A ribizli mellett cseresznyében is jók vagyunk – nagyon jók. |
Itt az ideje a lekvárfőzésről kialakult évszázados kép lerombolásának! A lekvárfőzés a köztudatban nyugdíjastevékenység, hiszen kinek van kedve, ideje és türelme hosszasan molyolni a gyümölcsbefőzéssel, üvegsterilizással és dunsztolással, nem?! Ha így állsz a befőzéshez, akkor tévedésben vagy. Bizony. A lekvárfőzés igenis csajszis dolog, és akár egy óra alatt meglehetsz vele. Na, csábító? Akkor lássuk, hogyan főzheted meg a legjobb ribizlilekvárokat seperc alatt!
Tipp: Ne ipari mennyiségeket főzz be, elég lesz egy kiló gyümölcs is! Használj kis üvegeket, amelyekből hamar kikanalazzátok a lekvárt, így mindig olyan érzésed lesz, amikor egy újabb üveget nyitsz fel, hogy friss lekvárt eszel. Ha teheted, szép üvegekbe töltsd a lekvárod, és ragassz rá egyedi matricát (ehhez az interneten találsz sablonokat). Ki az, aki nem örül egy csupor, biztosan házi készítésű lekvárnak? |
Fontos, hogy friss, érett, ép gyümölcsöd legyen, rozsdamentes edényed, fakanalad, cukrod, no és steril üvegeid. Ezeket egyébként egyszerűen tudod sterilizálni. Miután alaposan kimostad őket, tedd be a forró sütőbe 15-20 percre, majd a forró, kész lekvárt már adagolhatod is az üvegekbe. Ha a mag és héj nélküli selymes, zselészerű állagot szeretnél kapni, nem kell leszedned a szemeket, viszont át kell passzíroznod egy kézi passzírozó masinán. A cukorral felfőzött ribizli a passzírozás után mehet is az üvegekbe. Ha darabos, rusztikus lekvárt szeretnél főzni, akkor elmarad a passzírozás: ilyenkor a ribizliszemeket villa segítségével húzd le a száráról, majd a szemeket szár nélkül kell felfőznöd a cukorral. A miheztartás okán: 10 dkg ribizli szártalanítása villával kb. 5 perces munka.
Egyszerű darabos ribizlilekvár, villás szemezéssel
Hozzávalók: 1 kg ribizli, 60-70 dkg kristálycukor (a finomítatlan nádcukor a tuti)
A megmosott ribizlifürtökről villa segítségével szedd le a szemeket. Közben a cukrot tedd egy edénybe, és önts hozzá 2 dl vizet. Erős tűzön forrald 10 percen keresztül, majd öntsd a ribizlibogyókat a cukorsziruphoz. Folyamatos kevergetés mellett főzd 5-10 percig, majd töltsd még forrón kis üvegekbe, zárd le, és kb. 8 percig pihentesd felfordítva az üvegeket.
Egyszerű sima ribizlilekvár, passzírozva
Hozzávalók: 1 kg ribizli, 60-70 dkg cukor
A ribizlit alaposan mosd meg, és fürtöstül tedd egy edénybe, majd önts hozzá 1 dl vizet. Főzd addig, míg a ribizli héja megreped (forrástól pár perc). Vedd le a tűzről, és egy kézi passzírozón kisebb adagokban passzírozd át, majd öntsd vissza az előbbi edénybe. Add hozzá a cukrot, forrald fel, és főzd kevergetve körülbelül 5-8 percig. Töltsd még forrón kis üvegekbe, zárd le és kb. 8 percig pihentesd felfordítva az üvegeket.
Lekvár 2.0 Befőzésekor a gyümölcsöt sokféleképpen ízesítheted, de akár más gyümölccsel is párosíthatod. Desszertboros ribizlilekvár : a víz helyett 2,5 dl desszertborral és cukorral főzd fel a ribizlit.Chilis-gyömbéres ribizlilekvár: 3-4 chili paprikát ízlés szerint magozd ki, majd karikázd fel, a kb. 6 cm hosszú gyömbért reszeld le. Ezt a cukorral együtt főzd készre, majd a passzírozás után add a cukorral együtt a ribizlihez.Narancsos-fűszeres ribizlilekvár Kakukkfüves ribizlilekvár Málnás ribizlilekvár: A ribizlimennyiség felét helyettesítsd málnával. Főzd, míg a felszínén nem keletkezik hab. Cseresznyés ribizlilekvár: A ribizlimennyiség felét helyettesítsd kimagozott cseresznyével. Főzd, míg a felszínén nem keletkezik hab. |
Sülvefőve séfek és a lekvár
Harmath Csaba
Franciaországban azt láttam, hogy nem is lekvárt, hanem ribizlizselét főznek a mámik otthon, és előfordul, hogy akár már egy kilóból is. Viszont a világ egyik legdrágább termékét tudják produkálni a drága nagyik. Az érdekes az, hogy miért. Nem fogjátok elhinni: egy ferdén levágott libatollal szedik ki egyenként minden ribizliszemből a magot! Ez nem kevés munkát jelent… Innen adódik az egyébként horribilis ár is. Hogy miért nem szűrik inkább le utána? Talán azért, mert annyira szeretnék megőrizni a ribizlizselé a tiszta ízeit, hogy még a magot se főzik bele. Ha maga a főzés nem is tart csak úgy húsz percig, az előkészítés órákba is telhet. A végeredmény egy tiszta zselé, melyet 350 grammos üvegekben árulnak 3,5-4 euróért. Ismerve a ráfordított időt, az az igazság, hogy ez nem is tűnik olyan drágának. Ha nem hiszik, próbáljanak meg egy kiló ribizlit kimagozni! Bonne chance!
Hernyák Tomi
Hála a jó minőségű magyar gyümölcsöknek és a szeretni való nagymamáknak, idehaza mindig is nagyon jól el voltunk látva finom lekvárokkal. Azonban azt tapasztalom, hogy az elmúlt években mintha reneszánszát élné a lekvárosdi. Különböző kézművesvásárokon sorra találkozni érdekesebbnél érdekesebb kreációkkal! A termelők mernek kísérletezni, a vásárlók pedig örömmel próbálnak ki egy-egy új, esetenként megdöbbentő ízpárosítást. Legutóbb például mandulás, marcipános málnalekvárral találkoztam, de ugyanígy gyömbéres őszibarackkal, vagy mondjuk fahéjas szilvával is. A gasztronómia és a fűszerek sokszínűsége lehetőséget ad milliónyi új íz megteremtésére. Tényleg csak a fantázia szab határt! Mindenkit buzdítok, hogy készítsen lekvárt! Engedje szabadjára a gondolatait, idézze fel a kedvenc gyümölcsét és képzelje el melyik különleges fűszerrel alkotna jó párost. Aztán kísérletezzen bátran! Ha gondolatban valami összeillik, legtöbbször a gyakorlatban sem lesz csalódás! Azért a wasabis banánlekvároktól mindenkit óva intek mindenkit… Nem utolsósorban ajándéknak is kitűnő egy saját magunk által készített finomság. A legmegdöbbentőbb impulzust belőlem egy pár hónappal ezelőtt megízlelt, úgynevezett „tejlekvár” váltotta ki, melyet Franciaországban kóstoltam. Ennek a lekvárnak a lényege, hogy sok tejben feloldanak még több cukrot, majd ezt felfőzve hosszú órákon keresztül lekváros állagúvá sűrítik. Karamelles, selymes, szinte már-már nem e világi csemege.