Előre is szeretnénk elnézést kérni mindenkitől, hogy nem házibagettel próbálkoztunk, de 30 fokos hőségben dagasztani nem egy leányálom. De előre is ígérjük, hogy néhány héten belül lesz házi bagett a Nők Lapja Cafén.
Mi az egyszerűség kedvéért elősütött bagettet vettünk, de a többnapos is simán megteszi. Ott annyit érdemes kipróbálni, hogy miután megtöltöttük a vajjal, néhány órára a mélyhűtőbe tesszük, és úgy sütjük meg.
A titok a fűszervaj
Mi három különféle fűszervajat csináltuk, amelyeket 4 perc alatt gyártottunk le: zöldfűszeres (vaj, fokhagyma, só, bors, petrezselyem), szárított paradicsomos (olívabogyó, szárított paradicsom, bors), füstölt sportnis (sprotni, mustár, fokhagyma) készült.
A háromféle fűszervajhoz 25 dkg vajat használtunk el, és 6 db 12 centis bagett 250 forintba került, a vajért 350 forintot fizettünk, a többi hozzávalót pedig a szekrényben találtuk. Pont ezért jó műfaj a fűszervaj: ha van jó minőségű vaj otthon, akkor bármit fel lehet dobni vele 1-2 perc alatt, és még a legízetlenebb húst is feldobja. (Nekünk a hétvégén grillezett natúr csirkemell lesz a maradék fűszervajakkal.)
Fűszervajat mindig szoba-hőmérsékletű, kenhető állapotú vajból csináljunk! A hozzávalókat aprítógéppel vagy botmixerrel keverjük össze, és vagy felhasználjuk azonnal, vagy frissen tartó fóliába tekerve a hűtőben tároljuk.
Így csináld!
A bagettet 1 centinként vagdosd be, majd kicsit feszítsd szét, és jó vastagon kenj a résbe fűszervajat. Ha megvagy, 180 fokos sütőben 8-10 perc alatt süsd meg! Ennyi.
Édes fűszervajak
Ha szeretnéd egy kicsit cifrázni a dolgot, akkor csinálhatsz édes fűszervajat is, mézzel, eperrel, narancshéjjal, fahéjjal, vaníliával, ezek kaláccsal lesznek a legfinomabbak. Különösen fontos, hogy ne sózott vajat vegyél, ugyanis azzal nem lesz az igazi. És az sem árt, ha az epret és a narancsot kicsit felfőzöd a felhasználás előtt.
Mi szikkadt kalácsot vagdostunk be, kentünk meg vajjal és tettük egy éjszakára hűtőbe, másnap isteni reggeli lett belőle. De palacsintával is isteni.