A tésztarajongó olaszok szerint a tészta csak a levesekben úszkálhat szabadon, ezért a hozzáadott mártások mennyiségét úgy kell megválasztani, hogy a tésztaféle egészen felszívja őket. Minél folyékonyabb tehát a mártás, annál szívóképesebbnek, üregesebbnek kell lennie a tésztának.
Milyen tésztához milyen mártás illik? |
Spagetti
A legismertebb olasz tészta, abban különbözik a makarónitól, hogy nem üreges. Sokféle mártás illik hozzá, darabos és krémes egyaránt. Kiválóan passzolnak hozzá a tenger gyümölcseivel, paradicsomszósszal, szalonnával, sajttal és tojással (lásd: carbonara) készülő szószok, illetve a húsos raguk (lásd: bolognai). Legegyszerűbb, ha fokhagyma-olívaolaj-petrezselyem keverékével készítjük el.
Tagliatelle, fettuccine, pappardelle
Mindhárom a hosszú, lapos metéltek sorába tartozik, a különbség a szélességükben van. A tagliatelle a legvékonyabb, jól illik hozzá valami „vastagabb”, húsos és/vagy gombás szósz. Valamivel szélesebb a fettuccine, amelyet hígabb, vajas vagy tejszínes mártásokhoz ajánlanak, de megy hozzá a bazsalikommártás, vagyis a pesto is. A pappardelle a tojásos széles metéltek közül a legszélesebb, társaihoz hasonlóan általában fészek alakúra hajtogatják. Elsősorban rusztikus mártásokhoz kínálják, például főtt hússal, bárányból készült raguval vagy akár diós-ricottás feltéttel is.
Farfalle
Pillangó- és masnitésztának is mondják a csokornyakkendőre emlékeztető farfallét, amelyet kínálhatunk egy könnyű pestós vagy tejszínes mártással, de tésztasalátának is ideális. Kisebb változata, a farfalline kiváló levesbetét.
Fussili
Nevezhetjük orsótésztának is, főleg darabosabb, paradicsomos-zöldséges szószokhoz ajánljuk. Jól illenek hozzá az olíva- és kapribogyót tartalmazó mártások, illetve rakott tészták alapjaként is finom lehet.
Penne
Tollhegytésztaként is emlegetik ezt az üreges belsejű, bordázott, rövid csőtésztát, amelynek a végét ferdére vágják. Olyan „robusztusabb” mártások illenek hozzá, amelyek vastagon bevonják, nagyon jó például paradicsomos, húsos/halas ragukhoz. Kiváló alap lehet tésztasalátához, illetve csőben sült tésztaételekhez.
Rigatoni
Vastag, rövid, bordázott felületű csőtészta; a darabosabb mártások passzolnak hozzá, amelyek a belsejébe is be tudnak jutni. Gyakran szalonnás-hagymás-paradicsomos vagy húsos szósszal kínálják, de a zöldséges verzió sem ritka.
Marhahúsos-gombás pappardelle |
Hozzávalók 4 személyre:
40 dkg pappardelle
40 dkg főtt marhahús (például maradék leveshús)
30 dkg gomba
1 közepes fej vöröshagyma
2 gerezd zúzott fokhagyma
2 dl fehérbor
1 evőkanál vaj
fél csokor apróra vágott petrezselyem
só, bors
A marhahúst kisebb darabokra szedjük. Egy serpenyőben az apróra vágott vöröshagymával a vajon átpirítjuk, majd felöntjük a fehérborral. Hozzáadjuk a feldarabolt gombát és a zúzott fokhagymát. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk. Közben lobogó, sós vízben kifőzzük a tésztát, majd leszűrjük. A főtt húsos szószhoz keverjük a felaprított petrezselymet, és a tésztával összekeverve tálaljuk.
Tipp: ha száraznak találjuk a főtt húsos szószt, a tészta főzővizéből egy merőkanálnyit tegyünk hozzá, forraljunk rajta egyet, és így kínáljuk a tésztához.
Elkészítési idő: 20 perc
Tonhalas-cukkinis-gombás penne |
Hozzávalók 4 személyre:
40 dkg penne tészta
1 darab (kb. 160 g) konzerv tonhal (lehet olajos is)
1 nagyobb méretű cukkini
1 szál póréhagyma
kb. 3 dl paradicsomszósz
2-3 gerezd fokhagyma
30 dkg gomba
2 evőkanál olívaolaj
só, bors
A póréhagymát felkarikázzuk, és megpároljuk az olívaolajon. Hozzáadjuk a feldarabolt gombát és cukkinit, sózzuk és borsozzuk. Mikor a zöldségek már majdnem megpuhultak, hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, majd hozzákeverjük a paradicsomszószt. Villával összenyomkodjuk a tonhalat, és azt is hozzáadjuk. Egyet forralunk rajta, és már kész is. Amíg készül a szósz, a pennét forró, sós vízben kifőzzük, majd leszűrjük, és a szósszal tálaljuk.
Tipp: aki szereti, tehet bele (kaliforniai) paprikát, friss paradicsomot és egyéb idényzöldségeket is.
Elkészítési idő: 25 perc
Tejszínes, gombás-cukkinis farfalle |
Hozzávalók 4 személyre:
40 dkg farfalle (pillangó- vagy masnitészta)
10 dkg baconszalonna
1 közepes fej hagyma
25 dkg gomba
1 nagyobb méretű cukkini
1 evőkanál olaj
fél teáskanál szárított oregánó
fél teáskanál szárított bazsalikom
1 dl tejszín
só
A szalonnaszeleteket ropogósra sütjük, hozzáadjuk a felaprított hagymát, majd a felszeletelt gombát és cukkinit. Megszórjuk a zöld fűszerekkel, megsózzuk, és 10 perc alatt puhára pároljuk a zöldségeket. Közben a farfallét forró, sós vízben kifőzzük, majd leszűrjük. A zöldségekhez öntjük a tejszínt, egyet forralunk rajta, majd a tésztával összekeverve kínáljuk.
Elkészítési idő: 20 perc
Rosszlányok spagettije (spaghetti alla puttanesca) |
Hozzávalók 4 személyre:
40 dkg spagetti
2 gerezd zúzott fokhagyma
1 kis doboz szardellafilé
15 dkg fekete és zöld (mag nélküli) olívabogyó
10 dkg kapribogyó
1 doboz hámozottparadicsom-konzerv
bors
2 evőkanál olívaolaj
Az olívaolajon megillatosítjuk a fokhagymát, majd rádobjuk a szardellafilét. Egy-két percig pirítjuk, majd hozzáadjuk az olajbogyókat, a kapribogyót és a hámozott paradicsomot. Borsot őrlünk rá – aki szeretné, meg is sózhatja –, de az olajbogyó, a szardella és a kapribogyó önmagában is elég sós. Körülbelül 6-8 perc alatt a szósz besűrűsödik, addig a spagettit forró, sós vízben megfőzzük, majd a szósszal leöntve forrón tálaljuk.
Elkészítési idő: 20 perc
Cikkünk a Nők Lapja Konyha júniusi számából közölt részletet.
Itt tudsz előfizetni a magazinra »
Recept.lap.hu »
Desszerttippek:
Trifle, cheesecake, tiramisu: 3 tuti, mascarponéból készült édesség » |