bors
- 1 csokor petrezselyem
- 3 ek. tejföl
- 3 dkg vaj
- ½ bögre rizs
Egy kis olajon kifehérítem a rizst, sózom, majd 2 bögrényi vízzel felöntöm, és takarékon, fedő alatt megpárolom.
Amíg a rizs párolódik, addig a karalábékat megpucolom, és a kevésbé zsenge végét levágom. Karalábékanállal kikaparom a belsejét, úgy, hogy nagyjából egyenletes vastagságú maradjon a zöldségkelyhem fala. A belsejéből előkerülő forgácsokat egy lábosba teszem, kis vajat adok hozzá, minimális mennyiségű vizet öntök alá, és fedő alatt megpárolom.
A karalábékelyheket lobogó sós vízben egy picit előfőzöm, úgy 4-5 percig. Majd alaposan lecsöpögtetem, és sütőpapíros tepsibe teszem.
A csirkemellet vékony szeletekre vágom, majd sózom és borsozom.
A kész rizsből a karalábékba kanalazok egy keveset, erre ráteszem a húst, majd egy újabb réteg rizs következik, erre teszek egy újabb szeletnyi húst, majd végezetül megint jöhet a rizs.
Ezután a tepsit fóliával lefedem, és 190 fokos sütőbe tolom. 30-35 percig hagyom sülni.
Amíg sül, addig a karalábéból kikanalazott forgácsokat egy botturmix segítségével krémessé simítom, kis tejfölt keverek bele, picit sózom, és friss petrezselyemmel koronázom.
A kész karalábékat ezzel a szósszal leöntve tálalom.
Póréhagymás-sonkás galuska |
Ha „véletlenül” maradt még a húsvéti sonkából, vagy szeretnénk felturbózni a tavasz egyik kedvenc egytálételét, akkor érdemes kipróbálni ezt a verziót.
- 7 tojás
- 50 dkg liszt
- 2 bögre víz
- só
- 30 dkg füstölt, főtt sonka vagy tarja
- 5 dkg vaj
- 1 szép szál póréhagyma
- egy darabka pecorino sajt
A vajat egy nagy és mély serpenyő aljába teszem, és a karikára vágott póréhagymát megfonnyasztom rajta, majd az edényemet lehúzom a tűzről. A sonkát kockacukornyi darabokra metélem, és a hagymára teszem.
Egy tálba három tojást ütök, alaposan felhabosítom, egy kis sót adok hozzá, majd a lisztet és a vizet. Ha minden rendben, akkor kellő sűrűségű nokedlitésztát kapok a végén.
Vizet forralok, sót hintek bele. Nokedliszaggatón keresztül apránként a forrongó vízbe eresztem a tésztám. Várok, amíg feljön, leszűröm, és a sonkás póréhagymára teszem. Kicsit átkeverem, majd újabb adag tésztát készítek. Mikor elfogy a tészta, akkor újra tűzre teszem a tálat, a tésztára ráütöm a maradék tojásokat, az egészet alaposan átforgatom, és még egy-két percig főzöm.
Tálaláskor egy kevés pecorino sajttal megszórom. Fejes saláta javasolt mellé.