Méteres kalács |
Tipp: Ízlés szerint a krémet ízesíthetjük rummal vagy rumesszenciával. |
Hozzávalók 1 méternyi kalácshoz:
A tésztához:
25 dkg liszt + a forma lisztezéséhez
25 dkg porcukor
4 tojás
1,5 dl meleg víz
1,5 dl olaj
1 csomag sütőpor
4 evőkanál kakaópor (a kakaós részhez)
A krémhez:
25 dkg vaj + a forma kikenéséhez
20 dkg porcukor
4 dkg (1 csomag) puncsos pudingpor
4 dl tej
10 dkg kristálycukor
A mázhoz:
25-30 dkg étcsokoládé
3-4 evőkanál olaj
A tésztához a porcukor felét simára keverjük a tojássárgájával, a vízzel, az olajjal, a liszttel és a sütőporral. A tojásfehérjét a porcukor másik felével kemény habbá verjük. A két részt óvatosan összekeverjük.
A tésztát kettéosztjuk, az egyik felét egy vajazott-lisztezett őzgerincformába töltjük. A másik felét a kakaóporral elkeverve szintén egy (másik) őzgerincformába töltjük. 180 fokos sütőben mindkettőt kb. 25-30 percig sütjük. Kiborítjuk őket, és hagyjuk kihűlni.
A krémhez a vajat és a porcukrot kihabosítjuk. A pudingport összekeverjük a kristálycukorral, majd a tejet hozzáadva sűrű krémmé főzzük, és lehűtjük. Ha kihűlt, hozzákeverjük a kihabosított vajat.
A kihűlt tésztákat a gerincek mentén felszeleteljük. Minden egyes tésztalapocskát megkenünk a puncsos krémmel, majd felváltva egymás mellé helyezzük: egy sima tésztalap, egy csokoládés, közte a puncskrém. Ha kész, hűtőben dermesztjük.
A mázhoz az étcsokoládét az olajjal gőz felett megolvasztjuk, majd bevonjuk vele a méteres kalácsot. Dermedés után ferdén szeleteljük, így kapjuk meg a képen látható csíkokat.
Elkészítés: 90 perc +dermesztés
Sütés: 30 perc
Házi krémes |
Hozzávalók 10 darabhoz:
1 csomag mirelit vajas tészta (25 dkg)
6 dl tej
1 vaníliarúd kikapart belseje
4 tojás
2 csomag (9 dkg) vaníliás pudingpor
18 dkg kristálycukor
2 evőkanál liszt + a deszka lisztezéséhez
porcukor a meghintéséhez
Tipp: Készíthetjük csak pudingporral, és vanília helyett használhatunk vaníliás cukrot, de a vaníliarúdtól lesz az igazi. |
A mirelit vajastésztát szobahőmérsékleten kiolvasztjuk, majd lisztezett deszkán 2 darab 1 mm vékony lapot nyújtunk belőle, mely kissé legyen nagyobb annál a formánál, amelybe később a krémest töltjük, mert a vajas tészta összeugrik sütés közben.
A tésztalapot sütőpapírral fedett tepsire borítjuk, sütés előtt 20 percig pihentetjük, majd 200 fokos sütőben körülbelül 12-15 perc alatt aranybarnára sütjük.
Ha kihűltek a lapok, az egyiket egy magas falú tepsi vagy más szögletes forma aljára rakjuk, a másikat pedig egy fűrészfogú késsel 4×4 cm-es négyzetekre vágjuk, ezek lesznek majd a tetején.
A krémhez 4 dl tejet felforralunk a vaníliarúd kikapart belsejével. A tojások sárgáját simára keverjük a pudingporral, a liszttel, 9 dkg kristálycukorral és a maradék tejjel, majd a felforralt tejhez adjuk, és sűrű krémmé főzzük.
A tojásfehérjét a cukor másik felével kemény habbá verjük, és óvatosan a forró krémhez keverjük. A kész krémet a tésztalappal bélelt formába töltjük.
A felvágott lapokat a krém tetejére helyezzük. 2-3 órára hűtőbe tesszük, majd felvágjuk, és porcukorral meghintve tálaljuk.
Elkészítés: 40 perc
Pihentetés: 20 perc
Sütés: 15 perc
Extra tipp: Meggyes házi krémes recept »
Rákóczi túrós |
Hozzávalók 10-12 kockához:
A tésztához:
30 dkg finomliszt
20 dkg vaj (nem túl puha, de nem hűtőhideg)
10 dkg porcukor
1 egész tojás
A töltelékhez:
50 dkg túró
1 egész tojás
2 evőkanál búzadara
10 dkg cukor
1 citrom reszelt héja
ízlés szerint mazsola
A tetejére:
4 tojásfehérje
16 dkg kristálycukor
30-35 dkg baracklekvár
A tésztához a lisztet és a porcukrot összekeverjük, majd elmorzsoljuk a vajjal, és a tojást hozzáadva tésztává gyúrjuk. A tésztát kb. 20×20 cm méretűre, fél cm vastagra nyújtjuk, megszurkáljuk, majd 180 fokos sütőben enyhén világosbarnára sütjük. Ha langyosra hűlt, elkenünk rajta 2-3 evőkanál baracklekvárt. A töltelék hozzávalóit egy tálban alaposan összekeverjük, majd egyenletesen eloszlatjuk a lekvárral megkent tésztán. A sütőbe visszatéve 5-8 percig elősütjük. Ez azért szükséges, hogy a tojáshab alatt ne maradjon nyers a töltelék.
A tojáshab elkészítéséhez a tojásfehérjét elkezdjük habbá verni, majd mikor már kezd kifehéredni, hozzáadagoljuk a cukrot. Addig verjük tovább, míg a habból egy keveset ujjaink közé véve már nem érezzük a cukorszemcséket. Ez azért fontos, mert ha marad benne cukor, az sütés után ellágyítja a habot.
Az így kapott habot egy simacsöves nyomózsákba töltjük, és a sütőből kivett túrótöltelék tetejére átlósan rácsokat formálunk vele. A rácsok közti részt baracklekvárral töltjük ki. Csinálhatjuk kiskanállal vagy szintén nyomózsákból nyomva. 160 fokos sütőben 8-10 percig sütjük, míg a hab aranybarna lesz.
Elkészítés: 60 perc
Sütés: 30 perc
Tipp: még több túrós sütemény »
Cikkünk recepteket közölt A Nők Lapja Konyha 100 legjobb süteménye című könyvéből.
Papp Emese összegyűjtötte 100 kedvenc süteményét, így a Nők Lapja Konyha magazin kedvenc cukrászának receptjeit már könyv formájában is kezünkbe vehetjük. A navigálást fejezetek segítik, amelyeket fellapozva azonnal ötleteket kapunk arra, mit süssünk, ha csak egy tepsi áll rendelkezésünkre, vagy éppen gyerekzsúrt tervezünk. A többszörösen lepróbált recepteket a leírások alapján kezdők is el tudják készíteni, de haladók is találnak benne számukra izgalmas kihívásokat. Ajánljuk amatőr érdeklődőktől kezdve a profi nagymamákig mindenkinek, aki szeretné elkápráztatni családját saját kezűleg sütött, mennyei süteményeivel, vagy éppen meg akarja tudni, miként lehet otthon elkészíteni a cukrászdai desszerteket. (3900 Ft, Sanoma Budapest Kiadó) |