A legismertebb virágcsemegék közé tartozik az ibolya, a körömvirág, az akác, a bodza, a levendula és a rózsa. Ezekkel kandírozott állapotban, tortadíszként eddig is találkozhattál már. De az már nem olyan ismert, hogy a pitypang vagy a gyermekláncfű szára milyen jól kitisztítja a szervezetet, és könnyen fogyasztható akár salátára szórva.
Ha úgy döntesz, hogy megkóstolod a mezők, rétek vagy akár a szomszéd kertjének növényeit, figyelj arra, hogy csak olyan virágot használj fel, amely megbízhatóan vegyszer- és szennyeződésmentes. Asztmában, szénanáthában vagy allergiában szenvedőknek pedig a virágok fogyasztása egyáltalán nem ajánlott!
A tavaszi virágok ízét átmenthetjük olajba, ecetbe, lekvárba feldolgozva, és tárolhatjuk kandírozva is, így a borongósabb téli napokon bármikor meglephetjük magunkat egy tál vagy egy pohár virágos tavasszal.
Kacsacomb rózsaszirommártásban |
Hozzávalók:
- 4 db kacsacomb
- 10 dkg aszalt szilva
- 3 dl vegyes virágméz
- 2,5 dl vörösbor
- 1 kiskanál ketchup
- só
- bors
- rozmaring
- őrölt ánizs
A mártáshoz:
- 2,5 bögre rózsaszirom
- 3 evőkanál cukor
- fél citrom leve
- 2 dl vörösbor
Az aszalt szilvákat vágd fel csíkokra, és öntsd rá a mézet. Pihentesd néhány óráig. A kacsacomb húsát egy kés hegyével vagdosd be, és a lyukakba tömködd bele a mézes aszalt szilvákat. A visszamaradt mézet forrald fel a vörösborral és a ketchuppal. Fűszerezd egy kevés rozmaringgal és őrölt ánizssal, majd a kacsacombokat ebben a pácban – hűtőszekrénybe téve – érleld legalább egy napig.
Pácolás után a húst alufóliával letakarva süsd készre (kb. 60 perc).
A rózsamártáshoz két bögre rózsaszirmot forrázz le 3,5 deci vízzel, és hagyd ázni egy-két órára.
Ezután szűrd le a szirmokat, és a visszamaradt levet keverd össze a cukorral, a fél citrom levével, és lassú tűzön kezdd el lekvárszerűen összefőzni. Közben add hozzá a maradék fél bögre rózsaszirmot, és sűrítsd be.
Az alapmártást öntsd fel egy kevés vörösborral, és forrald össze.
Jól illik hozzá a burgonyapüré vagy a sült burgonya.
Bodzavirág palacsintatésztában |
Hozzávalók:
- 8-10 bodzavirágfej
- 150 g liszt
- 2 tojás
- csipetnyi só
- 180 ml tej
- kevés olaj a sütéshez
- a tetejére fahéjas porcukor
A bodzafejet óvatosan mártsd bele hideg vízbe, majd papír törlőkendőn hagyd lecsöpögni.
A tészta összeállításához először verd fel a tojásfehérjéket kemény habbá, majd egy másik tálban dolgozd össze a lisztet a tojássárgákkal, a sóval és a sörrel. Amikor már csomómentesre elkeverted, akkor forgasd bele a tojáshabot.
A bodzavirágot mártsd bele ebbe a palacsintatésztába, és egy serpenyőben vagy palacsintasütőben, két-három evőkanál meleg olajon, mindkét oldalon süsd aranybarnára.
Hagyd papír törlőkendőn lecsöpögni, és tálaláskor szórd meg fahéjas porcukorral.
Tipp: próbáld ki egyszer vaníliafagyi kíséretében, de a tejet helyettesítheted édesebb barna sörrel (pl. Karamalz), vagy a bodzát lecserélheted akácvirágra is.
Citromos-levendulás sütemény |
Hozzávalók:
- 120 g puha vaj
- 200 g cukor
- 2 tojás
- 300 g liszt
- 150 ml tej
- fél citrom leve
- 2-3 kiskanál szárított levendula
A puha vajat egy robotgép segítségével keverd krémes állagúra a cukorral és a tojásokkal. Add hozzá a tejet, és több részletben keverd hozzá a lisztet. Facsard hozzá a fél citrom levét is.
A levendulavirágokat kézimozsárban tördeld durván össze, és szórd a tésztába. Egy hosszúkás püspökkenyérformát bélelj ki sütőpapírral, töltsd bele a masszát, és előmelegített sütőben kb. 35 perc alatt süsd készre.